Вчені з лікарні Сан-Раффаеле в Мілані з’ясували, що розвиток постковідного синдрому пов’язано з низьким рівнем вітаміну D. такий висновок вони зробили на підставі даних досліджень пацієнтів з постковідним синдромом і без нього, по 50 осіб було в кожній групі.
Синдром визначали за допомогою рекомендацій Національного інституту охорони здоров’я та вдосконалення медичного обслуговування. У документі прописані наступні найбільш ймовірні симптоми: астенія, порушення сприйняття смаку і задишка.
У дослідженні зазначено, що рівень 25-гідроксивітаміну d виявився нижчим, ніж у людей без діагностованого постковідного синдрому, на 13%. Але в той же час рівень 25-гідроксивітаміну D в обох групах був вище порогового значення для дефіциту вітаміну D в 20 нг/мл.на 16,5% рівень 25-гідроксивітаміну d виявився нижчим у пацієнтів з дефіцитом вітаміну D і постковідним синдромом, ніж серед учасників без синдрому. Крім цього, низькі показники були виявлені у пацієнтів з нейрокогнітивними симптомами. Це головний біль і сплутаність свідомості.
На підставі отриманих результатів вчені пропонують оцінювати рівень 25-гідроксивітаміну D у пацієнтів з COVID-19 після виписки з лікарні. Вони вважають, що це зможе допомогти у виявленні групи підвищеного ризику. Однак для того, щоб визначити чи є ефект від спеціальних добавок з вітаміном D і чи може їх прийом стати профілактикою наслідків COVID-19, необхідно провести відповідні рандомізовані контрольовані дослідження.