Купероз, причини, симптоми, лікування куперозу на обличчі

Купероз, причины, симптомы, лечение купероза на лице

Кожна жінка мріє мати красиву шкіру і рівний колір обличчя. Але далеко не всім це дається від природи. Багато досягають бажаного тільки за допомогою системного догляду за шкірними покривами на щоденній основі, а також регулярного відвідування косметолога. Безліч захворювань здатне погіршити зовнішній вигляд.

Одним з них служить купероз, який вражає обличчя і шию. З’являється судинна сітка не шкідлива для здоров’я, але це представляє естетичну проблему. Вона викликає у людини формування психологічних комплексів, які ускладнюють соціальну адаптацію. Розглянемо, що це за патологія, чому вона з’являється, як лікується купероз на обличчі.

Визначення

Куперозом називають дерматологічну патологію, яка виникає через те, що знижується еластичність капілярів в поверхневих шарах дерми. Вони стають ламкими. Це призводить до порушень мікроциркуляції.

Підвищується чутливість шкіри. Вона активно реагує всі зовнішні і внутрішні негативні фактори. Згодом шкірні покриви червоніють і запалюються. Пацієнт відчуває поколювання в місці ураження. Виникає відчуття печіння, нерідко турбує свербіж. Найчастіше почервоніння розташовані в наступних зонах:

  • лоб;
  • носа;
  • підборіддя;
  • щока.

У чоловіків купероз ще також виникати на тілі. Згодом ці почервоніння набуває постійний характер. Зона ураження поширюється на всю поверхню шиї та обличчя. Коли на шкіру впливають провокуючі фактори, формується розширення і слабкість судин. У них виникає застій крові. Капіляри стають помітні і виглядають у вигляді характерних зірочок. Потім формуються сіточки з розширених капілярів, які розташовані на поверхні епідермісу.

Захворювання частіше виявляють у осіб у віці старше тридцяти п’яти років. Зрідка зустрічається вроджена різновид розацеа. Більшість пацієнтів з куперозом на обличчі-це жінки, які мають тонку, світлу, схильну до алергії шкіру. У чоловіків така патологія виникає рідко.

Причини розвитку захворювання

До сих пір при цій хворобі фахівцями не виявлено провідний фактор, який викликає патологію. Вони припускають, що основну роль у розвитку недуги грає спадкова схильність. Купероз відносять до групи поліетіологічних захворювань. Її поява провокує наступний комплекс факторів:

  • вплив ультрафіолетового випромінювання, яке вражає судини, розташовані в поверхневих шарах дерми;
  • агресивна дія факторів навколишнього середовища (холод, вітер та інше);
  • наявність температурних перепадів з різкими переходами від холодного до гарячого викликає розширення капілярів з подальшим застоєм;
  • зловживання спиртними напоями, що викликають розширення капілярів;
  • прийом гарячих напоїв і страв, які стимулюють різке зниження судинного тонусу;
  • негативний вплив токсинів, що містяться в сигаретах;
  • прийом напоїв, що містять вазоактивні речовини (міцний чай, гарячий шоколад, кава) ;
  • хвороби травного тракту;
  • наявність розацеа, при цій патології у пацієнтів найчастіше виникає купероз;
  • гіпертонічна хвороба;
  • печінкові патології;
  • поразка яєчників;
  • прийом певних препаратів протягом тривалого часу (глюкокортикоїди, контрацептиви);
  • надмірне споживання солоних або гострих продуктів;
  • нераціональне харчування (зловживання фастфудом і напівфабрикатами);
  • виникнення емоційних змін, що викликають гормональний сплеск, який сприяє розширенню капілярів;
  • розлади функціонування ендокринної та кровоносної системи;
  • стан імунодефіциту, що розвивається у пацієнтів із синдромом Луї-Барра;
  • наявність аутоімунних захворювань (системний червоний вовчак, склеродермія та інші);
  • генетичні хвороби;
  • судинні патології;
  • депресивні стани;
  • злоякісні новоутворення.

Часто ці фактори в різних поєднаннях у одного пацієнта комбінуються між собою. При цих патологічних станах синтезуються біологічно активні речовини, які негативно впливають на стінки судин.

Через їх впливу порушується еластичність капілярів. Це викликає ламкість і розширення судин. При прогресуванні купероз веде до раннього старіння шкірних покривів, так як вони не отримують достатню кількість кисню, нутрієнтів, мікроелементів.

