Засоби для обробки ран, опіків і порізів

Средства для обработки ран, ожогов и порезов

Ранами називають механічні пошкодження м’яких тканин з порушенням анатомічної їх цілісності на всю товщину. Їх відмінними ознаками вважають різкий біль, наявність кровотечі, зяяння. Найчастіше уражається шкіра і підшкірна клітковина, рідше слизові, м’язи і внутрішні органи.

Рани отримують в побутових умовах, під час роботи, ігор і спортивних занять. Ці пошкодження знаходяться на першому місці в списку причин, за якими постраждалі звертаються в травмпункт. Тому кожній людині важливо знати, як надати при пораненнях долікарську допомогу і як правильно обробити рану.

Види ран

Рани за ступенем тяжкості поділяють на поверхневі і глибокі. При поверхневих пошкодженнях травмуються тільки шкірні покриви або слизові оболонки. При глибоких пораненнях, крім шкіри, пошкоджені розташовані нижче підшкірна клітковина, м’язи, нерви, судини, а також внутрішні органи.

Глибокі рани поділяють ще на два види. При проникаючих пораненнях виявляють наявність ранового каналу, який може закінчуватися в різних порожнинах організму. До них відносять черевну, плевральну, тазову і інші внутрішні простору організму. Часто при таких пошкодженнях спостерігаються поранення розташованих там внутрішніх органів.

У непроникаючих ран закінчення ранового каналу знаходиться в м’яких тканинах. При поверхневих пораненнях місце пошкодження обробляють самостійно, а при глибоких або проникаючих – обробку ран виробляють хірурги. Ще за характером пошкоджень поранення бувають наступними:

  • Колений. Вони мають велику глибину і малу площу пошкодження на шкірі. Ці рани наносять за допомогою гострих довгих предметів (ніж, шило, цвях). Колоті поранення справляють оманливе враження і здаються легкими. Вони мають незначні зовнішні, супроводжуються несильним болем. Нерідко кровотеча з рани відсутня. Вони небезпечні наявністю пошкодження м’яких тканин, які глибоко розташовані. Виникають внутрішні кровотечі, часто рана ускладнюється нагноєнням. В пошкоджені тканини кисень не надходить. В глибині формуються ідеальні умови, щоб активно розмножувалися анаеробні бактерії.
  • Різаний. Цей вид ран відрізняє те, що у них рівні краї і невелика глибина. Їх наносять за допомогою гострих і плоских предметів, до яких відносять лезо, скло, гострий край паперу. Такі поранення небезпечні пошкодженням сухожиль, магістральних судин, нервових стовбурів або внутрішніх органів. Неускладнені рани цього типу заживають швидко.
  • Рубаний. Такі поранення мають схожість з різаними ушкодженнями, але вони наносяться за допомогою удару гострим предметом, до яких відносять шаблі і сокири. В цьому випадку поріз супроводжує забій тканин з можливим пошкодженням кісток.
  • Забитий. Ці травми наносять за допомогою тупих важких предметів. Після такого удару виникають поверхневі і внутрішні гематоми. Пошкодження шкірних покривів зазвичай невеликого розміру, можливі незначні кровотечі.
  • Рваний. У цих ран нерівні краї. Цим обумовлено їх повільне загоєння. Такого типу поранення формуються, коли ранить предмет ковзає і одночасно тисне на шкіру.
  • Вогнепальний. Такі рани утворюються через попадання в тіло куль, які випущені зі зброї. Сильний тиск і опік забезпечують значне пошкодження тканин. Область пошкоджень при них невелика, кровотеча незначно за обсягом. При цьому пораненні повільно гояться шкірні покриви, кістки і м’які тканини.
  • Важливою характеристикою ранового пошкодження служить наявність зараження тканин патогенною мікрофлорою. Чистими вважають рани, які були нанесені в умовах повної стерильності. До таких пошкоджень відносять хірургічні розрізи, зроблені лікарем під час операції.

    Інфікованими вважають поранення з наявністю гнійних виділень. Всі інші рани називають контамінованими, при яких патогенні мікроорганізми знаходяться в рановому каналі, але ознаки запального процесу відсутні. Однак присутній високий ризик розвитку запалення, викликаного гноеродной ранової інфекцією.

