Катаракта-види причини, симптоми і лікування

Катаракта - виды причины, симптомы и лечение

Катаракта-захворювання, яке супроводжується помутнінням кришталика ока. При відсутності адекватного своєчасного лікування можна довести ситуацію до втрати зору. Здоровий кришталик має прозору структуру, працює, як природна лінза. Він пропускає світлові промені, фокусуючи їх на сітківці. У міру втрати кришталиком прозорості пропускна здатність падає, гострота зору знижується.

Детальніше про катаракту, її видах, причини розвитку і симптомах читайте далі. Нагадуємо, що своєчасне лікування, точна діагностика відіграють дуже важливу роль. Коректно поставлений діагноз і відповідна терапія складають більше половини успіху.

Види катаракти

Катаракта з урахуванням періоду розвитку буває вродженою і набутою. У першому випадку ми говоримо про патологіях формування плоду, у другому – про наслідки травм, природних вікових змін, пр.

Існує класифікація з урахуванням типу розташування помутніння:

  • Передня і задня полярні катаракти. Каламутні ділянки розташовані на полюсах кришталика, впливу на гостроту зору не роблять. Найчастіше зустрічаються у новонароджених.
  • Шарувата форма. Тканини кришталика ока мутніють пошарово, чергуються з прозорими ділянками.
  • Веретеноподібна катаракта. Розташована по центру кришталика. На гостроту зору особливо не впливає, практично не прогресує.
  • Корковий тип. Характерний для похилого віку.
  • Субкапсулярна катаракта. Швидко прогресує, негативно позначається на зорової функції.
  • Повна поразка. Патологічний процес охоплює кришталик повністю.

Також типи катаракти класифікують з урахуванням причин розвитку, стадії, віку пацієнта, локалізації помутніння. Придбана катаракта зустрічається набагато частіше вродженої. Згідно зі статистикою, такий діагноз ставлять кожній шостій людині після 40 років. У міру збільшення віку частота народження патології підвищується. Після 80 років катаракта є практично у 100% пацієнтів. Причина явища-безпосередній зв’язок причин розвитку патології і природних процесів старіння. З віком білки очі розпадаються, чим сильніше йде процес руйнування, тим нижче буде гострота зору. Зростаючи придбана катаракта розвивається безсимптомно, профілактика допомагає рідко.

Травматичний тип захворювання виникає на тлі контузій, ударів, поранень проникаючого типу, контакту з хімічними речовинами та іншими факторами. Негативно впливають на органи зору і травми черепа. У групі ризику-працівники небезпечних виробництв, маленькі діти. Розвивається катаракта протягом 30 днів після отримання травми. Спочатку падає зір-саме тому пацієнти звертаються до лікаря. Встановити причину виходить не завжди, ситуація з плином часу додатково посилюється. Якщо хочете зберегти зір, шукайте хорошого фахівця. Він усуває патологічний процес, допоможе уникнути погіршення якості життя, інвалідності.

Вторинну ускладнену катаракту відносять до важко піддається лікуванню формам. Первинна зазвичай без проблем коригується в ході операції. Але не можна гарантувати, що проблема не повернеться. Фіброзні зміни в задній капсулі кришталика можуть дати знати про себе через роки після хірургічного втручання. Провокують рецидиви збої в обміні речовин, радіація, діабет, лікування гормонами та іншими агресивними препаратами. Грають свою роль травми, вітамінодефіцити, проблеми з харчуванням, низький імунітет. Після 60 років в зоні ризику все.

Етапи розвитку

Відновлення при катаракті очі може займати різний час, все залежить від стадії захворювання, стану людини. Розвивається патологія поетапно-і чим більше часу пройшло, сильніше прогресував патологічний процес, тим довше буде терапія. Початок-це завжди помутніння кришталика, зазвичай безсимптомне. Турбують тільки свербіж, чорні мушки перед очима, жовтуватий відтінок предметів, роздратування від яскравого світла. Другий етап – не зріла катаракта. Помутніння по краях кришталика з’єднуються в одне ціле, утворюються каламутні ділянки по центру. Можна проводити операцію, симптоматика виражена.

Зрілу катаракту ще називають повною. Захворювання розвивається від року до трьох, кришталик стає цілком щільним, каламутним. Пацієнт реагує на світло, в іншому зір втрачено. Зрілу катаракту діагностувати просто, оскільки змінений відтінок зіниці. Але пацієнтів зазвичай направляють на біомікроскопію. Лікування строго оперативне, хірургічне втручання дозволить зберегти сітківку, відновити нормальну акомодацію і повернути зір.

При перестиглої формі зіниця стає великим і повністю світлим, на ньому помітні плями білого кольору. Кришталик часто зневоднюється, ядро опускається вниз, білкові структури розкладаються і розчиняються. Але навіть на цій стадії можлива операція з непоганими результатами. Головне не втрачати час.

