Остеохондроз, причини, симптоми, лікування остеохондрозу

Остеохондроз, причины, симптомы, лечение остеохондроза

Остеохондроз в тій чи іншій формі, стадії зустрічається у 80% всіх людей. Діагноз ставлять не тільки літнім, дорослим пацієнтам, а й молоді. З огляду на високу поширеність патології, знати її симптоми, методи діагностики та лікування буде корисно кожному.

Що таке остеохондроз

Остеохондрозом називають дистрофію міжхребцевих дисків, дегенеративні процеси м’язів, зв’язок, суглобів, які оточують їх. Якщо говорити конкретно про дисках, вони виконують функції амортизаторів між хребцями і забезпечують їх адекватну рухливість.

Тривалий вплив негативних факторів призводить до руйнувань, розтріскування. Диски втрачають еластичність, хребетний стовп стає менш гнучким. Оскільки навколо дисків знаходяться тканини, пронизані нервовими волокнами, все дегенеративні, дистрофічні процеси викликають сильний біль.

Причини появи остеохондрозу

До виникнення остеохондрозу призводить широкий перелік причин, розглянемо їх:

Дистрофія і спазми м’язів

Навколо дисків розташовуються м’язи, що відповідають за стабільне положення хребта. Згодом одні починають спазмуватися через сильного напруги, а інші без належних навантажень атрофуються. Однаково небезпечні як гіподинамія, так і постійне вчинення одноманітних рухів, виконання важкої фізичної роботи. Спазмовані м’язи починають передавлювати диски, атрофовані-перестають підтримувати хребет.

Порушене кровопостачання

Від роботи оточуючих хребет м’язів буде залежати якість харчування дисків. Якщо м’язовий тонус нормальний, суглоб отримує оптимальний обсяг синовіальної живильної рідини. Зневоднення організму в цілому

Стан хрящової тканини залежить від в тому числі від випивається рідини за добу. Хрящ при нестачі вологи пересихає.

Метаболічні порушення

Проблеми з ендокринною системою негативно впливають на хрящову тканину. Остеохондроз часто виникає і на тлі надлишку або нестачі кальцію, вітамінів.

Стреси

Нервове перенапруження призводить до спазмування м’язів, в тому числі тих, які відповідають за підтримку хребетних дисків. У нормі після напруги м’язи повинні розслаблятися. Але якщо стрес хронічний, цього не відбувається. М’язові тканини міцно стискають хрящі між хребцями, це призводить до їх поступового руйнування.

Інші фактори ризику

Також остеохондроз виникає в результаті:

  • сидячої роботи;
  • обтяженої генетики;
  • ожиріння;
  • любові до шкідливої їжі;
  • хвороб кісток, м’язів;
  • шкідливих звичок, що викликають порушення обміну речовин в хрящах.

Симптоми остеохондрозу

Симптоматика залежить від типу остеохондрозу, але загальні моменти виділити можна. Для шийної форми характерні болі в грудині, плечі, руці, мігрені. Грудна форма супроводжується больовим синдромом в спині. Він дає про себе знати постійно, зазвичай не проходить без прийому спазмолітиків, протизапальних засобів. При поперековій формі болять нижні кінцівки, поперек, можуть німіти ноги.

Для цервікалгічного синдрому характерні гострі нападоподібні сутички в ранкові години після сну, рухливість шиї обмежена. При синдромі передньої сходової м’язи буде німіти передпліччя в ранкові години, можуть боліти шия, рука.

Синдром хребетної артерії розвивається на тлі остеохондрозу в запущеній формі. Порушуються рухливість, чутливість всіх м’язів. Симптоматика малого грудного м’яза нагадує синдром сходової передньої, але болі і оніміння будуть турбувати вже в лопатці, грудей.

Діагностику остеохондрозу повинен проводити лікар. Після 35 років ризики захворіти збільшуються в рази, тому уважно стежте за здоров’ям.

