Що може відчувати пацієнт після проведення біопсії простати?

Что может испытывать пациент после проведения биопсии простаты?

За даними Європейської асоціації урологів частота ускладнень після біопсії простати невелика. Частота госпіталізацій з приводу ускладнень, що виникають після біопсії простати, становить 0,4-3,4%.

При виконанні всіх приписів лікаря і правильній підготовці до біопсії простати (припинення прийому антикоагулянтів і антиагрегантів, прийом антибіотиків, дієта, підготовка кишечника, обмеження навантаження в перший день після маніпуляції) ризик виникнення можливих ускладнень і наслідків після процедури знижується до мінімуму.

Дискомфорт в області прямої кишки після біопсії простати

Це досить поширена скарга, яка не вимагає ніякого втручання, і, як правило, проходить самостійно. Зазвичай пацієнти не можуть точно висловити характер дискомфорту. Дослівно це звучить приблизно так:”болю немає, але є відчуття що там щось було”. Для полегшення неприємних відчуттів ми призначаємо нестероїдні протизапальні препарати, які допомагають уникнути виникнення подібного дискомфорту.

Кровотеча як наслідок після біопсії простати

Одним з найбільш часто зустрічаються наслідків після біопсії простати є кровотеча, яке може проявлятися як гематурія, гематоспермія або ректальна кровотеча.

Для пацієнтів без коагулопатій (порушення згортання крові) частота виникнення цих ускладнень залежить від прийому антикоагулянтних препаратів і рівні кровотоку в передміхуровій залозі.

Гематурія (кров в сечі) після біопсії простати це найбільш часте явище після процедури, яке зустрічається до 74,4% випадків. Гематурія виражається в фарбуванні сечі в рожевий колір. В середньому колір сечі стає звичайним через 2-3 дні. Надалі забарвлена сеча зберігається ще 2-3 дні спочатку або в кінці сечовипускань.

Гематоспермія (кров в спермі) зустрічається в 14,5% випадків, ректальна кровотеча – 1,2%.

Як правило, домішка крові проходить самостійно. При триваючої домішки необхідно звернутися до лікаря. Вам буде призначений постільний режим, рясне пиття і відповідна терапія.

Інфекційні ускладнення і наслідки після біопсії простати

Доведено, що антибактеріальна профілактика істотно знижує ризик розвитку бактеріурії, бактеріємії, лихоманки, інфекцій сечовивідних шляхів.

Щоб максимально мінімізувати ризик виникнення інфекційно-запального ускладнення, пацієнту необхідно приймати антибіотики з профілактичною метою протягом мінімум двох днів після процедури біопсії простати.

Пацієнти, які знаходяться в групі ризику по виникнення бактеріального ендокардиту, у яких є дефекти клапанів серця або штучний водій ритму, завжди вимагають особливої уваги з боку лікаря через більшу ймовірність виникнення інфекційних ускладнень. У таких випадках лікар призначає більш тривалу профілактичну антибактеріальну терапію.

Симптоми, пов’язані з інфекційно-запальними ускладненнями:

  • Температура, як правило, вище 38,5°С
  • Озноб
  • Слабкість, млявість

Ризик виникнення інфекційних ускладнень знижують:

  • Профілактична антибіотикотерапія
  • Проведення клізми перед процедурою біопсії простати
  • Антисептична обробка датчика ультразвукового апарату і використання ректального презерватива
  • Використання одноразових біопсійних голок і провідників

Геморагічні ускладнення

Наявність незначної домішки крові в калі( ректоррагія), сечі (гематурія) або насінної рідини (гематоспермія), що зберігається протягом 2-3 днів після біопсії простати, вважається нормою, і пацієнт повинен бути попереджений про це лікарем.

За даними Європейської асоціації урологів гематоспермія спостерігається в 37,4% випадків, гематурія – в 14,5% випадків, ректорагія – в 2,2% біопсій. Ці стани не вимагають госпіталізації і лікування і купіруються самостійно.