Симптоми куперозу

Улюбленою локалізацією патологічних змін при цьому захворюванні служить особа, з переважним ураженням області підборіддя, крил носа, чола, щік. Це пов’язують з особливостями будови дерми, її еластичності і товщини. Прояви сітки при розацеа можливо і на інших частинах тіла – ногах, руках, а також на спині або грудях.

У людини порушується цілісність судинних стінок. Виникають дрібні крововиливи з червоно-рожевою або темно-фіолетовою, помітні неозброєним оком. Капіляри проступають крізь поверхню шкіри, на ній з’являються судинні сіточки і зірочки.

Забарвлення і зовнішній вигляд елементів, визначається тим, як сильно вражені судини, а також який у них діаметр. Чим у капілярів менша товщина, тим буває світліше забарвлення плям. У зоні, де знаходяться розширені судини, відсутній біль. Іноді в місці судинних змін виникає легке відчуття печіння і свербіння.

Коли купероз супроводжується ураженням печінки, до звичайних симптомів цього серйозного захворювання у вигляді почервоніння шкіри додається ще пожовтіння шкірних покривів і виражений свербіж. Ці симптоми виникають через подразнення нервових закінчень, розташованих в епідермісі, жовчними кислотами. Крім цього, такі речовини надають шкідливу дію на капіляри, що викликає їх розширення і застій крові.

Якщо людина страждає аутоімунними патологіями, виникає ураження сполучної тканини в стінці судини. Розширені капіляри легко пошкоджуються. Відбувається формування запального процесу неспецифічного характеру. В результаті відзначається почервоніння шкіри і набряклість нижележащей клітковини.

Якщо не проводиться в домашніх умовах за шкірою спеціальний догляд, а також лікувальні процедури, патологія буде поступово прогресувати. В цьому випадку розширюється все більше число капілярів.<.p>

Усередині них виникає застій крові. В результаті змінюється забарвлення на синюшно-багряний колір уражених шкірних покривів. У сусідніх зонах погіршується кровотік, знижується синтез колагенових волокон. Шкіра стає тьмяною, втрачає еластичність. Для неї характерна підвищена в’ялість.

При цьому захворюванні виникають не тільки симптоми шкірного ураження. Можливі прояви, які не пов’язані з шкірними покривами:

  • подразнення слизової очей;
  • асширення капілярної сітки на склерах;
  • сльозотеча;
  • набряклість і почервоніння повік.

Купероз не завжди служить самостійним захворюванням. При інших хворобах він може бути симптомом ураження судин дрібного калібру.

Стадії розвитку куперозу

Якщо зміни в розширених кровоносних судинах, виникає при тлі розацеа, для розвитку патологічних змін стінки з розширенням капілярів характерна стадійність. Фахівцями виділяється чотири фази патологічного процесу:

  • Перше. Ця стадія буває на початку хвороби. Для розацеа характерно відчуття припливів, періодично виникають в ураженій області. Відзначається почервоніння шкіри на щоках. Поява цього симптому можливо на шкірних покривах передпліч, кистей або тулуба. В цей час еластичність судинної стінки не порушується. Можливо їх повноцінне скорочення. Інтенсивність фарбування шкірних покривів щоках швидко зникає без застосування зовнішнього впливу. Всі ознаки порушення безслідно проходять. Коли виникає почервоніння, можлива поява відчуття сухості епідермісу. На шкірі помітно не більше трьох розширених дрібних капілярів.
  • Друга. Для цієї стадії розацеа типово формування стійкої гіперемії шкірних покривів на щоках. Вона виникає при впливі будь-яких подразників. Почервоніння обличчя з’являється після ранкового або вечірнього вмивання. Виявляється чіткий судинний малюнок у вигляді сіточки з судин або зірочок. Цей симптом супроводжується помірним відчуттям печіння і свербіння. Іноді відчувається поколювання.
  • Третина. У цій фазі хвороби формуються стійкі почервоніння на ураженій ділянці. Значно розширюються капіляри зі зниженням еластичності і тонусу. Вони неповноцінно скорочуються. Через це виражена судинна мережа. Відчуття сухості шкіри різко посилено, що викликає запальний процес. Ділянки почервоніння інфільтруються. Відзначається припухлість тканин. Епідерміс в зоні почервоніння починає лущитися. Добре помітні ознаки раннього старіння.
  • Чверть. Цю стадію вважають термінальною. Під час неї в процес залучені майже всі капіляри на обличчі. У пацієнта розвивається виражений судинний спазм, через якого утворюються бліді ділянки шкіри. Відзначається значне потовщення епідермісу. Його поверхня грубіє, на ній формуються бляшки. На цих ділянках відзначається лущення. Єдиним ускладненням куперозу вважають появу симптомів передчасного старіння шкіри. Дерма не отримує поживних речовин і кисню в достатній кількості, так як формується порушення кровообігу. На стан здоров’я такий розлад ніяк не впливає.
  • Діагностика куперозу

