Осіння хандра: чому восени сумно і нічого не хочеться

В осінні місяці розмови про депресію особливо популярні. Якщо запитати друзів, знайомих або колег чи була у них «осіння депресія» відповідь буде ствердною. “Нічого не хочу», «хочеться тільки їсти і спати», «важко вставати вранці на роботу», «я весь день млявий», «важко рухатися», «настрою немає», — ось лише мала частина скарг. Безумовно, симптоми “осінньої депресії” не мають нічого спільного з симптомами клінічної депресії. Однак, це не означає, що люди, які відчувають тугу і апатію через зміну сезону,-«самі собі все придумали».


                                    Осенняя хандра: почему осенью грустно и ничего не хочется

Експерти кажуть, що причини осінньої хандри можуть бути пов’язані з початком нового навчального року, жалем про минулу відпустку або про те, що за літо не вдалося досягти бажаних цілей. Як» ліки ” від поганого самопочуття і поганого настрою, лікарі радять налагодити раціон харчування, більше гуляти, особливо в сонячні дні, і щодня займатися спортом. У цій статті розберемо, в чому причина «осінньої депресії» і як з нею боротися.

У міру того, як зменшується світловий день, знижується температура, частіше йдуть дощі і настає осінь, все більше людей відчувають тривогу, занепад сил і небажання працювати. Такий стан пригніченості через зміну пір року, депресією психологи не називають, оскільки на відміну від інших видів тривоги, осіння хандра — сезонна і з настанням весни повністю проходить.

До найбільш явними ознаками осінньої хандри відносяться:

  • поганий настрій і туга;
  • тривога і надмірне занепокоєння;
  • дратівливість;
  • млявість, сонливість і втома;
  • втрата інтересу до повсякденної діяльності.

Причини осінньої хандри

Світловий день стає коротшим, організм виробляє менше серотоніну. Цей важливий гормон впливає на настрій, апетит і режим сну. Гормону мелатоніну, який викликає сонливість і депресію, навпаки, виробляється більше.

Разом зі зменшенням кількості ясних днів знижується рівень вітаміну D, який наше тіло отримує під час прогулянок під сонцем. Туга, депресія, апатія, замішання, відчуття заплутаності думок, — можуть бути ознаками дефіциту вітаміну D. через погану погоду восени не хочеться зайвий раз виходити на вулицю і, тим більше, займатися спортом. Відсутність фізичної активності і прогулянок також негативно впливає на самопочуття і настрій.

Які добавки до їжі найбільш корисні в осінній період розповіли в цій статті: Які вітаміни пити восени: чи правда, що вітамін D допомагає схуднути?

Чи можна осінню нудьгу назвати депресією?

Незважаючи на те, що між симптомами нудьги і депресією є багато спільного, захворюванням нудьги не є. Осінню нудьгу відносять до САР — сезонного афективного розладу. Це означає, що як тільки на зміну опалому листю і сірим хмар прийде молода зелень і сонце, хандра пройде. Саме сезонність виникнення і невелика тривалість відрізняє нудьгу від депресії.

Немає доказів, що депресія частіше виникає восени, — вона може розвинутися і навесні, і влітку. Крім того, при депресії не просто знижується настрій або з’являється апатія. Порушуються сон і апетит, то, що зазвичай приносило радість перестає подобатися, пропадає бажання і сенс бути щасливим. При цьому симптоми тримаються не пару днів, а більше двох тижнів.

Безсумнівно, у багатьох людей зміни в житті, які відбуваються восени, — повернення до занять в школі або університеті після канікул, вихід на роботу з відпустки, — викликають стрес. Однак для страждаючих ОКР і тривожними розладами, початок нового навчального року може бути порятунком. Психологи відзначають, що такі люди, не діючи в літні місяці, прагнуть скоріше повернутися до навчання, оскільки їм буде на чому зосередитися і часу на важкі роздуми і занепокоєння не залишиться.

Осіння туга може бути наслідком травмуючої події, яка сталася в минулому. Люди, які страждають від посттравматичного синдрому, відчуваючи зміну сезонів, заздалегідь ставляться до, наприклад, осені або зими як до важкого для них часу. Незважаючи на те, що травмуюча подія, наприклад, смерть близького члена сім’ї, сталося восени, людина не пов’язує осінню нудьгу і горе втрати. Він відчуває тілесні прояви цієї втрати, але не може усвідомити їх. “Восени мені завжди сумно”, – за цією фразою, дуже ймовірно, криється пережита травма. 