Рідше у пацієнтів можуть виникати більш важкі кровотечі. Згідно з даними дослідження Djavan et al важка гематурія після біопсії простати спостерігалася у 0,5-0,7% пацієнтів і в більшості своїй випадків купировалась самостійно. У 0,7% випадків виникають ректальні кровотечі тривалістю більше двох днів, що вимагають зупинки хірургічним шляхом.

Варто звернути увагу на те, що основною причиною важких кровотеч після біопсії простати є постійний прийом пацієнтом антикоагулянтів (препарати розріджують кров).  Тому дуже важливо перед біопсією простати довести до відома лікаря про те, що Ви приймаєте антикоагулянти. За винятком суворих медичних показань, що вимагають обов’язкового безперервного прийому антикоагулянтів, в інших випадках терапія антикоагулянтами повинна бути призупинення за 7 днів до процедури для мінімізації ризику кровотечі після біопсії простати.

Якщо терапію антикоагулянтами не допускається перервати, то процедуру біопсії простати проводять в стаціонарних умовах, з подальшим продовженим перебуванням пацієнта в стаціонарі для післяопераційного спостереження.

Ризик виникнення кровотечі після біопсії простати у пацієнтів, які постійно приймають протизапальні препарати, набагато менше в порівнянні з пацієнтами, які приймають антикоагулянти. Аспірин та інші нестероїдні протизапальні препарати знижують активність тромбоцитів, що беруть участь в згортанні крові, в результаті чого підвищується ризик кровотечі. Незважаючи на те, що є дані про можливість виникнення кровотеч у пацієнтів, які приймають аспірин та інші нестероїдні протизапальні препарати, немає достовірних фактів, які доводять більш високу ймовірність виникнення кровотеч у таких пацієнтів. Тому досі немає єдиної думки про необхідність скасовувати протизапальні препарати перед біопсією простати. А згідно з рекомендаціями Європейської асоціації урологів прийом аспірину в малих дозах не є протипоказанням до проведення біопсії простати.

Болі в промежині і прямій кишці

Болі і відчуття дискомфорту в області промежини і прямої кишки після біопсії простати за різними даними доставляють занепокоєння 3-5% чоловіків. Однак варто відзначити, що описи відчуттів є абсолютно суб’єктивними даними і багато в чому залежать від лабільності нервової системи чоловіка. Чим вище лабільність нервової системи чоловіка і вираженість тривоги, тим частіше у такого пацієнта спостерігаються больові відчуття і відчуття дискомфорту після біопсії простати. Тривалість таких відчуттів не перевищує 2-3 днів.

Порушення сечовипускання

Затримка сечовипускання виникає від 0,2 до 1,7% випадків. Цей наслідок, як правило, тимчасове і не вимагає хірургічного втручання.

Порушення сечовипускання можуть проявлятися гострою затримкою сечі до 8 годин і більше і утрудненням сечовипускання. Частота ускладнень після біопсії простати вкрай мала, і, як правило, адекватне проведення профілактичних заходів допомагає звести ймовірність ускладнень до нуля.

Які ускладнення після біопсії простати найбільш небезпечні?

Необхідно негайно зв’язатися з лікарем або викликати швидку медичну допомогу при:

  • відсутності сечовипускання більше 8 годин;
  • інтенсивної домішки крові в сечі або калі більше 8 годин;
  • високій температурі тіла.

Зазвичай курс прийому антибактеріальних препаратів включає 5 днів. Залежно від показань, при виникненні інфекційних ускладнень після біопсії простати необхідний тривалий курс антибіотикотерапії (при підвищеній температурі тіла, інфекціях сечовивідних шляхів, розвитку гострого бактеріального простатиту). Вкрай рідко може знадобитися госпіталізація в стаціонар – 0,3% випадків.

Рекомендована дієта після біопсії простати

Після виконання біопсії простати необхідно дотримуватися нестрогу дієту.

Першим правилом щодо дієти після біопсії простати потрібно виділити споживання великої кількості рідини.

Необхідно пити багато рідини протягом 10-12 днів (супи, бульйони, вода, компоти, соки) – 1,5-2,5 літра в день. Це важливо для профілактики інфекцій після виконання біопсії простати.

