Що таке вегетосудинна дистонія (ВСД)?

Что такое вегетососудистая дистония (ВСД)?

Вегетосудинна дистонія або ВСД – це вторинний синдром, що розвивається на тлі загального порушення діяльності нервової вегетативної системи. Клінічно він супроводжується широким переліком розладів і захворювань. Для діагностики потрібно пройти комплексний скринінг ендокринної, нервової, серцево-судинної, сечостатевої, дихальної систем. Пріоритет в терапії віддають физиолечению і не медикаментозному підходу.

Розберемо докладніше, що собою являє вегетосудинна дистонія, які причини її розвитку виділяють. Дамо рекомендації по діагностиці, терапії. Поставити діагноз ВСД просто, куди важче призначити реально дієве лікування. Приготуйтеся-може знадобитися відвідування не одного фахівця. Позитивну роль відіграє корекція способу життя, позбавлення від шкідливих звичок.

Причини вегетосудинної дистонії

Вегетосудинна дистонія-скоріше, не самостійна патологія, а цілий комплекс симптомів. Розвивається ВСД на тлі інших хронічних захворювань, може імітувати симптоматику різних недуг. Інші часті назви патологія-ангіоневроз, психовегетативний невроз, вазомоторна дистонія, вегетативна дисфункція.

Нервова вегетативна система в організмі людини відповідає за координацію роботи внутрішніх органів і систем, залоз зовнішньої, внутрішньої секреції, підтримує стабільний стан внутрішніх середовищ організму. До складу ВНС входить пара протилежних з функціональної точки зору відділів – парасимпатичний і симпатичний. Парасимпатика відповідає за:

  • звуження зіниці ока;
  • активізацію видільної функції залоз травного тракту;
  • зниження сили, частоти скорочень серцевого м’яза;
  • звуження судин;
  • стимуляцію відділення слини, вироблення секрету сальних залоз;
  • уповільнення дихання.

Симпатична система, навпаки:

  • пригнічує вироблення ферментів травної системи;
  • розширює зіницю;
  • підвищує частоту серцевих скорочень;
  • розширює судини легенів, серця;
  • пригнічує процеси відділення слини;
  • підсилює вентиляцію органів дихання.

Для нормальної роботи вегетативної системи потрібно узгоджене функціонування парасимпатичного і симпатичного відділів. Якщо регуляція порушується, розвивається вегетосудинна дистонія.

Корисно знати. Жінки в більшій мірі схильні до комплексу симптомів ВСД, ніж чоловіки. Це обумовлюється особливостями функціонування гормональної системи та іншими факторами.

Прояви і загострення вегето-судинної дистонії провокують стреси та інші несприятливі фактори, але сама схильність спадкова, передається по лінії матері. Грає роль сам діагноз і складності під час виношування вагітності – внутрішньоутробні інфекції, киснева недостатність, сильний токсикоз, патологічна родова діяльність, родові травми новонароджених.

Загострення ВСД часто припадають на період активного статевого дозрівання. Це пов’язано з гормональними стрибками, стрімким зростанням організму, активним розвитком внутрішніх органів. Нерідко фізіологія випереджає процеси нервової регуляції, що і провокує збої. Діти стають дратівливими, запальними, можуть падати концентрація уваги, працездатність, витривалість.
Також порушення в роботі відділів нервової системи можуть провокувати, посилювати органічні розлади і порушення. У зоні ризику діти і дорослі:

  • Після травм голови.
  • На тлі різких гормональних коливань – їх викликають пологи, вагітність, клімакс.
  • Після нейроінфекцій-начебто енцефаліту, ВИЧа, герпесу, поліомієліту, сифілісу, менінгіту.
  • Які часто хворіють синуситами, фарингітами, гайморитами, ангінами.
  • З не лікованим карієсом та іншими стоматологічними проблемами.
  • З діагнозом анемія.
  • Страждають від ендокринних патологій-дифузний зоб, кісти, цукровий діабет.

Інші провокуючі фактори-патології шлунково-кишкового тракту, остеохондроз, травми в шийному відділі хребта. Тобто для лікування потрібен комплексний підхід. Нерідко основну роль у розвитку ВСД грають психоемоційні негативні фактори – скандали в сім’ї, стреси на роботі, в школі, перевтома, завищені вимоги від батьків, партнера, абьюз.
Корисно знати. Вегетосудинна дистонія може розвиватися і у здорових людей як короткочасна реакція на екстремальні події.

Ризики захворювання зростають в результаті вживання наркотиків, алкоголю, безконтрольного прийому антидепресантів, високого рівня радіації, проживання в несприятливих екологічних умовах.

Симптоми вегетосудинної дистонії

Синдром вегетосудинної дистонії проявляється в юнацькому, дитячому, рідше відразу дорослому віці. Максимальної вираженості він досягає в 20-40 років. Зазвичай симптоматика включає панічні атаки, напади – разові або регулярні випадки.