    Виставлення діагнозу при цій хворобі не доставляє ніяких труднощів лікаря через наявність типових клінічних проявів. Самостійно діагностику проводить не потрібно. Купероз іноді служить проявом небезпечних для здоров’я людини хвороб в їх початковій стадії (спадкові аутоімунні патології, хвороби сполучної тканини та інші).

    Тому при перших ознаках куперозу на обличчі або інших частинах тіла потрібно звернутися за медичною допомогою. Тільки фахівець виявляє причину розвитку хвороби. На цій підставі він підбирає ефективну терапію.

    Під час проведення консультації лікар з’ясовує, які причини у пацієнта впливають на розвиток хвороби. Він визначає, чи є у пацієнта соматичні хвороби і патології, пов’язані з розладом гормональної секреції.

    Щоб краще візуалізувати патологічні зміни на шкірі, фахівець при огляді застосовує дерматоскоп. Прилад дозволяє вивчити в деталях тонку мережу розширених капілярів, які поки ще невиразні неозброєним оком.

    Потім додатково проводяться наступні інструментальні та лабораторні обстеження:

    • загальноклінічний аналіз сечі і крові з визначенням лейкоцитарної формули;
    • біохімія;
    • вимірювання в крові рівня вільного тироксину, прогестерону, тиреотропного гормону, тестостерону та інших;
    • УЗД черевної порожнини і щитовидної залози.

    При необхідності пацієнта направляють на консультації вузьких фахівців для виявлення наявності соматичних патологій. Особливу увагу потрібно звернути на судинну систему.

    Лікування куперозу

    Пацієнту не варто самостійно займатися лікуванням. Щоб отримати кваліфіковану медичну допомогу, варто звернутися на консультацію до дерматолога або дерматокосметолога. Лікар на підставі виявлених причин підбере методи лікування куперозу, які підходять пацієнтові. Програма корекції змін залежить від стадії хвороби. Принципи терапії наступні:

  • Перша стадія. Для купірування симптомів розацеа переважно використовують косметичні засоби з профілактичної групи. Застосовується косметика, що захищає від ультрафіолетових променів і температурних перепадів. Призначають засоби для зволоження дерми. Використовують креми, які покращують мікроциркуляцію в шкірних покривах.
  • Друга стадія. Проводиться корекція обмінних розладів в поверхневих шарах дерми при розацеа. Проводиться заходи поліпшують стан стінки в зоні пошкодження судин. За допомогою косметологічних процедур відновлюють уражені тканини. Застосовуються зовнішні лікарські засоби і фізіотерапевтичні методики.
  • Пізні стадії. Для лікування проводять коагуляцію або склерозування судин.
  • Пацієнтам рекомендується дотримуватися дієти. Успішно застосовуються лікувально-профілактичні процедури у вигляді щадного масажу, гімнастики для м’язів обличчя. Без терапії захворювання прогресує.

    Корекція патологічних змін спрямована на те, щоб усунути шкірний дефект, важливо лікувати основну хворобу, що призвело до пошкодження капілярів. Пацієнту, щоб впоратися з проявами розладу, часто необхідна консультація ендокринолога, гастроентеролога, ревматолога або іншого фахівця.

    Препарати для лікування куперозу

    Для корекції шкірних недоліків використовуються ефективні засоби місцевого і системного впливу. Крему і мазі від куперозу на обличчі призначені для зміцнення капілярної стінки.

    Троксевазин

    Частіше за інших зовнішніх коштів від куперозу для терапії застосовують Троксевазин гель. У його складі присутні рутин, вітаміни P. ліки призначені, щоб зміцнити судинну стінку. Речовини, які в ньому містяться, підвищують її еластичність. Після застосування посилюється мікроциркуляцію крові. Цю ефективну мазь від куперозу втирають в епідерміс на уражених ділянках тіла двічі на день. Щоб посилити ефект, застосовують Троксевазин в таблетках всередину.

