Норма холестерину в крові: нормальний, знижений і підвищений

Норма холестерина в крови: нормальный, пониженный и повышенный

Про шкоду холестерину сьогодні чув кожен, але далеко не всі люди знають, що речовина буває шкідливим і корисним, а дані лабораторних аналізів потрібно правильно оцінювати.

Основна інформація про холестерин

Холестерин-це складний жир, який входить до складу всіх клітинних стінок живих організмів, бере участь в синтезі життєво необхідних речовин. Багато речовини людина отримує з їжі, пристойна його частина синтезується печінкою.

Складні жири для здоров’я не шкідливі, питання в кількостях – їх не варто вживати занадто багато. Хороший холестерин ще позначають як ЛПВЩ. Погана речовина в крові виявляється у вигляді великих частинок ЛПНЩ. Вони можуть закупорювати судини в результаті випадання в осад. Норма холестерину завжди визначається індивідуально, залежить від росту, віку, статі, ваги і особливостей організму. У дітей показник завжди менше, ніж у дорослих, в цілому вивести єдину універсальну формулу не можна – інтерпретацією результатів повинен займатися лікар з урахуванням супутніх факторів. Наприклад, під час вагітності параметри ростуть, і це нормально, а на тлі цукрового діабету, кардіологічних патологій вони будуть нижче.

Якщо все-таки виділяти усереднений показник норми, то це зазвичай 3.5-5 ммоль/л.зростання параметрів вважається відхиленням від норми, але потрібно дивитися на особливості організму і супутні хронічні патології. Перевищення зазначених значень не вважається проблемою, якщо:

  • Аналіз робився в холодну пору року.
  • Лікар визначив відповідність параметрів певній фазі менструального циклу.
  • Діагностику проходить вагітна жінка.
  • У пацієнта виявлена онкологія.

Однаково небезпечний як високий, так і низький холестерин. Самостійно дійсно складно розібратися у всіх нюансах, тому потрібна допомога грамотного лікаря.

Прикордонні норми залежать і від статі пацієнта. Наприклад, у жінок показники знаходяться в безпосередній залежності від гормональних процесів, а організм чоловіка більшою мірою схильний до накопичення холестерину в силу фізіологічних факторів.

У випадку з дітьми потрібно уважно стежити за харчуванням, мінімізувати кількість жирних і шкідливих продуктів. Насичені жири можна отримувати з червоного м’яса нежирних сортів, птиці та молочних продуктів.

Хто в групі ризику

Показники холестерину повинні турбувати всіх людей, а не тільки тих пацієнтів, які вже зіткнулися з серйозними відхиленнями від норми. Ситуація схильна посилюватися з плином часу-сьогодні проблем немає, але завтра вони можуть з’явитися банального через неуважне ставлення до свого здоров’я і неправильного способу життя.

У групі ризику люди, які:

  • мають негативну спадковість;
  • ведуть малорухливий спосіб життя;
  • мають надмірну або дефіцитну вагу;
  • вживали лікарські засоби, що провокують зростання або зниження холестерину;
  • мають шкідливі звички;
  • відчувають дефіцит м’яса, сиру і молока в раціоні.

Для жінок вік підвищеної уваги – після 50 років, для чоловіків – вже з 40. Особливу увагу показниками холестерину в крові повинні приділяти пацієнти з порушеннями в роботі серця.

Способи нормалізації показників

Несуттєві відхилення можна досить швидко і без зайвих проблем привести в норму – головне своєчасно виявити порушення. Нормальний рівень холестерину-наслідок здорового способу життя, правильного харчування, регулярних спортивних тренувань. Обов’язково нормалізуйте режим роботи і відпочинку, почніть висипатися. В меню для зниження холестерину потрібно включити:

  • молочні продукти низького рівня жирності;
  • овочі та різні салати з ними;
  • нежирні сорти м’яса;
  • хліб з висівками;
  • цільнозернові крупи;
  • відварені яйця або білкові омлети;
  • соки без цукру;
  • сою в будь-якому вигляді;
  • фрукт.

При значному підвищенні рівня холестерину тільки дієти для стабілізації ситуації буде недостатньо – рекомендована медикаментозна терапія. Зверніться до фахівця – він дасть рекомендації і по лікуванню, і по нормалізації способу життя для поліпшення загального стану.

При високому холестерин потрібно прибрати з раціону вершкове масло і весь фаст-фуд, жирні сорти м’яса. Соняшникова олія при необхідності замініть на оливкову. Якщо любите яйця, почніть вживати тільки білки. Корисно буде включити в раціон бобові з високим вмістом клітковини, які прискорюють виведення жирних кислот.

