Про проблеми, пов’язані з інтуїтивним харчуванням

Люди, які є прихильниками інтуїтивного харчування, вважають, що саме воно — оптимальний шлях до збереження і підтримки бажаної маси тіла. Однак умови сучасного життя, особливо у великих містах, часто обумовлюють неефективність такого підходу. Спробуємо розібратися, в чому полягають ці проблеми.


                                    О проблемах, связанных с интуитивным питанием

Люди, які є прихильниками інтуїтивного харчування, вважають, що саме воно — оптимальний шлях до збереження і підтримки бажаної маси тіла. Однак умови сучасного життя, особливо у великих містах, часто обумовлюють неефективність такого підходу. Спробуємо розібратися, в чому полягають ці проблеми.

З історії інтуїтивного харчування

З’явилося воно на Заході, поступово набираючи популярність. Його засновницями вважають двох жінок з США, які написали перший серйозний працю про те, що у людей є емоційна залежність від їжі. Пік популярності інтуїтивного харчування припадає на початок 2000-х років, коли багато фахівців, з тих чи інших причин, відмовлялися від універсальних дієтичних методик. На чільне місце були поставлені особистісні характеристики людини укупі з підвищеною увагою до своїх головних потреб.

Суть підходу полягає в понятті голоду. Саме його, згідно з думкою таких фахівців, слід вважати єдиним серйозним приводом для прийому їжі. Їсти потрібно тільки в тому випадку, якщо людина дійсно зголоднів. Звичайно, така організація харчування має ряд істотних плюсів. Наприклад, в ній повністю відсутні будь-які жорсткі обмеження. Це особливо приємно людям, яким важко відмовитися від вживання улюблених продуктів. І вірно: при різкому обмеженні в чомусь наша психіка починає працювати наперекір. З’являється величезне бажання з’їсти якраз» заборонений ” продукт.

Що стосується інтуїтивного харчування, при його застосуванні калорії вважати не потрібно. Щоденник харчування теж вести необов’язково, більш того: якщо людина сильно хоче з’їсти улюблену плюшку або невелику шоколадку, утримувати себе від цього не варто. Безумовно, при ідеальних умовах така методика працює досить ефективно, але, як уже було зазначено, подібні можливості люди мають далеко не завжди.


                                    О проблемах, связанных с интуитивным питанием

Трохи про особливості сучасного світу

Зараз, на жаль, покладатися на бажання людського організму непросто. Сучасний фастфуд формує залежність людей від гамбургерів, пончиків та інших ситних, але шкідливих смаколиків. Залежним від фастфуду людина стає тому, що виробники особливим чином поєднують в такому харчуванні різні інгредієнти і додають підсилювачі смаку. Така їжа сприяє швидкій активізації центру задоволення, розташованого в надрах головного мозку, тому спробувавши фастфуд одноразово, багато хто знову бажає випробувати пов’язані з ним відчуття. Згодом вживання шкідливої, жирної і висококалорійної їжі, та ще у великих кількостях, стає щоденною звичкою. У таких випадках організм часто подає помилкові «сигнали тривоги», які, на перший погляд, дуже легко сплутати з відчуттям справжнього голоду.

Довіряти сигналам мозку про» термінову необхідність ” великого пакета картоплі фрі і шоколадного маффіна не слід. На жаль, але є цілий ряд причин, які заважають людям займатися інтуїтивним харчуванням «в чистому вигляді». Розглянемо їх більш детально.

Люди не стежать за тим, що їдять

Раніше, багато тисяч років тому, нашим предкам було дуже важко добувати їжу.  Більш того, полювання і збирання часто супроводжувалися серйозними небезпеками, проте цінною нагородою для людей була здорова і природна їжа. Людство вживало морепродукти, рибу, насіння різних рослин, овочі, коріння і т.д. все це містить поліненасичені жирні кислоти, мікроелементи і вітаміни, з мінімальною глікемічної навантаженням на організм. Отримання простих цукрів (іншими словами, швидких вуглеводів) було для стародавньої людини практично нереально, хіба що людям сильно щастило і йому вдавалося добути дикий мед, солодкі корінці або фрукти.