Причини захворювання

Прозорість структури кришталика ока обумовлюється особливими властивостями білкових тканин-вони складають основу лінзи ока людини. Порушення обмінних процесів призводить до змін фізичних, хімічних, біологічних характеристик тканин кришталика, він в результаті мутніє. Процес сам по собі незворотний, постійно прогресуючий.

Під час старіння катаракта з’являється у більшості людей – згідно з різними даними, від 90%. До провокуючих факторів відносять збої в метаболізмі, вітамінодефіцит, погану екологію, цукровий діабет. Характерна помутніння кришталика як наслідок перенесених травм органів зору.

Рідше, але теж зустрічається вроджена форма – в такому випадку він діагностується ще в дитячому віці. Вроджена катаракта буває різних типів, розрізняється локалізація помутнінь. Ризики народження малюка з катарактою вище у жінок з діабетом і тих мам, які перенесли інфекційне захворювання під час першого триместру.

Симптоми катаракти

Перший характерний симптом-це зниження гостроти зору, поява пелени перед очима. Людина каже, що предмети він став бачити ніби через запітніле скло. У подібній ситуації допоможе тільки видалення кришталика і установка інтраокулярної лінзи.

Інші симптоми:

  • Зниження гостроти зору в темряві.
  • Проблеми з фокусуванням поблизу (наприклад, для шиття, читання, ручної праці).
  • Слабшання кольоросприйняття, зниження яскравості об’єктів.
  • Двоїння, спотворення картинки перед очима.
  • Складнощі з підбором засобів оптичної корекції зору.

У новонароджених патологія зазвичай супроводжується ритмічними посмикуваннями очей (Інша назва – ністагм) і косоокістю. Каламутність кришталика часто локалізується в області зіниці. На поверхні помутніння точкове, має вигляд диска або повністю закриває оптичну область. Батьки помічають, що дитина не реагує на знайомі обличчя, об’єкти, які з’явилися перед ним. Якщо тип катаракти односторонній, малюк намагається наблизити цікавлять його іграшки до здорового ока, другий задіє мінімально. Операція дозволена після тримісячного віку.

Діагностика катаракти

Препарати для лікування катаракти призначаються індивідуально за результатами попередньої діагностики. Щоб достовірно оцінити картину, використовується обладнання високої точності. Під час розвитку патології, особливо на ранніх стадіях, клінічна картина Змащена, багато симптомів не є специфічними. Помилитися просто, а це призводить до втрат часу.

Діагностика катаракти включає:

  • Обстеження дна ока.
  • Перевірку тиску.
  • Тест на гостроту зору.
  • Обстеження поля зору.

Методи лікування катаракти

Головний спосіб лікування катаракти-оперативний. Але в деяких випадках досить медикаментозного лікування. Важливо розуміти, що профілактика катаракти має низьку ефективність, часто не дає результатів. Але уважне ставлення до здоров’я завжди підвищує шанси на точну своєчасну діагностику і повне одужання.

Медикаментозна терапія

Медикаментозний спосіб лікування катаракти застосуємо на ранніх стадіях захворювання. Краплі позитивно впливають на обмін речовин в тканинах, уповільнюють прогресування патології. Але врахуйте – тільки лікарські засоби рідко здатні поліпшити ситуацію надовго.

Не купуйте краплі та мазі самостійно. По-перше, в більшості випадків здатне допомогти тільки оперативне втручання. По-друге, вибирати медикаменти може тільки лікар.

Операція з видалення катаракти

Якщо за результатами обстеження лікар каже, що препарати для лікування катаракти не ефективні, планується операція. Хірургічна Терапія передбачає установку нового кришталика. Консервативне лікування катаракти має високу ефективність, зберігає сітківку ока. Маніпуляція відноситься до малоінвазивних. Лікар під час процедури створює маленький розріз, через нього здійснює заміну рідного кришталика пацієнта на штучну лінзу. Якщо ускладнень немає, в стаціонар можна не лягати. Процедура амбулаторна, наркоз не потрібно, досить крапельної анестезії. Переносимість пацієнтами відмінна, на стан здоров’я операція негативного впливу не робить.

За умови звернення в перевірену клініку шанси на успішне лікування досягають 100%. Після втручання пацієнт може відразу повертатися до звичного способу життя. Обмеження є, правда, мінімальні і недовговічні.

Але ні медикаментозне лікування катаракти, ні операція не дають результатів назавжди –лікарі нічого не гарантують. Через невеликий проміжок часу-рік-три можливе повторне помутніння речовини в кришталику ока. На капсулі після установки штучного кришталика може розвиватися ускладнена вторинна катаракта. Регулярно проходьте профілактичні огляди лікаря і терміново робіть лазерну корекцію в разі необхідності. Процедура безболісна, амбулаторна.

