Кожна православна людина знайома з обмеженнями вживання деяких продуктів під час Пасхального посту. Хтось вже особисто випробував на собі всі заборони, інші тільки збираються з думками, щоб з гідністю подолати труднощі на шляху до духовного зростання.
Початок посту щороку випадає на різну календарну дату і залежить від часу святкування Великодня. Орієнтиром служить день весняного рівнодення. Цей піст вважається найсуворішим і вимагає великих обмежень в щоденному раціоні. Для тих, хто знайде в собі сили впоратися з труднощами, з’явиться можливість поліпшити самопочуття і почати правильно харчуватися.
Які продукти прибрати на час посту, а які залишити
Так як Великий піст є складним, розглянемо основні продукти і правила по їх вживанню.
Заборонений:
- Їжа тваринного походження. Птиця, м’ясо, субпродукти, а також ковбасні вироби і фастфуд виключаються з раціону. Риба і морепродукти також не повинні в нього входити, проте послаблення на них допускається в певні дні.
- Молочні продукти. Не можна їсти сири, пити молоко і кефір. Поміняйте звичні ласощі на їжу нетваринного походження. Зараз на ринку безліч замінників у вигляді мигдального або кокосового молока.
- Яйця і страви на їх основі. Відмовтеся від майонезу, соусів і бісквітів.
- Насолода. Можна дозволити цукор.
- Спиртні напої. У певні дні посту допускається випити трохи вина.
Дозволений:
- Фрукти та овочі;
- Крупи;
- Гриб;
- Водорості та тофу;
- Хліб, макарони, пиріжки з прісного тіста;
- Горіхи, насіння, сухофрукти та мед;
- Чай кава.
Особливості харчування в залежності від днів Великого посту
Найсуворішим часом вважаються перша і остання седмиці. У день початку посту рекомендується повністю утриматися від прийому їжі.
Далі дотримуйтеся схеми:
- Сухоїдіння-понеділки і середи. Сухоїдіння означає, що їдять продукти, які не пройшли термічну обробку (хліб, свіжі фрукти і овочі, горіхи).
- У вівторок дозволені хліб і вода.
- Варені і тушковані продукти без додавання масла – по вівторках і четвергах.
- Варена їжа з маслом і трохи вина – по суботах і неділях.
- Відварені продукти без масла – по п’ятницях.
Послаблення встановлюються на Благовіщення – 7 квітня на 4 тижні (дозволяється приготувати рибу). У суботу на 6 тижні можна з’їсти ікру, в неділю – рибне блюдо. В останній тиждень з Понеділка по четвер необхідно дотримуватися сухоїдіння і харчуватися один раз в день. У п’ятницю, іменовану Страсної, вживати їжу заборонено.
Як не допустити дефіцит вітамінів і мінералів в організмі
Ваше харчування в строгий піст має бути не тільки на підставі традицій, а й містити в собі поживні речовини. Для підтримки водно-сольового балансу-випивайте склянку води:
- після підйому;
- за 30 хвилин до прийому їжі і через 1,5-2 години після;
- перед сном за 30-60 хвилин;
Поповнюйте дефіцит кальцію в організмі за допомогою капусти, горіхів, насіння соняшнику.
Тваринний білок замініть рослинним, що містяться в альтернативних видах молока, сої. Додавайте в страви рослинні і оливкові масла.
Як не нашкодити собі і своїй родині
Майте на увазі, що є групи людей, яким духовенство дозволяє не дотримуватися Великого посту:
- особи, які мають хронічні захворювання, і ті, хто в даний момент хворіє;
- вагітні та годуючі грудьми жінки;
- діти.
При дотриманні правил прийому їжі в період Великоднього посту необхідно тверезо оцінювати можливості свого організму і підходити з розумом до відмови від конкретних продуктів. Обмеження повинні сприяти позбавленню вас від шкідливих звичок, зміцненню імунітету, підняття емоційного стану. Завдяки як фізичним, так і духовним обмеженням можна домогтися відмінних позитивних результатів в поліпшенні свого здоров’я.