Розлади через те, що влітку не всі плани були виконані, або, навпаки, — літо, повне радісних подій, закінчилося, теж можуть сприяти розвитку осінньої нудьги. Нарешті, майбутні зимові свята часто є джерелом стресу, адже в свята прийнято бути щасливим, незважаючи на власні внутрішні відчуття.

Як допомогти собі впоратися з осінньою нудьгою?

Що б не викликало у вас тривожні думки в осінній сезон, фахівці радять дотримуватися наступних рекомендацій:

  • Частіше виходьте на вулицю
  • Постарайтеся більше проводити часу на свіжому повітрі, щоб встигнути насолодитися сонячними днями. Наприклад, вставати раніше, щоб встигнути прогулятися до роботи або навчання. Коли природного світла недостатньо — – на допомогу приходить фототерапія. Ефективність цього вид впливу на організм штучним світлом ламп, діодів і лазерів клінічно доведена і застосовується при лікуванні сезонного афективного розладу і синдрому пізнього засинання. Існує безліч видів ламп для фототерапії, в тому числі і для домашнього використання. Є такі, які імітують Схід Сонця, навіть якщо на вулиці непроглядна темрява.

  • Займайтеся спортом щодня
  • Літня спека відступила, осінь-прекрасна пора для відпочинку на свіжому повітрі. Намагайтеся максимально використовувати погожі дні для прогулянок або катання на велосипеді. Фізичні вправи відіграють ключову роль у лікуванні психічних розладів. Кожне проведене дослідження показує, що тренування підвищує настрій.

  • Змініть свій раціон
  • Коли, як не восени, готувати ароматні супи і гарячі страви з гарбуза і батату, теплі салати з баклажанами, пекти пироги з яблуками та іншими сезонними овочами і фруктами.

    Більш докладно про те, як підібрати правильний раціон для себе і своєї сім’ї розповідаємо на сертифікаційний курс з дієтології та нутриціології. Записуйтеся на курс, будемо вас чекати!

  • Почніть щось нове
  • Подумайте про осінь як про початок нового семестру і нового сезону: приберіть будинку, приберіть на зберігання літні речі, викинете або віддайте все те, що давно не використовується або не приносить радості. Подумайте, можливо прийшов час оновити гардероб або змінити імідж? Якщо ви давно хотіли спробувати нове хобі — зараз дуже вдалий час.

  • Знайдіть в осені те, що Вам буде подобатися
  • Замість того, щоб асоціювати осінь з дощовою погодою і холодними темними вечорами, постарайтеся знайти в цій пори року те, що вам буде подобається. Можливо, це затишок і тепло пледа, аромат какао, шелест сторінок улюбленої книги. Ще один із способів прогнати нудьгу — змінити обстановку в будинку. Змініть наволочки на диванних подушках, купіть покривала і штори в осінніх кольорах. 

  • Зверніться за професійною допомогою
  • Якщо хандра не проходить, і впоратися самостійно з нею не виходить, не соромтеся звернутися за допомогою до терапевта. Не чекайте, поки стане зовсім погано, — пройдіть тест бека. При високих показниках, не відкладаючи, запишіться на прийом у психіатра. Не варто переживати,-це звичайна практика, оскільки діагностувати депресію може тільки лікар-психіатр. Дослідження доводять, що при осінній хандрі, або, по-науковому, при сезонному афективному розладі, допомагає когнітивно-поведінкова терапія.

    Відчувати сезонну втому, перепади настрою, хотіти тільки їсти і спати, — це нормально. Після літніх сонячних днів зі скороченням світлового дня, приходом дощів і холодів може наступити хандра, або, як її ще називають, осіння депресія. Незважаючи на те, що між симптомами нудьги і депресією є багато спільного, захворюванням нудьга не є і зазвичай проходить, коли психіка і нервова система пристосуються до зміни пори року. Намагайтеся більше часу проводити на відкритому повітрі, займайтеся спортом не менше 30 хвилин в день, готуйте сезонні страви, проведіть расхламленіе і запишіться на нові курси, — так ви допоможете собі швидше адаптуватися до осені. Якщо хандра не проходить, і впоратися самостійно з нею не виходить, не соромтеся звернутися за допомогою до терапевта.