Чим тепліше на вулиці, тим більше пацієнтів, особливо маленьких, заповнюють травмпункти. Якщо взимку головний кошмар батька-санки« “ватрушка”, то влітку – батут.
Один з найпоширеніших видів весняного травматизму пов’язаний з бажанням привести своє тіло до літнього періоду в норму – схуднути. Останнім часом з’явилася мода “худнути” на батуті. Батутні парки відкриваються сьогодні на кожному кроці-в житлових будинках, в підвалах, часто невеликих і погано пристосованих приміщеннях. Чи дійсно це заняття ефективно і, найголовніше, безпечно, розповідає Дмитро Хряпін, травматолог-ортопед ГКБ ім. Вересаєва Департаменту охорони здоров’я м Москви.
Які травми найчастіше отримують на батуті?
Стрибають, як правило, люди, які страждають надмірною масою тіла. Травма, яку отримують такі пацієнти, пов’язана з високою енергією: батут виштовхує людину з тією ж силою, з якою він на нього і приземляється. Найбільш часта травма, з якою доводиться стикатися лікарям, – це травма колінного суглоба: важкі переломи суглобового майданчика великогомілкової кістки, а якщо кістки витримують, рвуться зв’язки, аж до повного вивиху суглоба.
Діти часто травмуються, стрибаючи на батуті?
Так, звернення сімей, які у вихідні дні вирішують провести час з дітьми в батутному центрі, нерідкі. Діти травмують кінцівки, хребет, область шиї, оскільки намагаються робити складні елементи, перевороти в повітрі, будучи абсолютно до цього не готові. Не можна відразу стати акробатом – цьому ремеслу потрібно вчитися багато років. Як результат-важкі травми, часто ведуть до операцій, тривала нерухомість, перебування в стаціонарі.
Які основні причини травм?
Головна причина “дорослих” травм-фізична неготовність до навантажень високої енергії, яка виникає при приземленні важкого тіла на батут. Середня маса тіла постраждалих-90 кг, тому, як правило, в цьому випадку травми відбуваються з іншої причини, ніж у дітей. Особливо важкі травми колінних суглобів. Вони важко піддаються лікуванню, і навіть сучасні знання і способи лікування виявляються малоефективні у випадках пошкоджень коліна.
За яких умов стрибати не треба взагалі?
Головне-пам’ятати, що людина з організмом, фізично не готовим до вправ на батуті, стрибати не повинен. А особливо намагатися зробити складні акробатичні елементи. Батут-інструмент професіоналів! Але навіть якщо ви уникли серйозних травм – вивихів або переломів – Треба знати: стрибки на батуті взагалі не корисні і мають цілий ряд протипоказань. Наприклад, варикозна хвороба навіть на ранніх стадіях, коли утворюються судинні зірочки, а також будь – які патології хребта-сколіоз, кіфоз, остеохондроз, міжхребцева грижа.
Що може статися, якщо знехтувати протипоказаннями?
Варикозна хвороба на першій-другій стадії, коли болю і тяжкості в ногах може не бути, з точки зору флебології найбільш небезпечна. У моменти ударних навантажень може статися розрив судини і відрив тромбу, а це загрожує найнебезпечнішими ускладненнями аж до летального результату.
Не так давно ми оперували молодого чоловіка, який вів досить активний спосіб життя – бігав вранці, відвідував батутний центр. Здавалося б, який молодець! Але він не знав, що його нижні кінцівки не готові до подібних навантажень. В результаті під час однієї з таких тренувань – пекельний біль в нозі, миттєвий набряк, підвищення температури тіла. Швидка встигла довезти його до стаціонару, і ми запобігли тромбоемболію. Але ж людина могла загинути. Тепер йому належить тривалий курс антиагрегантів-препаратів, що розріджують кров і запобігають тромбоутворення.
Якими ще неприємностями загрожує батут?
Від подібних аномальних струсів може загостритися, по суті, будь-яка “болячка”, будь то гастрит або виразка шлунка, жовчнокам’яна або сечокам’яна хвороба, мігрень або остеохондроз. Нерідко внутрішні хвороби, про існування яких людина навіть не підозрював, дебютують саме на батуті. Раптово виникають різкі болі в тих чи інших частинах тіла, і пацієнта на швидкій доставляють в стаціонар, обстежують, часом оперують.
У моїх колег був пацієнт, якому після інтенсивної “тренування” довелося екстрено робити холецистектомію – операцію з видалення жовчного міхура: камінь потрапив в жовчну протоку, а це не тільки дуже боляче, але і вкрай небезпечно. Чоловік навіть не знав, що у нього вже кілька років розвивається жовчнокам’яна хвороба…
А як реагують на стрибки суглоби?
Будь-які наднавантаження на суглоби шкідливі. Хребет – це те місце, куди надходить удар, який прийняв колінний суглоб, потім передав на тазостегновий, а той в свою чергу б’є по хребту. Стрибок-удар по ніжній хрящової тканини, яка вистилає суглоб. Поки людина молода, цей удар компенсують м’язи і зв’язки. Ось чому діти так люблять стрибати. Для них тут ніякої шкоди немає, якщо, звичайно, стрибки не пов’язані з акробатикою. Однак з віком у людини кількість і якість м’язової тканини змінюється не в кращу сторону, збільшується маса тіла, зв’язки зневоднюються і перестають бути еластичними, тому удар під час стрибка по суглобах схожий на удар автомобільного колеса з непрацюючим амортизатором, коли колесо потрапляє в яму.
Існує думка, що від стрибків ми худнемо найбільш ефективно. Це правда?
Ніяких доказів тому немає. Якщо говорити про енергетичні витрати, то пробіжка в парку або заняття в басейні нітрохи не менш ефективні, але часто набагато більш корисні і безпечні, ніж батут. Хоча, на мій погляд, більш ефективного засобу, ніж обмеження себе в їжі, не придумано. Тому стрибайте, якщо дуже хочеться, але обережно і в міру.
Що потрібно робити, щоб стрибки на батуті приносили користь?
1. Обов’язкова умова для профілактики травматизму – це розминка або розігрів. Розминка повинна бути спрямована на розігрів всіх груп м’язів – верхніх і нижніх кінцівок.
2. Підійдуть класичні вправи, відомі всім зі шкільної лави: віджимання від підлоги чоловікам, від стінки або від лави – жінкам.
3. Обов’язкове тренування вестибулярного апарату, і тут годяться більш прості навантаження – аеробіка і фітнес, заняття на обертовому диску.
4. Дуже корисно плавання в басейні-як перед заняттями на батуті, так і саме по собі.
5. Людям з надмірною масою тіла і (або) схильністю до утворення судинних «зірочок» необхідно надягати на ноги компресійний трикотаж – спеціальні гольфи або панчохи – або бинтувати ноги еластичним бинтом.
Наталія Лєскова