Сучасне життя волею-неволею диктує зовсім інші умови харчування. У наш раціон входить безліч рафінованої продукції у вигляді круп, що пройшли шліфування, солодощів. Годі й говорити про сумно знаменитих трансжири і шкідливих харчових добавках, що відносяться до так званого «класу Е». У такому середовищі контролювати харчову поведінку і відчувати природне почуття голоду буває дуже непросто, а поїдання «ласощів», що стають однією з основних причин набору ваги, стає для багатьох щоденною традицією.

Їжа наспіх

У стародавні часи людям був більш властивий неспішний прийом їжі. Сім’ї збиралися за великим обіднім столом з вишуканою сервіровкою. Їсти слід було повільно, зосереджуючись на самому процесі прийому їжі. Часто перед їжею глава сім’ї читав молитву. У подібній заспокійливою обстановці набагато простіше зрозуміти, які природні бажання «диктує» наше тіло, а зворотний зв’язок мозку про те, що організм отримав достатню кількість їжі, приходить чітко і своєчасно.

Темп життя більшості сучасних людей з упевненістю можна назвати не просто швидким, а шаленим. Їмо ми наспіх, в шумному кафе, намагаючись витрачати на прийом їжі мінімум часу. Харчування у нас часто нерегулярне, а раціон, в основному, складають продукти, яким не потрібно тривала готування. Такі життєві умови заважають нам чітко зрозуміти, з якої причини раптом дико захотілося з’їсти саме гамбургер, а не тарілку манної каші. Зрозуміти справжню причину подібних бажань можливо. Досить на мить призупинити шалений темп свого життя і чесно поставити собі питання: який у мене зараз душевний стан і що в реальності спонукає мене до вживання смачної, але шкідливої їжі. Тільки після чіткого і швидкого аналізу ситуації людина приймає правильне рішення.

Не вміємо відрізняти голод від апетиту

Задоволення від прийому їжі – не порок, так як завдяки такій здатності організму він починає виробляти гормони задоволення. Однак багатьом властиво зловживати цією властивістю. Не секрет, що саме їжа є задоволенням, доступ до якого людина має практично завжди і скрізь, особливо враховуючи масову кількість різних кафе, бістро та інших закладів. Набагато простіше поліпшити настрій, купивши собі улюблений десерт, ніж змусити себе пройти пішки по місту. Як результат – » хронічна ” підміна понять. Апетит викликаний непереборним бажанням отримати задоволення саме від їжі, причому, смачною, але шкідливою і неминуче веде до набору маси тіла. У свою чергу (увага!) під голодом слід розуміти чіткий сигнал мозку про те, що організм потребує їжі. При цьому в животі бурчить, а «під ложечкою» починає смоктати. В даному випадку майже завжди байдуже, якою їжею ви вгамуєте голод, будь то вівсяна каша на воді або пісні щі з шматочком свіжого чорного хліба.


                                    О проблемах, связанных с интуитивным питанием

Нестача вітамінів

На жаль, сучасні правила вирощування овочів і фруктів, а також їх транспортування і зберігання, Не можуть забезпечити організм достатньою кількістю корисних компонентів. Оптимальний варіант-прийом спеціальних вітамінних комплексів, але тільки після консультації з лікарем. Якщо нам бракує вітамінів, у нас виникає інтуїтивне бажання отримати їх з їжею. Харчова поведінка людини в такому випадку виглядає приблизно так: він починає «під’їдання» всього, що знаходиться в полі його зору. Головне-зрозуміти, чого конкретно вам не вистачає, і вчасно скорегувати ситуацію на свою користь.

Інтуїтивне харчування можна вважати реально працюючою і дієвою методикою зниження ваги тільки в тому випадку, якщо людина навчиться стримувати себе від неконтрольованого поглинання «ласощів», регулярних походів в фастфуд-кафе і непотрібних перекусів між основними прийомами їжі. Чим менше в наш організм потрапляє смакових підсилювачів і сумнівно вирощених овочів і фруктів, тим більше шансів на те, що така методика, дійсно, стане працювати правильно.