Вегето-судинна дистонія у жінок: лікування, симптоми і причини

Вегето-сосудистая дистония у женщин: лечение, симптомы и причины

Критика на роботі

Причиною найбільш частої захворюваності вегето-судинною дистонією серед жінок може стати конституційно більш «тендітна» нервова система, яка зустрічається у багатьох скромних, добрих, сором’язливих представниць жіночої статі.

Молоді дівчата, жінки більш емоційно переживають стреси, невдачі в роботі, багато з них надто «близько до серця» сприймають критику на свою адресу, конфліктні ситуації, які можуть стати поштовхом, пусковим фактором у розвитку хвороби.

Адже науково доведено, що в більшості випадків саме стрес є основною причиною виникнення вегето-судинної дистонії.

У більшості лікарів, довгий час практикуючих і мають чималий досвід лікування пацієнтів з ВСД, сформований якийсь образ пацієнтки з симптомами вегето-судинної дистонії: молода дівчина 16-20 років, або доросла жінка до 40-45 років, частіше астенічної статури, яка страждає від підвищеної тривожності, депресивних розладів, заниженої самооцінки.

Безумовно, ніхто не ставить діагноз ВСД по зовнішності або віку, на цю хворобу схильні жінки будь — якого віку і комплекції, але їх всіх об’єднує одне-порушення психоемоційної сфери і роботи вегетативної нервової системи.

Гормональні порушення

Вегето-сосудистая дистония у женщин: лечение, симптомы и причины

Дратівливість, депресія, плаксивість

Організм жінки репродуктивного віку схильний до циклічних змін, пов’язаних з концентрацією жіночих статевих гормонів.

При нормальному менструальному циклі концентрація гормонів знаходиться в межах фізіологічної норми, що не позначається на загальному самопочутті, нервовій системі і працездатності жінки.

Але буває також, що наступ місячних за кілька днів-тижнів ознаменовується надмірною дратівливістю, депресією, плаксивістю.

Це пов’язано з надмірною концентрацією естрогенів і недоліком прогестерону, порушенням гормональної регуляції в гіпоталамо-гіпофізарної області. Іноді перед настанням місячних у жінок можуть траплятися симпатико-адреналові кризи.

Кризи в передменструальний період можуть служити дебютом вегето-судинної дистонії або її загостренням.

Ознаки та симптоми ВСД проявляються частіше в період гормональних сплесків: статевого дозрівання, вагітності, пологів, годування грудьми, клімаксу.

Симптоми ВСД у жінок

Вегето-сосудистая дистония у женщин: лечение, симптомы и причины

Дратівливість і депресія

Безліч ознак вегето-судинної дистонії зручно сформувати в дві великі групи клінічних симптомів: психоемоційні і вегетативні розлади. І ті, і інші завжди присутні у пацієнтки з ВСД, але ступінь їх переважання завжди індивідуальна.

  • Психоемоційні порушення: підвищена дратівливість по “незначних дрібницях”, нестриманість, запальність, пориви гніву, поганий настрій, депресії, слабкість, зниження працездатності, порушення сну, погіршення пам’яті, фобії, почуття страху смерті.
  • Вегетативні порушення: численні прояви порушення роботи внутрішніх органів (серця, шлунково-кишкового тракту, сечостатевої системи, легенів). У зв’язку з чим виникають скарги на болі в серці, серцебиття або зниження частоти скорочень серця, запаморочення, шум у вухах, головний біль, «неможливість надихатися», задишку, «грудку» в горлі, зниження або посилення апетиту, нудоту, схильність до запорів. Для багатьох пацієнток ВСД характерні ознаки порушення терморегуляції: відчуття мерзлякуватості, холодні кінцівки, погана переносимість перепадів температури, відчуття холоду у всьому тілі, підвищення температури до субфебрильних цифр.
  • Лікування ВСД у жінок

    Вегето-сосудистая дистония у женщин: лечение, симптомы и причины

    Нормалізація психогенного фону

    Перш ніж приступити до методів лікування ВСД, хочеться звернути увагу жінок на можливі провісники хвороби: почастішала головний біль, запаморочення, підвищену стомлюваність, дратівливість, апатію.

    Якщо пацієнтка відразу зверне увагу на періодично виникають симптоми і неприємні відчуття, з вегето-судинною дистонією, швидше за все, можна буде впоратися безлекарственнимі методами.

