Гастрит-запальне захворювання шлунково-кишкового тракту, яке супроводжується ураженнями слизових. Якщо запалення зачіпає дванадцятипалу кишку, можна говорити про гастродуоденіті. Характер захворювання буває хронічним або гострим. У першому випадку будуть періодичні повторення і рецидиви, у другому – захворювання виникає і проявляється вперше.
Лікарська практика показує, що пацієнти часто ігнорують симптоми гастриту, тому клінічна картина змащується, а захворювання переходить в хронічну форму. Не варто думати, що в такому випадку нічого зробити не можна – більш того, якщо гастрит не лікувати, він може перерости в рак або виразку шлунка. Тому при виявленні тривожних симптомів терміново звертайтеся до гастроентеролога і дотримуйтесь його приписами.
Види гастритів
Гострий гастрит-це запалення слизової оболонки шлунка, який носить гострий характер. Зазвичай захворювання викликають сильні подразники, що потрапили в порожнину шлунка, – наприклад, великі дози алкоголю, деякі лікарські препарати, хімічні речовини, погана або заражена їжа. Гострий гастрит може розвиватися в результаті неправильного способу життя, незбалансованого харчування. Тобто природа виникнення захворювання-екзогенна.
Корисно знати. Основна частина пацієнтів, які звернулися за лікарською допомогою з гострим гастритом, патологіями шлунково-кишкового тракту раніше не страждала.
Симптоматика гострої форми більш виражена, ніж хронічної. З урахуванням характеру, ступеня ураження тканин, виділяються такі типи захворювання:
- Катаральний. Для нього характерні набряки, почервоніння внутрішніх стінок органу. Структура шлункових тканин при цьому зберігається.
- Фібринозний. На слизовій шлунка присутні фібринові плівки. Це обумовлює важкий характер перебігу запалення.
- Флегмонозний. Розвиваються гнійні процеси в слизовій шлунка.
- Корозійний. Супроводжується некрозом, виразками тканин шлунка.
Корозійна і фібринозна форми розвиваються на тлі отруєнь хімічними речовинами. Флегмонозная-характерна ознака ускладнень виразок, пухлин, важких інфекційних уражень. Перебіг важкий, форма виражена. Може рости температура тіла, часто турбують гарячкові стану. Це не характерні для гастриту симптоми, тому діагностика ускладнюється. Найчастіший тип-катаральний. Він успішно піддається корекції за умови своєчасної постановки діагнозу і призначення адекватної терапії. Але запущені форми призводять до хронізації захворювання.
Хронічний гастрит, як ми вже писали вище, зустрічається частіше гострого. Запалення зачіпає внутрішню частину шлунка. Змінюються структурні особливості тканин, це призводить до порушення функції органу. Причини хронічного гастриту діляться на внутрішні і зовнішні. Якщо говорити про внутрішні, то можна виділити три типи захворювання – а саме: а – аутоімунний, в – бактеріальний , з – рюфлекс-гастрит.
З урахуванням ступеня ураження розрізняються наступні форми хронічного гастриту:
- глибокий;
- поверхневий;
- ерозивний;
- поширений.
Лікувати хронічний гастрит потрібно обов’язково, інакше він почне посилено прогресувати, зачіпати глибокі шари слизових, процес завершиться патологічним відмиранням клітин і атрофією слизової шлунка. Це призводить до порушення роботи органу, анемії, дефіциту білка та інших цінних речовин в організмі. Ерозивна форма-пред’язвенное стан.
Для хронічного захворювання характери порушення складу і секреції шлункового соку. Всього виділяється три типи гастритів-з низькою, нормальною або високою кислотністю. З урахуванням даного параметра різниться і перебіг захворювання. Симптоматика часто Змащена, частина ознак відноситься до неспецифічних і створює труднощі при діагностиці.
Клінічна картина
До стандартних ознак гастриту відносять печію, блювоту, нудоту, повітряну відрижку, проблеми зі стільцем, здуття, метеоризм. Болі можуть бути слабкими, сильними, гострими, тупими, ниючі, спастичними. Практично завжди турбують порушення стільця, які насилу піддаються корекції харчуванням.
