Кіста яєчника-це доброякісне новоутворення з рідким або напіврідким секретом. За рахунок накопичення вмісту пухлина з плином часу збільшується.
Кісти можуть бути однокамерними (без внутрішніх перегородок) і багатокамерними. Останній вид кіст більш небезпечний для жіночого здоров’я. Крім того, кісти класифікують на аномальні і функціональні. Тимчасові освіти (як правило, наслідок незначних порушень овуляційного процесу) не вимагають лікування і зникають самостійно. Патологічні види кіст-наслідок гормональних збоїв, захворювань жіночої сечостатевої сфери – потребують терапії.
Симптоми кісти яєчника
У переважній більшості випадків про наявність кісти жінка дізнається або при обстеженні, або коли новоутворення начитає рости, викликаючи:
- дискомфорт в нижніх відділах живота-тягнуть болі виникають через кровотеч, нагноєння, зростання кісти;
- порушення менструального циклу-повна відсутність місячних – надмірна тривалість і рясність виділень; нудота, погане самопочуття;
- невеликі кров’янисті виділення в дні, коли їх бути не повинно;
- різкий біль під час статевого акту, фізичного перенапруження;
- запори, порушене сечовипускання.
Больові відчуття зазвичай виникають з одного боку (в залежності від локалізації кісти в лівому або правому яєчнику). При цьому симптоми ідентичні і у дорослих жінок, і у дівчаток, які не живуть статевим життям.
Одним з найважчих ускладнень є перекрут кісти. На нього вказують:
- нудота, блювота;
- сильні напади болю в області живота;
- різке підвищення температури тіла.
У таких ситуаціях потрібна термінова медична допомога! При найменшому зволіканні інфекція може поширитися на придатки, яєчник, і врятувати органи буде вже неможливо.
Способи діагностики
Виявити кісту допомагають такі заходи:
- детальна бесіда з пацієнткою, уточнення скарг (за деякими симптомами можна запідозрити виникнення пухлини);
- огляд на гінекологічному кріслі;
- УЗД – самий достовірний спосіб діагностики можливих новоутворень;
- КТ, МРТ;
- лапароскопія.
При наявності показань лікар бере аналіз на онкомаркери, проводиться обстеження на предмет позаматкової вагітності.
Зазначена інформація носить ознайомчий характер. Якщо у вас виникли проблеми зі здоров’ям, перш за все, необхідно звернутися за консультацією до фахівця.