    У запущених випадках або в ситуації, коли хвора пацієнтка не має можливості усунути причинні фактори, що призвели до виникнення ВСД, лікування дистонії зажадає чималих зусиль і займе тривалий час.

    У програму лікування ВСД входять наступні заходи:

    Етіологічне лікування

    Усунення причини захворювання-це саме те, до чого прагне кожен лікар. У випадках, коли причина хвороби не зовсім ясна, потрібно намагатися її з’ясувати і впливати на її усунення.

    Якщо причина вегето-судинної дистонії криється в психоемоційних порушеннях, необхідно усунути стресові ситуації, нормалізувати психогенний фон пацієнтки. Якщо ВСД виникла через гормональні порушення, необхідно проводити лікування спільно з гінекологом і ендокринологом.

    Усунення причини вегето-судинної дистонії сприяє швидкому прогресу в поліпшенні самопочуття жінки, зменшення рецидивів ВСД і часто повного одужання.

    Психотерапія та аутотренінг

    Вегето-сосудистая дистония у женщин: лечение, симптомы и причины

    Позитивне мислення і дихальна терапія

    Кожній жінці важливо розуміти, що здатність розслаблятися, приймати всю себе повністю, вміння любити і цінувати себе часом надає кращий цілющий ефект на організм, ніж будь-які медикаментозні препарати. Існують прийоми, що допомагають усунути стрес — позитивне мислення, дихальна терапія та інші. Жінки, які страждають від ВСД, повинні вміти використовувати методи аутотренінгу.

    Раціональна психотерапія є найважливішим методом лікування вегето-судинної дистонії. Вона може проводитися як індивідуально, так і в групах людей, які страждають ВСД. Психотерапевт повинен простими словами, доступно пояснити кожній пацієнтці суть її захворювання, навчити справлятися з його симптомами, пояснити сприятливий прогноз хвороби і можливість повного одужання.

    Фізіолікування, бальнеотерапія, масаж

    Вегето-сосудистая дистония у женщин: лечение, симптомы и причины

    Бальнеотерапія при всд

    У лікуванні ВСД можуть застосовуватися наступні фізіотерапевтичні методи: електросон, електрофорез, аероіонотерапія. Сприятливий оздоровчий ефект надають водні процедури і бальнеотерапія: обливання, розтирання, підводний, циркулярний душ, валеріанові, перлинні ванни. Масаж при ВСД може бути рекомендований як загальнозміцнюючий.

    Симптоматичне лікування

    Симптоматичне лікування – це лікування, спрямоване на усунення конкретних симптомів, що виникли при ВСД. При тривозі, почутті страху проводять лікування транквілізаторами (еленіум, сибазон, феназепам), хороший седативний ефект надає застосування валеріани і пустирника.

    При депресіях ефективні такі лікарські препарати: амітриптилін, іміпрамін, терален, меллерил. Вони об’єднані в групу під назвою антидепресанти.

    Якщо в клініці переважають симптоми порушення пам’яті, інтелектуальних функцій, на допомогу в лікуванні ВСД приходять ноотропи: пірацетам, Кавінтон, Церебролізин.

    Загальнозміцнюючі заходи

    Обов’язково дотримуватися здорового способу життя, дотримуватися правильного харчування, достатньої фізичної активності не тільки при лікуванні ВСД, але і щодня в повсякденному житті…

    Нетрадиційна медицина і ВСД. Користь чи шкода?

    Вегето-сосудистая дистония у женщин: лечение, симптомы и причины

    Консультація у лікаря

    Багато жінок вважають за краще походу в поліклініку лікування ВСД народними засобами. Доктора не забороняють методи нетрадиційної медицини, але лише в тому випадку, коли вони обумовлені з лікарем.

    Пацієнткам з ВСД слід пам’ятати про те, що лікування народними засобами може мати протипоказання і побічні ефекти.

    Якщо ви вирішили випробувати чудодійний, перевірений роками народний засіб при лікуванні ВСД, проконсультуйтеся перед початком лікування з лікарем.

    Чоловіки і ВСД

    Було б неправильно незаслужено залишити без уваги чоловічу частину населення в цій статті, оскільки жінки, безумовно, частіше схильні до ВСД, але і чоловіки нерідко зустрічаються з цією недугою. Хоч дорослі чоловіки і вважаються за визначенням» сильною статтю”, часом вони не менш гостро переживають стреси, конфлікти з начальством, сварки з коханою.