Мультифокальна інтраокулярна сучасна лінза, що встановлюється в ході оперативного втручання, має такі плюси:

  • Забезпечує захист сітківки ока від УФ за рахунок спеціального жовтого фільтра.
  • Відповідає за чітке зір, незалежно від часу доби. Це можливо завдяки асферичному компоненту.
  • Регулює акомодацію ока. У мультифокальній лінзі є кілька оптичних фокусів, вони і відповідають за підстроювання.

Сучасна медицина знаходиться на високому рівні, тому хірургічна Терапія дає відмінні результати, незалежно від стадії захворювання. Штучний кришталик за властивостями наближений до природного, бере його функції на себе. Після операції зір відновиться, носити контактні лінзи або окуляри не доведеться.

Протипоказання до оперативного лікування

Хоча хірургічне лікування катаракти є максимально ефективним і проводиться дітям з тримісячного віку, є ряд протипоказань. До тимчасових обмежень відносять інфекційні ураження очей-це блефарити, кон’юнктивіти, ПР.на перебігу операції вони не позначаються, зате викликають ускладнення після її проведення. Спочатку потрібно пройти лікування, а тільки потім планувати хірургічне втручання.

Висока внутрішньоочний тиск часто провокує ускладнення, найчастіше – кровотеча, яке може викликати загибель органу зору.

На час вагітності та лактації планувати хірургічне втручання вкрай небажано. Організм жінки і так відчуває величезний стрес, при якому постійно змінюється гормональний фон, тому складно спрогнозувати результат хірургічного втручання. Не забувайте і про ризики для плода.

Відновлення після операції з видалення катаракти

Відновлення зору після катаракти в разі вдалого хірургічного втручання відбувається швидко, але багато чого буде залежати від кваліфікації фахівця і дотримання пацієнтом його приписів. Слідкуйте за побічними реакціями, вживайте заходів у разі необхідності. Так багато пацієнтів скаржаться на різке зростання тиску всередині ока, розвиток запалень. Вирішити проблему зможуть тільки протизапальні препарати, антибіотики. Їх призначають індивідуально для купірування виниклих симптомів або в якості профілактики.

У період відновлення при катаракті очі:

  • Використовуйте призначені лікарем краплі. Застосовувати їх потрібно пару місяців – для прискорення регенерації, захисту сітківки, відновлення акомодації.
  • Відвідуйте лікаря. Регулярні візити до фахівця потрібні для оцінки стану здоров’я, корекції програми терапії в разі необхідності.
  • Використовуйте захисну пов’язку.

Після операції один місяць не можна буде чіпати очі, терти і чесати їх, відвідувати сауни, басейни, лазні, активно тренуватися, користуватися косметикою і вживати алкоголь. Перші дні не можна мити голову, потім обов’язково закривайте очі, а після водних процедур закопуйте рекомендовані лікарем краплі. При яскравому сонці використовуйте хороші сонцезахисні окуляри.

Профілактика

Лікування початкової катаракти і більш запущених стадій сьогодні проводиться на високому рівні, але у пацієнтів виникає закономірне питання-а чи існують дієві методи профілактики? Повністю виключити ризики розвитку захворювання не можна, але мінімізувати ймовірність і полегшити перебіг патологічного процесу реально.

Обов’язково носите окуляри від сонця – негативний вплив УФ на органи зору величезне, ваше завдання мінімізувати його. Скажемо відразу: дешеві окуляри незрозумілої якості не допоможуть, вони затемнюють предмети навколо, але не дають захист очам. УФ-промені проходять через такі лінзи, негативно впливаючи на зір. Тому не економте – це питання вашого здоров’я.

Куріння-один з основних провокують розвиток катаракти факторів. Однакову шкоду завдає і активне, і пасивне куріння. Речовини, які входять до складу диму і сигарет, прискорюють старіння кришталика і організму в цілому. Оскільки вік-одна з головних причин розвитку патології, куріння після 40 збільшить шанси захворіти майже до 100%.

Приділяйте увагу здоров’ю, своєчасно лікуєте хронічні захворювання. Професійна діяльність в складних, несприятливих умовах, ендокринні патології, травми – провокуючі фактори розвитку вікової катаракти. Не запускайте здоров’я, хронічні патології непогано піддаються терапії і корекції.

Пийте вітаміни-незважаючи на доступність і часто невисоку ціну, вони непогано працюють. Катаракта найчастіше вражає саме людей з авітамінозом, низьким імунітетом. Виключіть дані стану-і ви здорово підтримаєте своє здоров’я. Можна приймати добавки загальної дії або спеціальні вітамінні комплекси для очей. А ось самолікуванням займатися не потрібно. Якщо виникають проблеми, з якими ви не справляєтеся, звертайтеся до фахівця.

Правильно харчуватися-так само важливо, як приймати вітаміни. Смажене, гостре, жирне з раціону краще прибрати, а овочі в будь-якому вигляді, фрукти включити по максимум. І останнє: перечитайте ще раз перші ознаки катаракти ока, щоб своєчасно розпізнати потенційну проблему в майбутньому і відразу звернутися за допомогою. Будьте здорові!