Остеохондроз: причини і лікування

Остеохондроз: причины и лечение

Остеохондроз (від ін. – грец. ὀστέον-кістка і χόνδρος — хрящ) — комплекс дистрофічних порушень в суглобових хрящах. Може розвиватися практично в будь-якому суглобі, але найчастіше уражаються міжхребцеві диски.

На сьогоднішній день остеохондроз є однією з головних проблем сучасності поряд з онкологічними захворюваннями, захворюваннями серця, судин і легенів. Якщо ще 100-200 років тому симптоми остеохондрозу з’являлися більшою мірою у людей в похилому віці, то в наші дні омолодження цього захворювання стало дуже істотним і діагностувати остеохондроз в юному віці можливо все частіше.

Найнебезпечнішим моментом захворювання є те, що в початкових стадіях проходить в основному безсимптомно (пацієнта нічого не турбує, відповідно до фахівців він не звертається). Однак процес вже запущений і триває. Основна симптоматика виникає, як правило, при значному руйнуванні міжхребцевого диска. У процес так само залучаються не тільки прилеглі тканини, але і в цілому можуть страждати окремі і системи внутрішніх органів.

Міжхребцевий диск складається з твердої і рідкої частини (фіброзне кільце і пульпозне ядро). При порушенні його харчування (доставка кисню і мінералізація) відбувається подальше його руйнування, що призводить до протрузій і гриж міжхребцевих дисків. Харчування дисків з досліджень Я. л.Цивьяна, в. Х. Райхінштейна, проведеного ще в 60-х роках, здійснюється до 18-22 років за рахунок переферического кровообігу, а так само за рахунок дифузії (надходження поживних речовин через тіло хребця за рахунок гіалінової пластинки). Після 23-25 років харчування диска здійснюється тільки дифузно. У зв’язку з тим, що провідним симптомом остеохондрозу є біль, то вона з’являється не в самому диску, а в довколишніх структурах, в більшості своїй в м’язах оточуючих вогнище ураження, що призводить до ішимізації локального відділу і починають страждати міжхребетні диски від нестачі харчування. Це призводить до подальшої дисфункції і дистрофічних змін самого диска.

Причини виникнення остеохондрозу максимально різноманітні. Слабка фізична підготовка, порушення постави, викривлення хребта, плоскостопість, зайва вага, спадкова схильність, інфекції, неправильне харчування, травми хребта, робота пов’язана з підйомами важких предметів, тривале вимушене положення, стрес, куріння, алкоголь і ще безліч причин.

Симптоматика так само досить різноманітна і часом здається, що страждають внутрішні органи, серце, печінка, шлунок і т.д., але це не завжди так, оскільки іннервація внутрішніх органів відбувається за рахунок відгалужень нервових волокон від спинного мозку, в зв’язку з цим окремі органи або системи органів можуть відчувати дисфункцію. Але це не є першочерговою причиною недуги. Як правило, больовий синдром первинно пов’язаний з м’язами, що оточують вогнище ураження. Їх дисфункція призводить до обмеження рухливості хребта і посилення больового синдрому.

Стадії і ступеня захворювання

1 стадія-доклінічна. Незначні зміни в міжхребцевих дисках. Протікає майже безсимптомно.

2 стадія-зміни в драглистому ядрі. Порушуються обмінні процеси, клітини починають гинути і поступово руйнується фіброзне кільце. Що призводить до появи протрузій. Симптоматика різноманітна. Відчуття м’язової слабкості, хворобливі відчуття в хребті (локально), болі при рухах, сонливість, дратівливість і т. д.

3 стадія-міжхребцевий диск повністю зруйнований (міжхребцева грижа). Симптоматика різноманітна. Від локальної хворобливості до іррадіації в кінцівки з втратою чутливості і руху.

4 стадія-Заміна міжхребцевої тканини на рубцеву. Симптоматика широко різноманітна (від локальних болів до втрати руху і чутливості в кінцівках).

Лікування остеохондрозу і його ускладнень проводять як консервативно, так і оперативним шляхом, спрямованим на купірування больового синдрому. Тривалість лікування залежить від тяжкості захворювання, вікових змін, методів лікування і дотримання рекомендацій.

Лікування остеохондрозу може бути тільки комплексним. Використовувати тільки одну методику в лікуванні є вкрай не продуктивним.

Комплексне лікування

  • Масаж. Сукупність і послідовність прийомів механічного впливу на м’які тканини. Покращує кровопостачання, знімає м’язову напругу, має загальнозміцнюючу дію.
  • ЛФК. Створення дозованих навантажень для декомпресії нервових корінців, зміцненню і корекцію м’язового корсету, збільшення рухливості і обсягу рухів в хребті, формуванню правильної постави.
  • Фізіотерапія. Використовується для зняття больового синдрому і запальних процесів. В основі застосовуються струми низької частоти, магнітні поля, ультразвук, лазер і т. д.
  • Витягування хребта. Направлено на збільшення міжхребцевого простору і відновлення анатомічно правильного положення хребта.
  • Мануальна терапія. Вплив на кістково-суглобову систему для збільшення рухливості в дрібних і великих суглобах.
  • Медикаментозна терапія. Спрямована на відновлення пошкоджених тканин.
  • Здорова спина-запорука довгого і щасливого життя

    Автор статті: Фіклісов Д. С.

    Зазначена інформація носить ознайомчий характер. Якщо у вас виникли проблеми зі здоров’ям, перш за все, необхідно звернутися за консультацією до фахівця.