    Аскорутин

    Це засіб від куперозу використовують для зміцнення капілярної стінки, що знижує ламкість судин. Воно містить вітамін Р і аскорбінову кислоту. Препарат випускають в таблетках. Такі ліки від куперозу знижує вираженість його клінічних проявів, так як активізує вироблення колагену і зменшує набряклість.

    Гепаринова мазь

    Препарат застосовують, щоб поліпшити кровообіг. Він прискорює розсмоктування гематом. При його використанні усувається запалення. Його не можна застосовувати довго, так як це спровокує кровотечу.

    Вікасол

    Це засіб проти куперозу відносять до синтетичних аналогам вітаміну К.ліки призначають, щоб підвищити еластичність судин і поліпшити показники згортання крові.

    Препарат ” Дірозеаль»

    Діючий агент цього засобу-сульфат декстрану. Ще в ньому присутній ретинальдегід і гліцерин. Речовина, яка в ньому міститься, повертає еластичність судинах. Він запобігає виникненню судинних зірочок і витончення шкіри. Препарат активізує процес метаболізму, а також стимулює клітинну регенерацію, зміцнюючи всі шкірні шари. Крем зволожує і живить дерму.

    Немедикаментозна терапія

    В даний час досить багато ефективних способів лікування куперозу за допомогою апаратних методів. Вони успішно коригують патологічні його прояви у пацієнтів.

    Коагуляція судин при куперозі

    Це ефективна методика, яка ліквідує розширені капіляри і судинні зірочки. Вплив електричного струму виробляє руйнування судини, у якого змінена стінка. Процес такого лікування виконується за допомогою введення всередину судинного просвіту металевої голки. Потім виробляють його коагуляцію електричним імпульсом, щоб вилікувати купероз.

    Лазерне лікування уражених судин

    Зараз для корекції розлади активно використовують лазерне склерозування за допомогою неодимової, олександритової і діодної установки. При застосуванні цього методу відбувається запаювання ураженої судини світловим пучком, який вступає в реакцію з гемоглобіном еритроцитів всередині капіляра. Лазер склеює капілярні стінки, щоб прибрати купероз. Після процедури результат видно відразу, вона майже безболісна.

    Догляд за шкірою обличчя

    Уражена шкіра потребує особливого догляду. Під час проведення процедур варто дотримуватися наступних правил:

    • заборонено використовувати агресивну косметику (гоммаж, пленчатая маска, спиртовмісний лосьйон, маска з блакитною глиною);
    • не потрібно застосовувати рослинні засоби (екстракт алое, м’яти, евкаліптова олія);
    • при покупці нового косметичного продукту потрібно спочатку протестувати його на невеликій ділянці шкіри з’ясувати її реакцію;
    • втирають кошти в епідерміс, використовуючи делікатні кругові рухи і не натискаючи на поверхню;
    • забороняється механічна чистка;
    • після вмивання шкіру треба тільки промокнути серветкою;
    • заборонено терти обличчя щіткою;
    • уникайте перебування в умовах з високою або низькою температурою;
    • при виході на вулицю треба наносити сонцезахисний крем;
    • з косметичних процедур краще вибрати лімфодренажний масаж і колагенову маску.

    При дотриманні цих рекомендацій вдається підтримувати здоровий стан шкіри. При проведенні правильного догляду сповільнюється прогресування хвороби.

    Які вітаміни допомагають?

    Пацієнт повинен регулярно приймати вітаміни при куперозі. Треба пити вітамінно-мінеральні комплекси, що містять високу концентрацію вітамінів а, е, до, С.перед їх застосуванням необхідно проконсультуватися з лікарем.

    Профілактичні заходи

    Профілактика куперозу у осіб з людей генетичною схильністю включає комплекс наступних заходів:

    • треба відмовитися від куріння і спиртних напоїв;
    • з обережністю застосовуються очищаючі процедури;
    • забороняється використовувати скраби і розігріваючі маски;
    • не потрібно вмиватися гарячою або холодною водою;
    • заборонено відвідування лазні або сауни;
    • необхідно своєчасне виявлення і лікування хронічних хвороб;
    • потрібно в будь-який час року використовувати сонцезахисний крем;
    • важливо обмеження фізичних навантажень;
    • застосовуються тільки косметичні засоби, призначені для чутливої шкіри.

    Якщо слідувати цим рекомендаціям, патологія не розвинеться у осіб, що мають схильність до розвитку недуги.