Використання ефірних масел в приготуванні їжі

Ми відчуваємо запахи звідусіль: цвітіння вишневого дерева, морський бриз, лавандове поле. Від них залежить не тільки настрій, але також Краса і навіть здоров’я. Природа подарувала людству незліченну кількість ароматів, багато з яких воно спробувало відтворити. Так виходили нові і нові ефірні масла. Їх застосовують в косметології, медицині та кулінарії. Але чи всі вони корисні? Як вибрати безпечне? Як використовувати правильно? Відповімо на ці та інші цікаві питання в статті.


                                    Использование эфирных масел в приготовлении пищи

Готуємо з розумом

Хтось задасть питання: “Навіщо взагалі додавати ефірні масла в їжу?». Дійсно, краплі зі скляної бульбашки звичніше бачити в мисочці з маскою для волосся, наносити на шкіру під час масажу, використовувати при купанні. Але, якщо подумати, то людство вживає в їжу ефірні масла мало не з моменту своєї появи на планеті. Чебрець в овочевому рагу, запечені зі свинячим окостом гілочки свіжого розмарину, цедра цитрусових в бісквітному торті, кориця в кавовому напої… Вся ця їжа має ароматичні і смакові компоненти, які потрапили в неї разом з рослинами. 

Так чому б не урізноманітнити своє гастрономічне життя, почавши використовувати під час приготування страв ефірні масла? Але для того, щоб не завдати організму шкоди, потрібно запам’ятати кілька правил:

Використовуйте тільки натуральний продукт! Синтетичний додавати в їжу не можна.

Слід звернути увагу на флакон:

  • наявність напису ” 100% натуральна ефірна олія», бажано назва латиною;
  • неприпустимо наявність слів “парфумерне” «»ароматичне”;
  • обсяг не перевищує 10 мл;
  • матеріал тари-темне скло (захищений від впливу ультрафіолету).

Законодавство Росії не регламентує критерії якості такого продукту. Але він обов’язково повинен мати сертифікацію. Це дозволяє споживачеві переконатися в тому, що на виробництві дотримуються санітарні норми, а кінцевий товар не має в складі небезпечних речовин.

Використовуємо в їжу правильно

Ефірна олія-це концентрат рослин. Наприклад, 1 мл олії фенхелю, майорану, базиліка або орегано еквівалентний практично 90 г сухої трави. Тому при приготуванні їжі потрібно бути обережними. Кількість крапель, які можна додати в блюдо, варіюється в залежності від маси кінцевого продукту. У Казані плову ледь вловимо запах 1 краплі чебрецю, а для ароматної яблучної шарлотки досить 1 краплі есенції кориці. 

Уважно потрібно ставитися і до термічній обробці страв. Всі летючі еліксири мають властивість випаровуватися при нагріванні. Як правило, до їжі їх додають за кілька хвилин до готовності (за винятком кондитерських виробів — пирогів, цукерок і т.д.).

Цікаво! Існує думка, що визначити якість масла допоможе звичайний аркуш паперу. Натуральне, нібито, не повинно залишати ніяких слідів після вивітрювання. Це помилкова думка! Деякі види есенцій (цитрусові, сандалу, ромашки та ін.) здатні забарвити папір в жовтий і навіть блакитний колір.

Насолоджуємося результатом

При правильному застосуванні ефірні масла в їжі розкривають корисні властивості. Їх розрізняють залежно від різновиду:

  • Імбирне допомагає при загоєнні ран і гематом, усуває набряки обличчя і кінцівок.
  • Кори кориці тонізує і підтримує імунітет, бореться з простудними захворюваннями.
  • Мускатного горіха нормалізує роботу дихальної системи і кровообігу.
  • Ванільне сприяє підтримці кислотно-лужного балансу, позитивно впливає на роботу шлунково-кишкового тракту.
  • Грейпфрутова надає антисептичну та протимікробну дію.
  • М’ятна заспокоює і знімає напругу, усуває запаморочення і нудоту; 
  • Морквяне забезпечує допомогу в процесі очищення крові, благотворно впливає на менструальний цикл.