Що покаже індекс вільного ПСА

Вільний простатспецифічний антиген (ПСА) – дослідження, яке призначається чоловікам у разі виникнення підозри щодо розвитку доброякісної або злоякісної пухлини передміхурової залози. Саме цей аналіз дає змогу виявити злоякісний процес в органі. Простатспецифічний антиген утворюється в передміхуровій залозі та потрапляє в насіннєву рідину, завдяки чому підвищується рухливість сперми. В крові знаходиться близько 30% вільного ПСА.

Дізнатися детальніше про клінічне значення індексу вільного ПСА та особливості здачі цього аналізу можна за посиланням https://nikolab.com.ua/uk/prices/1278-2/.

Кому призначають аналіз на ПСА?

Зазвичай аналіз крові на визначення рівня вільного простатспецифічного антигену призначають чоловікам, що входять до групи ризику розвитку раку передміхурової залози. Також його необхідно зробити пацієнтам, які мають наступні симптоми:

  • прискорене, болісне сечовипускання;
  • збільшення розміру, структури чи зміна текстури передміхурової залози, що були виявлені при проведенні УЗД або під час пальцевого обстеження простати.

Також тест проводиться для оцінки ефективності курсу лікування раку передміхурової залози. Індекс вільного ПСА також визначають при проведенні диференційної діагностики аденоми. Після отримання результату лікар може прийняти рішення щодо доцільності проведення біопсії тканин органу.

Що показує дослідження?

Індекс вільного ПСА вважають маркером наявності злоякісної або доброякісної пухлини простати:

  • якщо показник знаходиться в межах 15-70%, це говорить про низький ризик виникнення раку простати;
  • якщо показник не перевищує 15%, це може свідчити про підвищений ризик розвитку раку простати, тому пацієнту необхідно пройти додаткове обстеження, яке полягає в проведенні біопсії тканин простати.

При проведенні аналізу на індекс вільного ПСА важливо одночасно перевірити й індекс загального ПСА. Оцінювати результат тесту необхідно у відповідності до віку пацієнта та об’єму передміхурової залози. З віком цей показник може підвищуватися в результаті розвитку аденоми, тому необхідно враховувати концентрацію простатспецифічного антигену, що визначається як відношення загального ПСА до об’єму залози. У нормі цей показник не повинен перевищувати 0,15 нг/мл/см3. Якщо він виявиться більшим, необхідно додатково зробити біопсію.

Як правильно підготуватися до проведення аналізу на індекс вільного ПСА?

Щоб результати дослідження були максимально інформативними, важливо правильно підготуватися до проведення аналізу. Для цього варто:

  • утриматися від статевих актів впродовж 2 діб до проведення обстеження;
  • не здавати матеріал для дослідження впродовж 2 тижнів після проведення масажу простати, катетеризації чи цистоскопії сечового міхура;
  • не проводити аналіз впродовж 6 тижнів після біопсії передміхурової залози;
  • не проводити обстеження впродовж 6 місяців після хірургічного втручання на передміхуровій залозі;
  • не займатися тяжкою фізичною роботою впродовж 1 доби до тестування;
  • впродовж 3 діб не вживати спиртні напої, жирні та смажені продукти;
  • здавати аналіз натщесерце (не приймати їжу та напої, за виключенням води, впродовж 8 годин до забору матеріалу для дослідження);
  • не палити та уникати стресових ситуацій впродовж декількох годин до забору крові;
  • безпосередньо перед обстеженням варто відпочити.

У разі прийому будь-яких медикаментів необхідно сповістити про це лікаря. Якщо необхідно оцінити динаміку зміни індексу вільного ПСА, важливо проводити аналіз в одних і тих же умовах (той же час доби та одна і та ж лабораторія).

Пройти обстеження на визначення індексу вільного ПСА можна в лабораторії Ніколаб https://nikolab.com.ua/uk/. Дослідження проводять кваліфіковані фахівці з використанням сучасного обладнання, що гарантує точність результатів. Відділення лабораторії є в різних містах України.