    Вегето-сосудистая дистония у женщин: лечение, симптомы и причины

    Відсутність режиму праці та відпочинку

    Стрес у чоловіків, так само як і у жінок, основна причина розвитку ВСД.

    Крім того, часто фактором у розвитку захворювання у чоловіків є хронічна алкогольна і нікотинова інтоксикація, відсутність режиму праці і відпочинку (робота в шкідливих умовах праці, робота без відпустки і в позаурочний час, недолік сну).

    Трудоголізм прирівнюється до психологічної залежності, і деяким чоловікам важливо вміти нормувати свій робочий день, вчитися розслаблятися і відпочивати, щоб не мучитися згодом від симптомів вегето-судинної дистонії.

    Клініка ВСД у чоловіків схожа з такою у жінок, але особливостями клініки ВСД у чоловіків є те, що найбільш турбують скаргою для них стає синдром статевих дисфункцій або порушення потенції. Порушення потенції при дистонії може проявлятися прискореним сім’явипорскуванням, дисфункцією ерекції, також крім порушення потенції може спостерігатися ослаблення лібідо.

    Всд симптоми у жінок лікування

    Вегето-судинна дистонія не буде звертати уваги на те, хто перед нею – жінка або чоловік, це захворювання, пов’язане з порушенням вегетативною нервовою системою, зустрічається в будь-якому віці і при різних обставинах.

    Однак варто відзначити, що представниці прекрасної статі страждають від цієї хвороби набагато більше, ніж чоловіки, адже симптоми ВСД у жінок виражені яскравіше, а якщо говорити про хворобу під час вагітності, то вона і зовсім може значно ускладнити її перебіг.

    Дана стаття рекомендується до прочитання всім жінкам, які вже зіткнулися з цілим набором симптомів ВСД, а також всім тим, хто не бажає захворіти на цю недугу.

    Вегето-сосудистая дистония у женщин: лечение, симптомы и причины

    Багато жінок з тих чи інших причин стикаються з вегето-судинною дистонією

    ВСД: трохи про хворобу

    • Офіційна медицина не визнає вегето-судинну дистонію повноцінним захворюванням, їй характерні численні ознаки, пов’язані з порушенням вегетативних функцій організму.
    • До таких функцій можна віднести роботу серця, системи травлення, контроль за артеріальним тиском та ін.
    • Якщо функції порушуються, органи починають працювати неправильно, доставляючи певний дискомфорт людині, викликаючи у нього неприємні симптоми.
    • Як правило, чоловіки рідше звертаються за медичною допомогою, в тому числі і при ВСД, тому у представниць слабкої статі набагато більше шансів позбутися від хвороби на початковому етапі.

    Як проявляється ВСД у жінок? Практично так само, як і у чоловіків, хоча є свої відмінності і особливості.

    Рекомендується не затягувати з лікуванням захворювання, адже його ігнорування протягом довгого часу принесе тільки негативні результати у вигляді загострень, можливі напади і вегетативні кризи.

    Чи небезпечно захворювання?

    Багатьох людей завжди цікавить питання про те, небезпечно це захворювання чи ні?.

    Насправді ж ВСД не становить загрози для життя людини, проте може привести до серйозних ускладнень:

    • різкі напади хвороби з яскравими проявами: сильний головний біль, проблеми з травленням, тахікардія, гіпертонія та ін.;
    • виникнення психологічних проблем через те, що пошкоджуються функції центральної нервової системи;
    • інсульт, якщо порушена робота головного мозку (дуже рідко!);
    • поява панічних атак і тривожних станів через безперервних симптомів.

    Читайте також: Чому c-реактивний білок у крові підвищений і норма показника

    Будь-яке захворювання може бути небезпечно, тому краще звернутися за медичною допомогою на початковому етапі, коли шанси одужати все ще досить високі.

    Вегето-сосудистая дистония у женщин: лечение, симптомы и причины

    Захворювання небезпечне тим, що симптоми з кожним разом проявляються все наполегливіше і частіше

    Загальні симптоми

    Для початку слід розглянути загальні симптоми вегето-судинної дистонії у жінок, після чого розібрати ознаки по кожному типу хвороби окремо.