Про прикордонні норми

Прикордонні значення в результатах аналізів відносяться до умовної норми, але на практиці вимагають підвищеного контролю. На розвиток атеросклерозу вказують:

  • напади стенокардії;
  • поява на обличчі жовтих плям;
  • болі в ногах через звуження судин.

Тому стежити за рівнем жирних кислот в крові потрібно обов’язково. Це дозволить своєчасно виявити проблему і вжити заходів в разі необхідності. Помітно покращують стан спортивні тренування-вони не тільки зміцнюють судини, але і зменшують холестерин.

Нагадуємо, що бити тривогу потрібно не тільки при високому, але і при низькому холестерин. Обидва стани однаково небезпечні і чреваті серйозними неприємними наслідками для організму. Орієнтуватися потрібно на значення в таблиці.

Норма холестерина в крови: нормальный, пониженный и повышенный

Роль холестерину в організмі

Холестерин виконує відразу кілька життєво важливих функцій:

  • Формує клітинні мембрани, забезпечує їх еластичність, міцність і достатню проникність.
  • Бере участь у синтезі кортизону – речовина відповідає за метаболізм, вироблення стероїдних гормонів, які виробляють наднирники, регулює баланс кальцію і фосфору.
  • Забезпечує необхідний захист еритроцитів при контакті з гемолітичними отрутами.
  • Бере участь в синтезі статевих гормонів, запускає ланцюжки послідовних реакцій.
  • Нормалізує функціонування імунної та нервової систем.

Хоча холестерин необхідний для підтримки здоров’я, його надмірна кількість в крові загрожує неприємними наслідками для самопочуття, підвищує ризики хронічних захворювань (особливо серцево-судинних). Вироблення хорошого холестерину відбувається тільки організмом людини, отримати його ззовні (наприклад, з певними продуктами) не вийде.

Корисно знати. Перший час навіть надмірне споживання холестерину не призводить до неприємних наслідків – ситуація балансується за рахунок роботи печінки. Але з часом можна довести ситуацію до серйозного порушення балансу.

Типи речовини

У крові в чистому вигляді холестерин бути присутнім не може, оскільки він представляє водонерозчинна речовина. Виявляється воно в формі ліпопротеїнів – комплексних білкових сполук, які виконують транспортну роль. Білки-транспортери ще називають аполіпопротеїнами.

Категорії речовини в організмі:

  • низькомолекулярна;
  • високомолекулярний;
  • дуже низькомолекулярна.

“Хороший” холестерин-це ліпопротеїди, що мають високу щільність. На їх частку припадає від ¼ до 1/3 речовини. Функції-захист від серцевих нападів, вміст в крові має бути 40 мг/дл і більше. Важливе завдання хорошого холестерину-виведення з організму поганої речовини, що переноситься в печінку для подальшої метаболізації. Тобто ЛПВЩ запобігають атеросклерозу і відповідають за очищення судинних стінок.

» Поганий ” холестерин представлений ліпопротеїдами низької щільності (ЛПНЩ). Їх надмірний вміст в крові призводить до формування на стінках артерій бляшок. Частинки досить великі, позначаються як LDL. Вони відповідають за доставку хорошого холестерину в клітини.

Ліпопротеїни дуже низької щільності-це умовно» дуже поганий ” холестерин. Він представлений великими частинками, відповідає за перенесення ліпідів, холестерину і його ефірів, фосфоліпідів, тригліцеридів.

Ситуація у пацієнтів різного віку

Як ми вже писали вище, при визначенні норми холестерину потрібно враховувати широкий перелік факторів. Один з основних-це вік.

Холестерин у дорослих

Стандартний здоровий діапазон становить 3.6 – 5.0 ммоль/л.згідно з даними медичної статистики, сьогодні багато жінок і чоловіків мають підвищений рівень речовини-а це негативно впливає на здоров’я в цілому. Але лікарі розрізняють хороший холестерин від поганого речовини і нагадують про необхідність постійно стежити за вмістом даного компонента в крові.

Згідно з даними статистики, щороку в Росії серцево-судинні патології забирають життя більше 1 млн.людей. Причиною проблеми в більшості випадків стає високий холестерин-він провокує атеросклероз. Більше половини неінфекційних захворювань зачіпають серце і судини, причому в зоні ризику переважно працездатне населення. Атеросклероз, що вражає судини мозку, може провокувати гострий інсульт, а при утворенні бляшок на внутрішніх поверхнях коронарних артерій – приводити до інфаркту міокарда і раптової смерті.

Жінка

Поки жінка молода, метаболічні процеси в її організмі протікають швидко – це виключає підвищення холестерину до небезпечних для здоров’я меж. Навіть якщо дівчина вважає за краще жирну їжу, певний час організм буде ефективно переробляти її.

Але в юні роки підвищений холестерин теж зустрічається. Це відбувається на тлі цукрового діабету, проблем в роботі ендокринної системи і печінки. Для підтримки в цих ситуаціях потрібно контроль за станом печінки.

