Найголовніше про хліб

Хліб-це дивовижний продукт. Харчуючись тільки їм і водою, людина зможе вижити достатню кількість часу, не завдавши шкоди здоров’ю. У зернах пшениці, жита та інших злаків міститься велика кількість вуглеводів, вітамінів і мінералів. Харчова цінність продукту і смак зберігаються тривалий час.


                                    Самое главное о хлебе

Історія появи

Дослідники вважають, що він з’явився 15 тисяч років тому. По початку вживалися в їжу самі зерна, пізніше їх стали розтирати камінням, а отриману борошно заважали з водою.

Після того, як люди добули вогонь, вони навчилися випікати коржі.

Право перших справжніх пекарів присвоюється стародавнім єгиптянам, вони виявили секрет розпушення тіста шляхом бродіння. Так кам’яні коржі змінилися повітряними булками.

Який хліб буває

У різних народів існує свій улюблений сорт, форма, вид і різноманіття рецептів.

За способом випікання хліб підрозділяється на:

  • Тандирний-виробляється в тандирі. Це всілякі лаваші, коржі, піти і ін плоскі види. Улюблене блюдо азіатського народу. У процесі приготування коржі періодично збризкують водою.
  • Подовий-випікається на підлозі пекарної камери (дні печі), хлібопекарському листі або деку. Як правило є більш поживним, через збереження в своєму складі мінералів і антиоксидантів.
  • Формовий-виготовляється в спеціальній алюмінієвій формі, прямокутної або круглої.

З урахуванням обраної борошна, вироби бувають пшеничними, пшенично-житніми, житніми і житньо-пшеничними.

Пекарі балують нас величезним асортиментом кінцевого продукту. Це на пряму залежить від структури і хімічного складу тесту:

  • Пшеничний. Найбільш популярний. Являє собою білі батони з використанням пекарської пшеничного борошна, води, дріжджів, цукру, солі і олії. Можливе додавання яєчного або молочного порошку, молока і прянощів. Для підвищення споживчого попиту можуть бути додані ароматизатори та підсилювачі смаку.
  • Житній. Використовується в раціоні здорового харчування. Насправді саме житнього в продажу практично не зустрінеш через високу собівартість. Борошно змішують з пшеничним. Зерна для виробництва беруть неочищені, за рахунок чого в ній зберігається корисність. Хліб за фактом житньо-пшеничний. Представлений у вигляді буханки коричневого кольору, покритої чорною скоринкою.
  • «Бородінський». За складом: житній, що містить пшеничне борошно, прянощі, житній солод і коріандр. Робиться за допомогою опари і заварки. Може бути як формовий, так і подовий. Зверху посипаний зернами коріандру.
  • Цільнозерновий. Приготований з цільнозерновий борошна містить велику кількість корисних речовин, висівок і зародків пшениці. Перед помелом зерно не очищають, а мелять разом з шкіркою. Це надає більше насичення, але не відкладається на фігурі. В результаті хліб сіро-коричневого кольору, щільний, не кришиться.
  • Бездріжджовий. Готують його на заквасці. У сучасній практиці зустрічається безліч схожих рецептів. У них часто присутні насіння і злаки.
  • Лаваш. Свою любов і популярність заслужив на Кавказі. Буває тонкий (вірменський) – абсолютно бездріжджовий, і товстий (Грузинський) – на дріжджах. Печуться вони в тандирі. Довжиною до 100 см, шириною – 40 см. Вага не більше 250 г.
  • Піта. Кругла, прісна, плоска коржик, в яку кладуться овочі або м’ясо. Випікається з шпалерного або пшеничного борошна. Її особливість в тому, що в середині утворюється пара, і відокремлює шару тесту, куди згодом можна класти овочі або м’ясо. Середній діаметр 20 см. використовується для приготування шаурми.
  • Маца. Це прісний хліб без дріжджів. Місце його походження-Ізраїль. Використовується як ритуальний.
  • Тортилья. Бездріжджові тонкі коржі родом з Мексики, що містять кукурудзяну муку.
  • Багет. Довгий, тонкий, повітряний хліб має хрустку скоринку. Ширина 5-6 см, Довжина близько 70 см.вага близький до 250 г. став популярний у Франції в 20-і роки ХХ століття.
  • Чіабатта. Поширена в Італії. У своєму складі має дріжджі, закваску, і оливкова олія. Славиться своєю пористістю і скоринкою. Світло-коричневий хліб, трохи посипаний борошном.
  • Бейгл. Є аналогом бубликів, але більш опріснений і повітряний. Посипаний кунжутом або маком.

Вважається, що білий хліб більш шкідливий через наявного в своєму складі великої кількості глютену, що заважає корисним речовинам засвоюватися в організмі і надає дратівливий ефект на кишечник. Ось чому доцільно вибирати цільнозерновий, бездріжджовий або з «живими» заквасками.