    Що впливає на швидкість загоєння ран

    Процес відновлення цілісності тканин включає наступні фази: згортання крові, запалення, проліферацію клітин, їх дозрівання і подальшу диференціювання. Швидкість, з якою гояться ранові пошкодження, неоднакова. Вона визначається характером поранення і індивідуальними особливостями пацієнта, до яких відносять наступні параметри:

    • вік;
    • наявність хронічних захворювань (діабет, ураження вен або артерій, інфекції, порушення обміну речовин);
    • вага пацієнта;
    • бажаний раціон;
    • ліки, які людина постійно вживає.

    Щоб прискорити загоєння, важливо створити оптимальні умови для забезпечення прискореного процесу регенерації тканин. Для цього застосовують накладення на рану лікувальних стерильних пов’язок і правильної обробки ран для загоєння на кожному його етапі.

    Для прискорення загоєння спочатку застосовують первинну обробку ран, а потім методи, що стимулюють очищення рани. На другому етапі підключають засоби, які створюють оптимальні умови для прискорення росту грануляцій і подальшої епітелізації.

    Перша допомога при ранах і опіках, які засоби для обробки ран застосовують

    Тепер обговоримо, чим можна обробити рану. Відразу після нанесення пошкоджень, потрібно провести правильну обробку. Це потрібно для зниження ризику розвитку інфекційних ускладнень і подальшого прискорення загоєння. Перша допомога при ранах і опіках включає наступні етапи:

    • видаляють з пошкодженої поверхні всі сторонні предмети, змивають забруднення;
    • при опікових ранах потрібно зняти перегрівання тканин, для цього протягом десяти хвилин відразу після травмування для обробки опіку охолоджують обпалені поверхні тіла під проточною водою;
    • до накладення пов’язки рану промивають, рясно завдаючи антисептичні розчини (хлоргексидин та інші);
    • коли з рани виділяється крові багато, накладають джгут для перетискання пошкоджених судин, якщо кровотеча невелике, його зупинити Промивання перекисом водню;
    • краї рани обробляють за допомогою спиртового йодного розчину, а також розчину Діамантової зелені;
    • коли очищена і оброблена поверхня рани, на неї наносять антибактеріальну загоює засіб, а зверху накладають стерильну пов’язку або марлеві серветки.

    Деякі поранення не можна лікувати в домашніх умовах. Для обробки ран краще відразу звернутися за медичною допомогою. Це потрібно зробити, якщо рана глибока і є підозра, що пошкоджені внутрішні органи, є переломи кісток або ознаки запальної реакції. Викликати швидку треба, коли є інтенсивна кровотеча, яке неможливо самостійно зупинити. Накладення джгута вважають тимчасовим заходом.

    У травмпункт треба звернутися при ранах з нерівними краями, на які треба накласти шви, а також якщо їх поверхня сильно забруднена землею або іржею. В цьому випадку висока ймовірність розвитку правця. Потерпілого потрібно відвезти до лікаря, коли є ознаки нагноєння в місці пошкодження.

    Викликати лікаря треба, коли серйозно погіршилося самопочуття пацієнта. У нього з’явилася нудота і значно підвищилася температура тіла. Первинну обробку опіків понад другого ступеня краще проводити в умовах медичного закладу.

    Медикаменти для обробки ран і опіків

    Зараз розроблено безліч засобів для обробки опіків і ранових поверхонь, також їх лікування. Найбільш доступними і ефективними засобами, призначеними для обробки поверхневих пошкоджень, вважають наступні з них:

    • перекис водню дозволяє провести ретельне очищення пошкоджених поверхонь, її важливою властивістю вважають можливість зупинки невеликих кровотеч;
    • на основі фурациліну готують розчин для місцевого застосування, який знезаражує поверхню рани;
    • Мірамістин і хлоргексидин використовують для очищення тканин і профилактируют нагноєння, так як вони є антисептиками, які призначені для місцевого застосування.

    Коли рану промили і обробили антисептиком, слід знезаражувати ще й шкіру, розташовану навколо неї, щоб не запалилися тканини. Коли потрібно правильно обробити шкіру навколо рани, це роблять за допомогою застосування препаратів йоду, розчину діамантового зеленого або за допомогою спеціальних антисептичних засобів. Потім потрібно накласти стерильну пов’язку.

    Придбати недорого медикаментозні засоби, щоб обробити рани, опіки, травми і порізи можна в аптечній мережі “Farmani”. Оформляйте попереднє замовлення ліків на сайті компанії. Потім отримайте їх в аптеці біля будинку.