Класифікація та стадії остеохондрозу

Тип остеохондрозу визначається з урахуванням області ураження. Серед можливих варіантів:

  • Грудний. Симптоми будуть приблизно ті ж, що при патологіях судин, серця. Важлива точна диференціальна діагностика, інакше пацієнт просто втрачає час. Процедури при остеохондрозі повинен призначати лікар. Болі при грудній формі можуть бути інтенсивними або тупими, але постійними. Патологія негативно впливає на стан підшлункової, нирок.
  • Шийний. Поступово хребці шийного відділу стоншуються, це призводить до порушення функцій щитовидної, здавлення артеріальних каналів. Пацієнти скаржаться на мігрень, їм буває складно ворушити головою, руками. Пальці рук помітно німіють.
  • Поперековий. Супроводжується інтенсивними хворобливими відчуттями в м’язах сідниць. Може біль віддавати в зону промежини. Майже завжди турбують неприємні відчуття при нахилах. При ураженні поперекового відділу м’язові тканини атрофуються, нерідко з’являються патології інтимної сфери.

Також виділяється полісегментарний остеохондроз, для нього характерне ураження відразу декількох відділів хребта. Страждає мовний апарат, зона потилиці втрачає чутливість. Генералізованим остеохондрозом називають ураження відразу ряду відділів відразу з суглобовими тканинами. У пацієнта знижується імунітет, страждає метаболізм. Для даної форми патології характерні часті рецидиви і загострення.

Стадії розвитку остеохондрозу:

  • Особливих симптомів немає, або людина ігнорує їх. Больовий синдром не доставляє особливих незручностей, схожий на той, який зазвичай виникав в результаті стресів, перевтоми.
  • Висота диска поступово зменшується, він покривається тріщинами. З’являються протрузії. Болі починають посилюватися, втома, слабкість стають більш вираженими.
  • Утворюються міжхребцеві грижі, що здавлюють нерви, судини. Кінцівки можуть німіти, іноді турбують запаморочення.
  • Кісткова тканина без нормальної хрящової захисту активно розростається, затискаються нервові закінчення. Оніміння, біль поступово наростають, руху стають скутими.

Чим раніше буде розпочато лікування остеохондрозу, тим вище буде його ефективність. Програму терапії повинен складати лікар. Займаючись самолікуванням, ви втрачаєте час. У продажу представлені різні засоби від остеохондрозу, всі вони мають свої особливості і принципи дії, зверніться за консультацією до фахівця.

Особливості діагностики

До лікаря слід звертатися в разі появи помітних, стійких болів в області спини, спазмів м’язів, порушень чутливості. Профіль лікаря-неврологічний. Підготовка до діагностики не потрібна, але будьте готові відповісти на питання фахівця. Зазвичай вони стосуються хронічних захворювань, тривалості загострення, алергій на певні препарати.

Під час збору анамнезу і фізіологічного огляду лікар отримує всю основну інформацію, яка може бути йому цікава. Він звертає увагу на рухи, ходу людини, розташування тіла, промацує хворобливі ділянки. Зазвичай рекомендовано пройти апаратне дослідження-рентген або КТ, МРТ. Точна, своєчасна постановка діагнозу-запорука успішного одужання.

Лікування остеохондрозу: що потрібно знати

Існує чимало нюансів, які потрібно розуміти і враховувати при проходженні терапії. Розглянемо їх.

Чи лікується остеохондроз?

Так, якщо впливати на першопричину. Робота тільки з симптомом, як і у випадку з іншими захворюваннями, не дає бажаних результатів. Тому для початку важливо виявити точну причину хворобливості і порушень, а потім усунути її. До загальних рекомендацій відносять обмеження фізичної активності, дотримання режиму, носіння корсета.

НПЗЗ при остеохондрозі усуває біль, якщо необхідно, призначається блокада. У гострий період рекомендовано використовувати препарати у вигляді ін’єкцій, в подальшому можна переходити на таблетки.

Основні препарати

Знеболюючі таблетки при остеохондрозі, мазі місцевого застосування швидко приносять полегшення, роблять больовий синдром менш вираженим. Хороші результати дають міорелаксанти, вони купируют спазмовані м’язи. Можна зупинитися на голкорефлексотерапії, мануальної терапії – вони дають аналогічні результати без хімії. Проблема в тому, що процедури при остеохондрозі доступні не завжди, а прийняти таблетку можна в будь-який момент.

