Чи можна пити вітамін Д?

Вітамін D є жиророзчинним речовиною. Він міститься в обмеженій кількості продуктів: в риб’ячому жирі, молоці, креветках і т.п. під впливом ультрафіолетових променів елемент самостійно синтезується в клітинах шкірного покриву.


Можно ли пить витамин Д?

Навіщо і кому потрібен?

По-перше, він бере участь у процесах всмоктування кальцію в кишечнику і його засвоєнні, а також сприяє нормалізації концентрації фосфору в кровотоці, що необхідно для забезпечення належної щільності кісток. По-друге, вітамін D задіяний у розвитку і зростанні кісток. Доведено, що при його нестачі в дитячому віці розвивається рахіт. По-третє, речовина необхідно для нормального протікання різних біохімічних реакцій. Воно відіграє важливу роль у профілактиці появи злоякісних новоутворень, аутоімунних захворювань, деяких патологій центральної нервової системи. Недолік іноді стає причиною раку грудей, шлунково-кишкового тракту, матки, сечового міхура, нирок, яєчників.

Багато людей страждають від нестачі цього елемента. Як правило, вона виникає під впливом кліматичних умов. У листопаді-березні сонячні промені падають на землю під таким кутом, що вітамін D практично не синтезується в нашому організмі. Єдиним його джерелом стають продукти харчування. Але і в них концентрація речовини не дуже висока. Таким чином, його вживання рекомендовано кожному. Симптоми нестачі елемента проявляються не у всіх. Потрібно звертати увагу на слабкість в м’язах, болі в кістках. При появі цих ознак слід звернутися до лікаря, який призначить лабораторне дослідження рівня D-вітаміну і за його результатами випише лікарські засоби (капсули, таблетки, ін’єкції).

Як правильно його пити без призначення?

Найпростіший і доступний спосіб – приймати краплі. Їх додають у воду, а для дітей – в молочну суміш. Капсули вживають під час їжі, але нічого страшного не станеться, якщо випити їх в будь-який інший час. Чи можна пити вітамін Д на ніч? Робити це не рекомендується. Краще приймати його в першій половині дня. Речовина може надати стимулюючу дію на ЦНС, через що виникнути проблеми із засипанням.

Профілактична добова доза становить 1-2 краплі. У період виношування дитини і в похилому віці її можна збільшити до 2-3 крапель в день. Також необхідно враховувати масу тіла. Огрядним людям потрібні високі дози-12-20 крапель на добу. Цей же обсяг потрібно тим, хто страждає від відхилень в травленні, цукровим діабетом, деякими захворюваннями, що протікають в хронічній стадії. Якщо дефіцит елемента виявлено в ході лабораторної діагностики, добове дозування повинен визначити лікар.


Можно ли пить витамин Д?

Коли пити вітамін з кальцієм?

Поєднання з кальцієм використовується в лікуванні остеопорозу і усунення ускладнень після важких операцій. Додатковий прийом кальцію необхідний тільки в тому випадку, якщо цього мінералу в їжі насправді дуже мало. Потреба в ньому виникає після менопаузи, коли необхідно ретельно стежити за станом кісток і м’язів.

Надлишок

Деякі дуже помиляються, вважаючи, що можна пити вітамін Д у великих кількостях, щоб усунути його дефіцит. Фахівці ж стикаються з гіпервітамінозом набагато частіше, ніж з недоліком корисного елемента. Довгий прийом великих доз без лікарського нагляду – гарантія заробити серйозні проблеми зі здоров’ям. Надмірна концентрація викликає такі наслідки, як:

  • підвищення концентрації кальцію і його скупчення у внутрішніх органах;
  • розвиток сечокам’яної хвороби;
  • порушення режиму дня, безсоння;
  • відсутність апетиту;
  • блювота;
  • суглобові болі;
  • патології нирок;
  • захворювання серцево-судинної системи.

Пити вітамін Д можна і навіть потрібно, але без фанатизму, щоб не викликати гіпервітаміноз. Краще, якщо дозування призначить лікар, провівши необхідні лабораторні дослідження. Не варто займатися «самолікуванням», це може привести до небажаних наслідків.