Характерний специфічний симптом гастриту-неприємні відчуття після прийому їжі тимчасово пропадають або стають менш вираженими. Аритмія, знижений тиск, швидка стомлюваність, висока пітливість, запаморочення, слабкість – непрямі ознаки, їх можна використовувати в комплексній діагностиці.
Причини виникнення гастриту
До розвитку хвороби призводить ряд факторів, вони діляться на внутрішні (ендогенні) і зовнішні (екзогенні). Розуміння причини, що викликала захворювання, дозволить вам вживати дієвих заходів щодо профілактики гастриту шлунка і мінімізації ризиків рецидивів в майбутньому.
До зовнішніх факторів відносять:
- Переважання нездорової їжі в раціоні. В основному це гострі, копчені, жирні, смажені страви і просто синтетична їжа, багата барвниками і консервантами.
- Неправильний режим харчування. Важливо не тільки, що ми їмо, але і як це робиться. Перекушування на бігу, постійна сухомятка, значні перерви між прийомами їжі, голодування, переїдання теж провокують гастрит.
- Регулярне вживання алкоголю. Всі цінителі спиртного в зоні ризику.
- Куріння.
- Відсутність зубів, проблемний прикус, карієс.
- Постійний прийом ряду лікарських засобів. Особливо небезпечні в цьому відношенні нестероїдні протизапальні засоби, кортикостероїди.
- Глистові інвазії.
Серед ендогенних причин виділяються:
- Аутоімунні. Якщо імунітет людини атакує себе сам, страждають і клітини слизових шлунка. Майже завжди паралельно з гастритом аутоімунної природи йде B12-дефіцитна анемія.
- Генетична схильність.
- Дуоденогастральний рефлюкс.
- Порушення обміну речовин.
- Ендогенні інтоксикації.
- Хронічні інфекційні захворювання.
- Ендокринні дисфункції.
- Нестача вітамінів.
Нерідко комбінуються різні причини екзо – і ендогенної природи. Наприклад, в організмі людини вже була присутня бактерія хелікобактер, але шлунково-кишкового тракту працював нормально. Похибки в дієті, постійне куріння стали пусковим гачком, і хвороба почала активно прогресувати. Інша часта ситуація-сильний стрес запускає аутоімунні реакції.
Лікування гастриту
Лікування і профілактика гастриту повинні бути грамотними, підбиратися індивідуально. Тільки в такому випадку ви можете розраховувати на дієві результати. Способів лікування гастриту існує багато, оптимальний повинен підбирати лікар. Але і загальні моменти виділити можна.
Дієта
Почніть з корекції харчування, відмови від шкідливих звичок, мінімізації негативного впливу стресових факторів. Перші 2 тижні загострення рекомендовано дотримуватися дієти типу 1а, вона передбачає подачу страв в протертому вигляді або за типом кашки. Фрукти, овочі, хліб в будь-якому вигляді будуть під забороною. Коли знімете гострий стан, переходите на першу дієту в чистому вигляді – вживайте запечені, відварені або приготовані на пару продукти. Корисні каші-вівсянка, рис, гречка, манка. Від ячменю, пшона, перловки слід відмовитися. Хліб дозволений з борошна тонкого помелу, злегка підсушений або вчорашній. Холодні і гарячі продукти слід виключити з раціону – оптимальним вибором буде тепла їжа.
Копченості, гострі і кислі страви, консерви, міцні бульйони, кетчупи, гриби, соління, приправи, часник, цибуля людям з гастритом заборонені. Варто відмовитися від кави, томатів, білокачанної капусти, міцного чаю, шоколаду, солоних і гострих сирів, жирного м’яса, листкового тіста, здоби. Сіль слід мінімізувати, оскільки вона підвищує вироблення шлункового соку. Оптимальний режим прийому їжі-невеликими порціями по 5-6 разів на день.
Дієта ефективна, але в запущених випадках тільки її для одужання буде недостатньо.