Після 30 років у жінок норма холестерину в крові збільшується. У цей період відбувається уповільнення метаболізму і основних процесів в організмі. Додаткове зростання показників відбувається і після 35, він вище у тих жінок, які приймають оральні контрацептиви, курять. Сам організм не може позбавлятися від надлишків шкідливих речовин так ефективно, як раніше, тому потрібно переглянути і відкоригувати раціон.

У 40-річному віці і старше репродуктивна функція організму помітно знижується, рівень естрогенів падає. Оскільки саме естрогени виконують важливу роль у захисті від високого холестерину, рівень речовини може додатково зрости. Але різкі скачки при нормальному здоров’ї виключені – стежте за цим. У разі настання менопаузи, під час якої естрогенів стає набагато менше, ніж раніше, холестерин часто різко підвищується. Взагалі з віком показник схильний рости-це враховується в референтних значеннях лабораторій.

Особливий контроль потрібен під час вагітності. Значні відхилення від норми здатні завдати серйозної шкоди здоров’ю матері і малюка. Лікарі впевнені, що підвищення рівня речовини в крові під час виношування вагітності є нормою. Його викликає гормональна перебудова і зміна інтенсивності ліпідного обміну. Але будь – які різкі скачки-це вже не норма. Дуже високий поганий холестерин при вагітності може призводити до розвитку вроджених патологій судин, серця у новонароджених. Тому під час виношування малюка, особливо якщо вік перевищує 30-35 років, потрібно регулярно здавати аналізи. При цьому повністю прибирати холестерин з раціону харчування не можна – це може спровокувати різке падіння рівня речовини і попередні пологи.

Чоловік

У юнацькому віці у чоловіків обмін речовин максимальної інтенсивний-поступово протягом життя ці показники будуть знижуватися. Головна відмінність чоловічого організму від жіночого полягає у відсутності естрогенів – захисту судин і серця. Норма з роками постійно зростає, точний баланс залежить від широкого переліку факторів. Надмірне підвищення показників зазвичай викликає неправильне харчування з переважанням важкої, жирної їжі. До групи ризику виділяють курців. Розвиток атеросклерозу стає максимально ймовірним після 40 років.

Важливо. Дуже багато залежить від способу життя – зайнятися його коригуванням ніколи не пізно.

Діти

Хоча значне зростання холестерину більше характерний для дорослих, у дітей проблема теж зустрічається. Скупчення нальоту на артеріальних стінках може початися в дитячому віці, в підліткові роки з’являються атеросклеротичні бляшки.

Якщо за результатами аналізів батька (будь-якого) холестерин вище норми, є велика ймовірність, що дитина отримає проблему у спадок. Слідкуйте за масою тіла, своєчасно звертайтеся до ендокринолога за консультацією, якщо буде така необхідність. Для перевірки поточних показників роблять аналіз крові на холестерин (його беруть з 2-річного віку). Якщо дані обстеження в нормі, планову перевірку проводять через 3 роки.

Крім негативної спадковості, високий холестерин провокує надлишкова маса тіла, артеріальний тиск і діабет. Для нормалізації показників застосовують медикаментозні способи терапії, включаючи корекцію способу життя і схеми харчування. Якщо дитині вже виповнилося 8 років, можна говорити про прийом лікарських засобів. Статини, що призначаються більшості дорослих, в дитячому віці застосовуються у виняткових ситуаціях. Це пояснюється досить агресивним впливом на організм і широким переліком побочек. Рослинні препарати можна приймати практично без обмежень.

Низький рівень холестерину: це потрібно знати

Про небезпеку високого холестерину говориться дуже багато, а низького – немає. Нестача корисної речовини призводить до ряду серйозних порушень здоров’я. Часто виникають проблеми в інтимному житті-аж до неможливості зачаття і сильного зниження лібідо (хороший холестерин бере участь в синтезі статевих гормонів). Підвищується ймовірність порушень емоційної сфери, особливо важких депресивних станів і схильностей до суїциду.

Зростають ризики розвитку:

  • діабет;
  • порушень травлення;
  • остеопороз;
  • геморагічного інсульту.

Різке зниження холестерину в крові провокують різні фактори, найчастіший – патології печінки. Грає роль генетика, але найголовнішою причиною є неправильне харчування. Якщо до зростання холестерину призводить зловживання жирними, важкими стравами, неадекватні дієти, то голодування і анорексія викликають падіння рівня речовини. Визначити норму і відповідність поточних показників оптимальним значенням допоможе аналіз крові. Також можна орієнтуватися на супутні симптоми – наприклад, збільшення лімфовузлів в розмірах, слабкість м’язів, проблеми з рефлексами, депресія, апатія або зростання агресивності.