Поняття» гармонійна сім’я ” включає в себе безліч складових, і успіх створення сім’ї безпосередньо залежить від ліній розвитку внутрішньосімейних відносин: чоловік і жінка, батьки і діти, ваша сім’я і родичі старшого віку.
Взаємини в сім’ї, досягнення гармонії
На наш погляд проблеми сімейної психології стоять досить гостро в сучасному суспільстві. Для створення щасливої родини необхідно:
- розуміти психологію чоловіка і жінки в шлюбних відносинах;
- правильно оцінювати мотиви створення сім’ї;
- знати, як попередити сварку;
- навчитися розуміти і приймати межі особистого простору іншої людини;
- мати уявлення про чоловічу та жіночу сексуальність, ступінь задоволеності сексуальними відносинами, сексуальні забобони та міфи;
- вміти будувати відносини на побутовому рівні і правильно розставляти пріоритети;
- враховувати вплив сімей батьків подружжя на відносини в новій сім’ї;
- знати шляхи подолання криз сім’ї (весілля, спільний дім, народження первістка або спілкування з дітьми від минулих шлюбів, особливості подолання кризи сім’ї 1,3, 7, 11, 17 років, ефект «спорожнілого гнізда»).
Чоловік і жінка
Ваш спільний дім-це простір любові, все тут має бути спрямоване на розвиток ваших подружніх відносин, створювати зручність, комфорт і безпеку для появи і розвитку дітей і для кожного члена вашої родини окремо. В основі всього лежить взаєморозуміння і підтримка. Затишний будинок, де можна відпочити і насолодитися повноцінними сімейними взаєминами дасть вам достатньо сил для завтрашнього дня, особливо якщо ви живете в напруженому ритмі!
Робота потрібна і, звичайно ж, важлива! Матеріальні блага за законами життя необхідні для підтримки сім’ї, дітей, щасливої старості їх батьків. Працювати потрібно, можна, і навіть багато, проте важливо не випустити з виду розстановку пріоритетів. На сьогоднішній день, дуже багато сімей руйнується в гонитві за великими грошима, батьки забувають про дітей, про онуків, тим самим упускаючи важливі моменти дорослішання і закладки всіх цінностей і мотивів, які будуть керувати їх дітьми, онуками в майбутньому житті.
Буфером, який сприймає і амортизує силу впливу на людину і його сім’ю різних життєвих потрясінь є особисте захоплення (хобі): домашні вихованці, спорт, друзі і безліч інших цікавих складових нашої з Вами життя. Однак, при упущенні пріоритетів сім’ї, або при неблагополучному розвитку внутрішньосімейних відносин хобі здатне замістити їх, що в корені невірно! Ось найпоширеніші ситуації при такому розвитку подій:
- домашні тварини, часто буває, стають важливішими або нарівні з дітьми, що не прийнятно. В результаті тваринам дозволено змагатися з дітьми;
- багато жінок поглинені дизайном власного житла або доглядом за своїм тілом настільки, що це здатне завдати шкоди їхній родині;
- друзі часто стають свідками і учасниками нашого сімейного життя, особливо у випадках конфліктів всередині сім’ї (звернення за порадою, допомогою). Однак у кожного з них є своє життя, наповнена особистими переживаннями, і забувати про це невірно. Потрібно поважати свій і чужий особистий простір;
- спорт, Риболовля, лазня та інші види відпочинку – все це приємно і необхідно, якщо налагоджений побут, в сім’ї все добре, і не відбувається заміщення одного іншим.
Дитина
Коли пара розібралася з власними почуттями, влаштувала життя і захотіла дітей, як правило, діти народжуються під час, психологічно і фізично здорові, так як у них міцний тил. Якщо ж народився малюк до терміну, то його реабілітація успішна. Важливо любити і враховувати інтереси всіх дітей в сім’ї.