Найчастіше синдром вегетосудинної дистонії проявляється наступними симптомами:

  • Кардіальні. Болить за грудиною, виникають відчуття перебоїв в роботі серця, завмирання, стрибає артеріальний тиск, частішає серцебиття.
  • Респіраторний. У стані спокою, після фізичних навантажень з’являються задишка, відчуття нестачі повітря, важке дихання.
  • Астенічний. Серце, судини, органи травлення працюють не стабільно, пацієнт скаржиться на загальне нездужання, швидко втомлюється.
  • Невротичний. Головні болі, проблеми з пам’яттю, неспокійний сон вночі, плаксивість, дратівливість, запаморочення, низький рівень працездатності, витривалості. У деяких пацієнтів розвиваються депресивні стани, проявляються дратівливість, агресія, страхи, панічні атаки.
  • Травний. Супроводжуються блювотою, нудотою, болями, спазмами, діареєю, запорами. Апетит сходить нанівець або стає надмірним.
  • Нейрогастральні. Симптоматика включає метеоризм, печію, надмірне заковтування повітря, здуття живота, болі під час дефекації.
  • Сечостатевий. Забарвлення шкіри стає мармуровим, під очима з’являються набряки, розвивається надмірна пітливість, сечовипускання стає болючим, частим.

Є ще синдром порушення терморегуляції. Температура тіла знижується або підвищується, пацієнт погано переносить спеку і холод. Виникає або мерзлякуватість, або посилена пітливість.
У чоловіків на тлі ВСД може розвиватися еректильна дисфункція. У жінок патологія прогресує під час вагітності, клімаксу та інших гормональних стрибків.

Типи ВСД

Синдром вегетосудинної дистонії не тільки має різні прояви – він може ставитися до однієї з двох груп з урахуванням характеру розвитку:

  • Первинна-причина вегетосудинної дистонії криється в спадковості.
  • Вторинна-розвивається на тлі соматичних збоїв, психічних проблем.

Під час постановки діагнозу враховується рівень поширення вегетативної дисфункції. Можливі варіанти:

  • Системний-місцева форма.
  • Локальний-в патологічний процес втягується тільки одна система органів.
  • Генералізований – одночасно уражаються різні органи і системи.

Тяжкість перебігу-легка, важка або середньотяжка. З її урахуванням має призначатися оптимальне лікування. Тип течії-перманентний, пароксизмальний, латентний. Детальніше по вашому типу ВСД, особливостям лікування і прояву симптомів проконсультує лікар під час огляду.

Діагностика

Розуміння причин вегетосудинної дистонії показує повну картину розвитку захворювання і дозволяє виявляти провокуючі фактори. Сказати, що до розвитку синдрому привели певні події, можна гіпотетично. Тому, якщо раніше ви проходили обстеження і лікування, але не домоглися бажаних результатів, потрібно повторити діагностику і пробувати інші способи терапії. Нагадуємо, що препарати при вегетосудинної дистонії повинен призначати тільки лікар. Самостійно ви не зможете підібрати засіб, який дозволить назавжди забути про проблему. Потрібно враховувати першопричину, вік, стан здоров’я, індивідуальну переносимість певних компонентів, правильно підібрати дозування.

За допомогу звертайтеся до невролога або терапевта. Лікар проведе опитування, збере анамнез, з’ясує деталі по спадковості, наявності хронічних захворювань, соціально-побутових умовах. Потрібно буде оглянути шкіру, оцінити її стан, виміряти тиск, частоту серцевого ритму, прослухати серце і легені. Тільки такий підхід до первинної діагностики дозволить відразу точно визначити потенційні проблемні місця.

При необхідності фахівець направить вас на додаткові дослідження для уточнення діагнозу. Це:

  • Реоенцефалографія-показує кровотік вен, артерій шиї і голови.
  • Електроенцефалографія-дозволяє точно оцінити ступінь порушення мозкових функцій.
  • Ехоенцефалографія-УЗД-сканування тканин мозку.

Перелік вегетативних реакцій можна визначити на основі суб’єктивних відчуттів, скарг пацієнта. Інформативно холтерівське монтування. Можливо, фахівець направить вас на навантажувальні тести і електрокардіографію. Лабораторні аналізи покажуть стан організму за маркерами сечі і крові, вимірюють глюкозу і вміст гормонів. Пройдіть всі дослідження, які порекомендує лікар, навіть якщо вважаєте – це дуже багато. У випадку з ВСД важлива в тому числі диференціальна діагностика. Професійне її проведення заощадить час в майбутньому, дозволить домогтися максимальних результатів під час лікування.

З урахуванням переважаючих симптомів в загальній клінічній картині терапевт може направити вас на обстеження до офтальмолога, гастроентеролога, ендокринолога, кардіолога, дерматолога або іншого фахівця вузького профілю.