Дієта для профілактики запорів після біопсії простати

Має на увазі вживання продуктів, багатих клітковиною, для уникнення запору. До них відносяться:

  • ягоди (малина, ожина, чорниця, полуниця);
  • бобові (сочевиця, квасоля);
  • овочі (буряк, брокколі, брюссельська капуста, цвітна капуста, морква, солодкий перець, картопля, гарбуз);
  • фрукти (авокадо, банани, грейпфрут, апельсини, персики, груші);
  • сухофрукти (курага, сушені персики, сушені фініки, родзинки, чорнослив);
  • горіхи (гарбузове насіння, мигдаль, насіння соняшнику, арахіс, волоські горіхи);
  • Зернові вироби (вівсяні і пшеничні висівки, овес, Зернові макаронні вироби).

Дієта для профілактики метеоризму

Для профілактики метеоризму після біопсії простати необхідно обмежити продукти, що викликають підвищене газоутворення.

  • чорний хліб,
  • квашена капуста,
  • квас,
  • виноград і виноградний сік,
  • горох.

Дієта для профілактики кровотеч після біопсії простати

Для профілактики кровотеч після біопсії простати ми рекомендуємо, принаймні, протягом 2 місяців включати в раціон продукти, що підвищують згортання крові.

  • зелень (кріп, петрушка, коріандр, шпинат),
  • плоди шипшини,
  • гречана крупа,
  • банан

Дієта для підвищення імунітету

Дієта після біопсії простати повинна включати продукти, що підвищують імунітет організму, для профілактики інфекцій.

  • продукти, що містять фітонциди (цибуля, часник, редька, чорна смородина, вишня, чорниця),
  • рослинні волокна, що містяться в овочах і висівках,
  • цинксодержащие продукти (крупи, бобові, морепродукти, висівки, горіхи),
  • продукти, багаті вітаміном ” А ” (яєчний жовток, печінка, червоні і помаранчеві овочі і фрукти),
  • продукти, багаті вітаміном ” С ” (цитрусові, капуста, смородина, шипшина, шпинат),
  • риба, що містить поліненасичені жирні кислоти- “Омега-3” (сардина, тунець, форель, лосось).

При дотриманні дієти важливо виключити речовини, які можуть надавати подразнюючу дію на сечову систему після біопсії простати:

Алкоголь

Вам буде необхідно строго утриматися, принаймні, на місяць від вживання алкоголю, це важливо для виключення ослаблення імунітету і дратівної дії на травну систему і сечовий міхур. А головне-алкоголь може провокувати загострення запального процесу і викликати затримку сечовипускання.

Напої з вмістом кофеїну (кава, зелений чай, кола)

Якщо ви звикли пити каву вранці, то можливо для вас буде доречно тимчасово замінити улюблений напій на цикорій.

Кола надає не тільки подразнюючу дію на сечовий міхур, але і викликає метеоризм, як і будь-який інший газований напій. Зелений чай, хоч і містить корисні поліфенольні компоненти, які є хорошим імуномодулятором і профілактичним засобом для зниження ризику виникнення раку простати, ми рекомендуємо тимчасово відмовитися від цього напою протягом 2 тижнів.

Гостра їжа протипоказана після біопсії простати

Гостра їжа (з високим вмістом гострого перцю, хрону, оцту, гірчиці, часнику).

Не рекомендується вживати у великих кількостях ці продукти. Якщо ви любите гостре і кисле, то виявлятися повністю від цих продуктів не потрібно, важливо знизити їх споживання.

Крім дієти після біопсії простати важливо дотримання культури харчування і правильного режиму дня:

  • вставати і лягати спати в звичний час;
  • інтервал між прийомами їжі не повинен перевищувати 4 години;
  • не приймати їжу за дві години до сну;
  • ретельно пережовувати їжу.

Зазначена інформація носить ознайомчий характер. Якщо у вас виникли проблеми зі здоров’ям, перш за все, необхідно звернутися за консультацією до фахівця.