Розвиток і виховання здорової дитини таїть в собі чимало труднощів, особливо коли молода сім’я змушена жити далеко від своїх близьких родичів. Така ситуація виникає через те, що наступності і навичок формування материнства у дівчаток, як у майбутніх мам мало. Найчастіше мами займаються самоосвітою. Молоді батьки виявляються беззбройними в кризові періоди для дитини (3, 7, 11, 15 рік життя). Крім того, багато хто з дорослих членів сім’ї не приділяють необхідної уваги дітям і поглинені проблемами на роботі настільки, що не залишається ні сил, ні часу на власну дитину.
А іноді буває так, що народження дитини – випробування на міцність для сім’ї, (наприклад, народження маловагого недоношеної або хворої дитини). Якщо пріоритети всередині сім’ї порушені, то стає дуже важко налагодити грамотну реабілітацію малюка. У цій ситуації необхідно працювати з сім’єю і якщо можливо, залучати на конструктивну допомогу бабусь і дідусів з обох сторін. Проблема психологічної неготовності батьків відразу конструктивно і з розумінням особливостей малюка включатися в реабілітацію очевидна. Дуже багато деструктивних емоцій: самозвинувачення, з’ясувань відносин, пошук винного, невірне уявлення про особливості таких дітей. Сприятливий час упущено, і в результаті тільки до року життя малюка сім’я починає серйозно розуміти проблеми дитини, хоча ще до року можливо вирішити багато ситуацій зі здоров’ям. Часто сім’я бачить вихід зі сформованого становища – це народження ще одного вже здорової дитини, коли всі сили і емоції членів сім’ї йдуть до нього, а дитина зі складнощами в розвитку потрапляє в умови, недостатні для його повної реабілітації. Або навпаки старший, здорова дитина, сприймається сім’єю як дорослий, благополучний і повністю залучається до турботи про малюка, і його інтереси відходять на другий план. Тому необхідні різні аспекти психологічної підтримки сім’ї, де народився такий малюк.
Чуйне ставлення клінічного психолога і педіатра до труднощів конкретної сім’ї дозволяє вчасно підтримати і правильно зорієнтувати молодих батьків в найсприятливіший момент і створити розвиваюче середовище для вашої дитини.
Ваша сім’я і родичі старшого віку
Батьки (бабусі і дідусі) однаково улюблені і потрібні. Завдання пари приймати рішення самостійно і намагатися домовлятися з батьками і не дозволяти впливати негативним чином на свою сім’ю і дітей. При гармонійному розвитку сім’ї, батьки-перші помічники. Адже маючи знання і досвід, вони можуть допомогти в будь-який складний період для молодої сім’ї.
Інститут сім’ї на сьогоднішній день знаходиться на стадії трансформації і зв’язок зі старшим поколінням поступово втрачається, молода сім’я часто змушена жити і заробляти далеко від своїх близьких родичів. Відзначається стійка тенденція до зниження числа дітей в сім’ї. Народжується один або дві дитини, наступності і навичок формування материнства у дівчаток, як у майбутніх мам мало. Досвід допомоги батькам у вихованні молодших братів і сестер часто у молодих жінок відсутня.
До того ж, середня тривалість життя збільшується, але разом з тим, зростає кількість стресів і факторів ризику розвитку захворювань (наприклад, судинні проблеми зустрічаються у кожного 10 людини пенсійного віку). З віком стан літніх людей характеризується зниженням розумової діяльності, інертністю психічних процесів, часто емоційної лабільністю, плаксивістю, дисфорією. Важливо, що соціальна адаптація літніх людей являє собою одну з проблем сучасного російського суспільства з його нестійким політичним і соціально-економічним становищем, реформуванням системи охорони здоров’я, соціального обслуговування, пенсійного забезпечення. Всі ці фактори роблять істотний вплив на психологічний статус літніх людей, їх світогляд, соціальну адаптацію в сучасних умовах. Уважне ставлення до своїх літніх батьків-один із секретів сімейного благополуччя. А з виникаючими проблемами вашим родичам старшого віку допоможе впоратися психолог.
Наші фахівці в області сімейної психології допоможуть подолати будь-які труднощі вашій родині і підкажуть правильні шляхи до розвитку гармонійних сімейних відносин!
Зазначена інформація носить ознайомчий характер. Якщо у вас виникли проблеми зі здоров’ям, перш за все, необхідно звернутися за консультацією до фахівця.