Відмова від шкідливих звичок
Алкоголь і сигарети знаходяться під суворою забороною для людей, які зацікавлені в повному одужанні і стійкої ремісії
Мінімізація стресових факторів
Гастрит-одне з найвідоміших психосоматичних захворювань. Відповідно, боротьба з неврозами, стресами здатна поліпшити стан здоров’я в цілому. Негативні емоційні сплески, життя в морально важких умовах самі по собі здатні спровокувати гастрит.
Проаналізуйте своє життя, зверніться за допомогою до фахівця. Всі виявлені причини стресу потрібно буде усунути. Для посилення ефекту пацієнтам призначають седативні препарати – аптечні або натуральні. Йога, дихальні практики, медитативні сеанси теж непогано допомагають. Рекомендується частіше гуляти на природі.
Медикаменты
Спазмолітики призначають при сильному болі. Якщо потрібно нейтралізувати високу кислотність, корисні будуть антациди і блокатори протонної помпи. Самостійно призначати собі такі засоби для лікування і, тим більше, профілактики гастриту не можна – зверніться до лікаря.
Помітно полегшують стан в’яжучі, обволікаючі продукти, трави на зразок листа подорожника, насіння льону. Природні рецепти можна комбінувати з передовими досягненнями сучасної медицини. Але для початку варто звернутися до лікаря, щоб
У лікуванні гастритів типу b (бактеріальних) застосовують антибіотики. Вони направлено впливають на хелікобактер, нормалізують самопочуття і прискорюють одужання. При гастриті типу а (аутоімунному) антибактеріальна терапія не ефективна, зате потрібно знизити активність аутоімунного процесу. У цьому допоможуть імуносупресори, кортикостероїди.
Для лікування гастриту типу з (рюфлекс-гастритів) використовуються препарати для нормалізації шлункової моторики і замикає функції сфінктера нижнього стравоходу. Дієта для профілактики гастриту і лікування патології обов’язкове під час прийому медикаментів. Це покращить результати та мінімізує побічні ефекти.
Діагностика гастриту
Головний спосіб діагностики гастриту-це ФГС або фіброгастроскопія. Проводиться огляд порожнин шлунка, дванадцятипалої кишки, стравоходу із застосуванням спеціального апарату. Називають процедуру ковтанням трубки. Дискомфорт помірний, точність результату максимальна.
Лікар оглядає органи шлунково-кишкового тракту, бере шлунковий сік в якості зразка для визначення кислотності і факту наявності бактерії Helicobacter pylori, робить гістологію і біопсію. Якщо ФГС з якої-небудь причини неможлива, проводиться рентген. Добре буде здати аналізи сечі, калу, крові і пройти дихальний текст на Helicobacter pylori.
Коли потрібно виконати комплексну диференціальну діагностику, проводять УЗД печінки, нирок, жовчного або КТ очеревини і заочеревинного простору. Це дозволить поставити на 100% точний діагноз і призначити ффективную терапію.
Лікування порушень кислотності
Якщо виявлені ознаки низької кислотності, призначається замісна терапія із застосуванням ферментних препаратів. Її головне завдання-нормалізувати вміст пепсину. Висока кислотність коригується із застосуванням антацидів, що нейтралізують кислоти і знижують активність пепсину, що надають виражену обволікаючу дію. Для повного усунення симптомів рекомендовані стимулюючі моторику шлунково-кишкового тракту і усувають спазми гладких м’язів препарати.
Профілактика гастриту
Для дієвої профілактики загострень гастриту хронічної форми або розвитку гострого захворювання потрібно виключити провокуючі фактори – це їжа низької якості, куріння, алкоголь, тривала медикаментозна терапія, стреси.
Ведіть здоровий спосіб життя, правильно харчуйтеся, не зловживайте лікарськими засобами, регулярно робіть профілактику глистових інвазій – цього часто вже достатньо. При частих рецидивах двічі на рік (опціонально восени і навесні) необхідно проходити запобігає рецидиви терапію під контролем фахівця.
Вітаміни для шлунка
Дуже часто запалення слизових шлунка і авітоміноз йдуть рука об руку. Тому правильна дієта для профілактики гастриту дуже потрібна. Робіть ставку на вітаміни групи А, З і РР. При хронічному гастриті добре приймати фолієву кислоту і В12 (але не одночасно, а з інтервалами або окремими курсами).