Укол

Ін’єкційне місцеве введення протизапального препарату або анестетика – найпростіший, швидкий, вірний спосіб полегшити стан, зупинити активне прогресування захворювання. Робити блокаду при остеохондрозі повинен строго лікар. Він же підбирає засіб і визначає тригерні точки для введення препарату.

Про мазі

Мазь від остеохондрозу наноситься тонким шаром на проблемну область або використовується для аплікацій. В основі таких формул-протизапальні компоненти. Препарати, купирующие біль, лікуючий лікар підбирає індивідуально з урахуванням ступеня вираженості синдрому, його характеру.

Голковколювання

Голкорефлексотерапія має високу ефективність при м’язово-тонічному синдромі. Головне знайти грамотного фахівця і пройти рекомендований їм курс до кінця.

Фізіотерапія

Мова про електрофорез і магнітотерапії. Зазвичай процедури роблять через день до поліпшення самопочуття. Не забувайте про протипоказання до даних процедур, якщо є питання, сумніви, зверніться до фахівця за консультацією.

Масаж і мануальна терапія

Мануальну терапію проводить за показаннями невролог. Болі в спині можуть мати різні причини, тому фахівець враховує результати МРТ відділу хребта, з яким планує працювати. Не економте на попередньому обстеженні, це виключить ймовірні ризики і підвищить ефективність лікування. У тиждень більше двох процедур не роблять.

Що таке тракція

Ще один спосіб лікування болю при остеохондрозі. Тракцию або витягування роблять з додатком сили. Витягується пара сусідніх кісток, в результаті чого відстані між ними збільшуються. Метод спірний, але деякі лікар активно застосовують його в своїй практиці.

Хондропротектори

Хондропротектори при остеохондрозі не мають доведеної медичної ефективності. Але такі препарати призначають часто в складі комплексної терапії, шкоди вони точно не несуть.

Самомасаж

При болях в спині можна звернутися до невролога для призначення курсу масажів. Глобально самомасаж не ефективний, але якщо він приносить тимчасове полегшення, то можна спробувати.

Спеціальний комір і ортопедична подушка

Спеціальні пристосування підвищують комфортність сну, сприяють зниженню хворобливості. Але в плані усунення причин болю в спині вони безсилі.

Вправи і ЛФК

Якщо загострився остеохондроз, потрібно обмежити фізичні навантаження. Уникайте обертань, нахилів тулуба, не піднімайте тяжкості. Комплекс вправ ЛФК зазвичай підбирається для кожного пацієнта індивідуально.

Що робити з ускладненнями?

У деяких запущених випадках консервативні методи терапії виявляються безсилими, в такому випадку доводиться вдаватися до оперативного втручання. Іноді потрібно використовувати антиконвульсанти, антидепресанти.

Що потрібно конкретно у вашому випадку, може сказати тільки фахівець. Лікарі сьогодні намагаються обходитися без операцій, призначають їх в крайній ситуації. Але при розвитку ускладнень остеохондрозу потрібно мати готовність до складного, тривалого лікування.

Профілактика

За умови призначення адекватного, грамотного лікування полегшення стану можна чекати протягом 5-7 тижнів. Але якщо нічого не робити, займатися самолікуванням, больовий синдром ризикує перейти в хронічну форму і викликати дегенеративні процеси в хребті. Тому не тягніть час і не експериментуйте, звертайтеся до фахівців.

Профілактичні заходи:

  • Слідкуйте за поставою, не сутультесь.
  • Регулярно виконуйте вправи для підтримки в тонусі різних груп м’язів.
  • Розслабляти.
  • Запишіться на йогу, почніть робити масаж курсами.
  • Не носіть тяжкості, рівномірно розподіляйте навантаження по руках.

Набагато простіше запобігти розвитку остеохондрозу, ніж потім лікувати його.