Брі-сир, який має велику популярність у Франції і у всій Європі. Для його виготовлення використовують коров’яче молоко. Це м’який сорт сиру, а називається він на честь однойменної провінції у Франції, де почали його виробництво.
Даний продукт має блідий відтінок, а пліснява скоринка у нього біла. Володіє м’яким і пікантним смаком з аміачним відтінком. Біла скоринка у нього також їстівна, як і внутрішній вміст.
Як роблять Королівський сир
Молоко, яке використовується для виготовлення цього сиру, або незбиране, або знежирене. Для того, щоб отримати сирну масу, в молоко потрібно додати сичужний фермент і нагріти його до температури 37 градусів. Після процесу нагрівання сир розкладають по формах або ковшах. Форми висотою 20 сантиметрів наповнюють сиром в кілька шарів, після чого масу висушують. Час сушіння становить близько 18 годин. Далі сирні голови треба вийняти з форм, посолити і покрити цвіллю, після чого їх відправляють в підвал і витримують, як мінімум, місяць.
Смак сиру залежить від терміну його витримки в підвалі. Наприклад, якщо тримати його близько року, смак продукту стає насиченим, а кірка темніє і розсипається. Йдеться про сир брі ноар, тобто «чорному Брі». При великій витримці сиру аміаку в ньому стає більше.
Поживні характеристики і корисні властивості
Вітамін А, що міститься в сирі Брі, зміцнює зір і підтримує шкіру в хорошому стані. Також продукт багатий вітамінами групи В, благотворно впливають на нервову систему. Достаток кальцію в сирі сприяє зміцненню кісток. Лактози продукт практично не містить, тому ідеально підходить для тих, у кого діагностована алергія на лактозу. Крім того, продукт:
- багатий корисними амінокислотами;
- багатий корисними бактеріями, благотворно впливають на травлення;
- є прекрасною профілактикою карієсу.
Цвілеві грибки, що містяться в сирі, захищають шкірні покриви від УФ-випромінювання.
Можлива шкода сиру
Продукт є дуже корисним і при помірному вживанні не приносить ніякої шкоди. Якщо ж ним зловживати, це згубно позначиться на кишковій мікрофлорі.
Кілька кулінарних ідей
Вдома можна приготувати смачне і незвичайне блюдо: грушу з сиром Брі і креветками. Для цього знадобляться наступні інгредієнти:
- 5-6 королівських креветок;
- 50 грам сиру брі;
- 1 зубчик часнику;
- маленький перчик чилі;
- 2 волоські горіхи;
- трохи солі;
- соняшникова олія;
- лимонний сік.
Грушу розрізають на дві частини і за допомогою чайної ложки вирізують серединку. Далі фрукт збризкують лимонним соком і обсмажують з обох сторін на соняшниковій олії. Після цього в сковороді обсмажують перчик чилі і зубчик часнику, який треба попередньо розчавити. Креветки теж потрібно обов’язково обсмажити (час обсмажування становить приблизно 2 хвилини). Обсмажені креветки акуратно нарізають шматочками і заповнюють ними груші. Далі викладають подрібнений часник і перчик, а сир брі, нарізаний скибочками, кладуть зверху. Для приготування страви підійдуть як духовка, так і мікрохвильовка, куди начинені груші поміщають на 3-5 хвилин, до розплавлення сиру. На гарячу грушу кладуть цілу креветку, посипають волоським горіхом, і в такому вигляді подають страву до столу.
Кростіні – теж відмінна закуска, для якої знадобляться:
- сир брі (200 грамів);
- багет;
- волоські горіхи (½ склянки);
- зерна граната (½ склянки);
- вершкове масло-4 столових ложки;
- коричневий цукор – 2 столових ложки.
Духова шафа розігрівають до температури 180 градусів, після чого потрібно взяти багет і розрізати його на тонкі шматочки, якими заповнюють деко. Дві столові ложки вершкового масла розтоплюють і змащують ними хліб, після чого поміщають його в духову шафу і запікають до появи золотистої скоринки (час — від 3 до 4 хвилин). Горіхи крупно рубають, потім розтоплюють вершкове масло з додаванням цукру. Краще використовувати для цієї мети сотейник, а вогонь на плиті повинен бути середнім. Після того як масло і цукор придбають однорідну консистенцію, до них додають порцію волоських горіхів, змішують і витримують на вогні протягом 2 хвилин. Потрібно почекати, поки горіхи повністю не покриються карамельним шаром. Карамелізовані горіхи акуратно дістають з ємності і викладають на пергаментний папір, попередньо змащену маслом.
З сиру зрізають корочку, нарізають його на скибочки і викладають на підсмажені в духовці шматочки багета. Залишилося ще раз помістити хліб з сиром в духову шафу на 3-4 хвилини, до розплавлення сиру. Готову закуску посипають карамелізованими горіхами і зернами граната і в такому вигляді подають до столу.