Вплив кофеїну на здоров’я неоднозначно: він здатний скорочувати тривалість сну і в той же час збільшувати як фізичну активність, так і частоту аритмій. Такі результати дослідження, проведеного в США серед ста добровольців.
За словами одного з його ініціаторів, підбадьорливий напій на сьогоднішній день – найпопулярніший на планеті. Його вплив на організм досліджують не вперше, проте даний аналіз став першим, який провели в реальному часі.
Суть дослідження
Середній вік випробовуваних-учасників експерименту з кавою-38 років. Всіх протестували на наявність в організмі певного генетичного варіанту, який відповідає за зміни в метаболізмі кофеїну.
Протягом 14 днів учасники досвіду не знімали портативні прилади ЕКГ, браслети, що відстежують сон і фізичну активність, гаджети для постійного контролю рівня глюкози в крові.
Потім протягом наступних 2 тижнів випробуваним не дозволялося вживати улюблений напій або не пити його два дні поспіль. Кожна випита порція фіксувалася-як в режимі реального часу, так і самими випробуваними в звітах.
Результат
Виявилося, що:
- кава стала причиною передчасного скорочення серцевих шлуночків на 54 відсотки;
- вживання напою, що бадьорить у великих дозах не призводило до надшлуночкової тахікардії;
- рівень глюкози залишався незмінним, незалежно від кількості випитого.
Вчені також відзначили, що в ті дні, коли добровольці не відмовлялися від своїх звичок, вони були більш активні (проходили на тисячу кроків більше) і менше спали (на 36 хвилин). Кожна чашка приносила їм 600 кроків і скорочувала сон на 18 хвилин.
Цікаво, що ті, у кого метаболізм був прискорений, показали більш часті випадки передчасного скорочення шлуночків при вживанні кави. А люди з повільним метаболізмом стали менше спати.
Висновок
Ініціатори дослідження роблять наступні висновки.
- Взаємозв’язок кофеїну і здоров’я вельми складна і до цього дня до кінця не вивчена.
- Фізична активність-в будь-якому випадку позитивний фактор. Зокрема, завдяки їй знижується ризик розвитку діабету, ожиріння та ін.
- Скорочення сну-негативний наслідок вживання напою. Чим менше людина спить, тим більше страждає його Серцево-судинна система, погіршується психологічний стан, з’являються неврологічні проблеми.
- Часті позачергові скорочення серця, спровоковані кавою, призводять до ризику розвитку серцевої недостатності і фібриляції передсердь.