Можливі ускладнення вегетосудинної дистонії

Вегетосудинна дистонія вимагає чіткого визначення причин і своєчасного, грамотного лікування. Це, по-перше, підвищить якість життя пацієнта, по-друге, дозволить уникнути ускладнень.
Перебіг синдрому приблизно в половині випадків ускладнюється вегетативними кризами:

  • Вагоінсулярним. Розвивається на тлі низького рівня глюкози і високої вироблення адреналіну. Симптоми-відчуття нестачі повітря, рідкісний пульс, слабкість, помутніння в очах, запаморочення, почервоніння шкірних покривів. Після закінчення нападу розвивається слабкість, настрій може бути нестійким, а стомлюваність підвищеної.
  • Симпатоадреналовим. Більш часта назва – панічна атака. У крові зростає вміст адреналіну. Спочатку розвивається задуха, може виникати відчуття клубка в горлі, тахікардія. Дихання утруднене, пульс і серцебиття прискорене. Багато пацієнтів говорять про безпричинний страх смерті. В основному атака триває 15 хвилин, рідше довше. Завершується напад так само швидко, як почався.
  • Змішаний. Найбільш частий тип, поєднує ознаки двох перших. Терапія повинна бути комплексною.

Терапія

Відновлення Комплексне, складне, довге, часто вимагає корекції способу життя. потрібно враховувати причину вегетосудинної дистонії, робити ставку на фізіотерапію, медикаментозний підхід. Значно поліпшується стан пацієнтів при усуненні основних подразників, нормалізації обстановки в сім’ї, відмову від надмірних фізичних навантажень, оптимізації режиму відпочинку і навантажень. Намагайтеся регулярно, якісно харчуватися, висипайтеся. Кава, алкоголь, наркотики прибирають, шукають альтернативні «здорові» способи отримання позитивних емоцій. Багатьом допомагає консультація у психолога або психотерапевтичний курс.

Корисні для відновлення загальні ванни, Рефлексотерапія, голковколювання, лікувальний душ, масаж шийної області. Ці маніпуляції знімають спазми, покращують постачання клітин мозку кров’ю, відновлюють когнітивні функції. Якщо загальнозміцнюючі методи, фізіотерапія виявляються недостатньо ефективними, підключається фармлеченіе.

При підборі препаратів для лікування вегетосудинних порушень враховують характер проявів і причину дисфункції. Підходити:

  • Антидепресанти, транквілізатори, седативи. Вони ефективні від страху, тривоги, нормалізують сон, усувають дратівливість.
  • Нейролептик. Відповідають за придушення нервової психічної діяльності, допомагають при психозах.
  • Розширюють судини кошти. Відновлюють кровообіг в мозку, допомагають при запамороченнях, мігрені.
  • Вітаміни в групи-покращують метаболізм.

При наявності супутніх патологій, хронічних інфекцій паралельно здійснюють їх лікування. Імунний захист підсилюють модулятори різного складу. За умови своєчасного діагностування, надання грамотної медичної допомоги прояви ВСД в 80% або помітно слабшають, або зникають в принципі. А неконтрольований перебіг дисфункціональних процесів в нервовій системі несприятливо позначається на рівні життя, викликає серйозні психологічні проблеми, може викликати складності в соціальній адаптації.

До якого лікаря звернутися

Якщо вас турбують прояви вегетосудинної дистонії нервової системи, зверніться за допомогою до невролога. Своєчасні лікування, діагностика ВСД допомагають стабілізувати стан і уникати виражених періодів декомпенсації в подальшому, покращувати адаптивні показники організму, його компенсаторні можливості.

Невролог збере анамнез, проведе огляд, при необхідності направить пацієнта на додаткові обстеження або до профільних фахівців. Захворювання в цілому має сприятливі прогнози-можна зупинити патологічні процеси, уникнути гострої серцевої недостатності, небезпечних порушень провідності і ритму. Пацієнти мають нормальну працездатність, проблеми виникають тільки в періоди загострень.

Приділяйте увагу профілактиці синдрому ВСД. Потрібно вживати заходів, спрямованих на нормалізацію механізмів саморегуляції нервової системи, поліпшення якості харчування, режиму відпочинку і навантажень. Так необхідно заповнювати і зміцнювати метаболічні ресурси – це дозволяє нервовій системі без особливих проблем адаптуватися до мінливих факторів внутрішнього і зовнішнього середовища.
Прогресування ВСД зупиняють помірні навантаження, спортивні тренування, правильне збалансоване харчування, здоровий спосіб життя. Загартовуйтеся, своєчасно лікуєте вогнищеві інфекції, регулюйте гормональні порушення, якщо вони будуть виникати (краще допомогти організму, ніж очікувати, поки все пройде само). Про шкідливі звички вкрай бажано забути. Психоемоційні, фізичні перевантаження виключіть-вони теж погіршують стан здоров’я.

Інтернет-аптека Farmani реалізує препарати для нормалізації роботи серцево-судинної системи, вегетативних реакцій, відновлення після хронічного стресу, гіпертонії і не тільки. Нагадуємо-діагноз комплексний, збірний, тому потрібна грамотна лікарська допомога. Вона дозволить скласти оптимальний, ефективний план дій і домогтися потрібних результатів терапії.