Легендарний соєвий соус, без якого немислима Азіатська кухня, сьогодні є поширеним продуктом на кухнях по всьому світу. Але щоб він приносив максимум смаку страв, а також виявився корисний для організму, важливо правильно його вживати. І мова в першу чергу йде не про гастрономічні правила його поєднання з іншими інгредієнтами, а про те, що його необхідно розводити.
Чому небезпечно вживати нерозбавлений концентрат соєвого соусу
Природно задатися питанням-А навіщо може знадобитися розбавити соєвий соус, адже він вже продається в зручних пляшечках?
Тут варто звернутися до походження продукту. Історики кажуть, що він був відомий вже в VIII столітті до нашої ери і протягом століть його готували приблизно за однією і тією ж технологією, що передбачає тривалу (в середньому 2 роки) ферментацію основних компонентів, якими часто ставали боби сої і зерно, наприклад, пшениця, доповнені специфічними пліснявими грибами.
Проблема полягає в тому, що сьогоднішня харчова промисловість потребує високошвидкісного та спрощеного виробництва. Зміна технологій виготовлення соєвого соусу призвело до того, що ненормально збільшився вміст такого елемента, як натрію хлорид.
Згідно з даними офіційної медицини, людина повинна в нормі вживати всього близько 10 грамів солі в день. Але при використанні концентрованої приправи норму дуже легко перевищити. З урахуванням того, що сіль міститься і в інших продуктах, легко досягти її надлишку в організмі. А це загрожує погіршенням роботи нирок і розвитком суглобових захворювань.
Крім того, в магазинних приправах часто присутні консерванти, підсилювачі смаку і ароматизатори. Природно, що небажано допускати їх надлишку в меню.
Додаючи концентрований продукт в будь-яку страву легко перенаситити його приправою, через що вона стане неможливо солоної і несмачною.
Як розбавити соєвий соус і зробити його смачнішим
Найбільш легкий спосіб полягає в тому, щоб перемішати його з холодною кип’яченою водою в співвідношенні 1:1. А потім додати трохи цукру для відновлення смакового балансу. Так прийнято розводити його в ресторанах при подачі суші і ролів.
Можна спробувати і більш складний варіант, для чого на 100 мл соусу потрібно взяти таку ж кількість кип’яченої води, а ще по 2 ст.л. хересу і мирина. Всі інгредієнти потрібно перемішати в сотейнику, довести до кипіння, проварити 2-3 хвилини, а потім остудити. Вийде не просто смачно, а в стилі теріякі.
Японський спосіб
Природно, що жителі Японії, у яких рідкісний день обходиться без цієї приправи, теж задалися питанням про те, як розбавити соєвий соус без втрати смакових якостей.
І цей варіант хоч і відрізняється деякою складністю, безумовно заслуговує на увагу як витончений спосіб, при якому будь-яку страву стане більш вишуканим.
Правда у японців завжди є можливість купити морську капусту під назвою комбу, тобто різновид їстівних водоростей. Якщо ж вона здається недоступною екзотикою, можна взяти капусту білокачанну. Досить проварити близько півгодини 3-4 листа в 2-х літровій каструлі, щоб був готовий овочевий бульйон, яким розводять соєвий соус за смаком.
На закінчення теми варто додати, що приправу потрібно розводити в такій кількості, щоб її можна було використовувати за 2-3 дні — довше вона не буде зберігається в холодильнику.