    До загальних ознак слід віднести:

  • Перебої з серцевим ритмом.
  • Запаморочення вранці і ввечері.
  • Підвищений або, навпаки, знижений тиск.
  • Виникнення проблем в інтимній сфері.
  • Поява тривожних думок, на які спочатку людина не звертає уваги.
  • Емоційні розлади.
  • Підвищена стомлюваність, часта плаксивість без будь-якої причини.
  • Вегето-судинна дистонія у жінок може протікати досить бурхливо і активно, тому необхідно вжити відповідних заходів для її лікування.

    Ознаки по кожному типу хвороби

    Існує кілька типів захворювання, і кожному з них притаманні свої симптоми:

    • Гіпертонічний. Характерні скачки артеріального тиску, в основному, показники завищені, хоча і не настільки завищені, як при гіпертонії.
    • Гіпотонічний. Тиск, навпаки, знижується на невеликий відрізок часу, спостерігаються такі симптоми, як: втома, слабкість, підвищене потовиділення.
    • Кардіальний. Людину супроводжують часті болі в області серця, можливі просто неприємні відчуття в цій області, що не залежать від діяльності жінки і її щоденних навантажень.
    • Тахикардиальный. Ознаки ВСД у жінок в цьому випадку наступні: почастішання пульсу, стукіт крові в скронях, скачки тиску.
    • Змішаний. Судячи з назви, даному типу характерні ознаки відразу декількох видів хвороби, тут присутні і головні болі, і нервозність, загальна слабкість та ін.
    • Астенічний. Характеризується безпричинним підвищенням температури тіла, швидкою стомлюваністю.

    Вегето-сосудистая дистония у женщин: лечение, симптомы и причины

    Існують різні типи ВСД у жінок: гіпертонічний, гіпотонічний, кардіалгіческій та ін.

    Ознаки вегето-судинної дистонії у жінок іноді плутають з ознаками інших хвороб, саме тому слід пройти повноцінне медичне обстеження для установки точного діагнозу і виявлення причин захворювання.

    Кваліфікований спеціаліст вже за кількома симптомами зможе визначити перебіг хвороби, а також призначить правильне лікування, яке призведе до позитивних результатів.

    Через що виникає ВСД?

    Розглядаючи причини вегето-судинної дистонії у жінок, не можна не відзначити той факт, що жінки більш схильні до порушень вегетативних функцій, ніж чоловіки. Про це я вже говорив.

  • Це пов’язано з тим, що представниці прекрасної статі більш емоційні, вони близько до серця сприймають будь-яку інформацію, крім того, нерідко переживають різні гормональні зміни.
  • Також слід згадати, що ознаки ВСД у жінок в 30 років будуть трохи відрізнятися від симптомів цієї ж хвороби, наприклад, в 35 або 40, 50 років.
  • Багато що буде залежати від причини виникнення недуги, гормональних змін в організмі, соціальних умов проживання і роботи.
  • Якщо говорити про картину в цілому, то варто виділити кілька головних причин розвитку захворювання:
  • Перенапруження і надмірне навантаження, як емоційна, так і фізична.
  • Збої в гормональній системі, які відбуваються у дівчат в підлітковому віці, потім при вагітності, менопаузі і т. д.
  • Патології ендокринної системи.
  • Куріння і алкоголь, що занадто небезпечно для нервової системи будь-якої жінки.
  • Спадковий фактор.
  • Важливо виявити причину хвороби на першому етапі лікування, щоб мати більше шансів на швидке одужання.

    Точну причину допоможе визначити тільки досвідчений фахівець в ході проведення ретельного обстеження.

    Вегето-сосудистая дистония у женщин: лечение, симптомы и причины

    До ВСД можуть привести гормональні зміни в організмі, патології ендокринної системи і багато інших факторів

    Способи діагностики

    Помічаючи будь-які ознаки вегето-судинної дистонії у жінок, ще рано призначати лікування, потрібне проведення якісної діагностики за допомогою сучасного обладнання:

    • Ультразвукове дослідження. Допомагає досліджувати внутрішні органи людини.
    • Електрокардіограма – визначає можливі порушення в роботі серця.
    • Магнітно-резонансна томографія. Ще один метод дослідження внутрішніх органів і тканин.

    Природно, не обійтися і без лабораторних досліджень, які включають в себе здачу аналізів крові і сечі.

    За певними симптомами вегето-судинної дистонії у жінок неможливо призначити лікування, адже вони багато в чому схожі з ознаками інших хвороб. Дослідження внутрішніх органів за допомогою сучасних апаратів дозволить зробити більш точні висновки.

    Лікування: основна інформація

    Жінок менше лякає слово» лікування”, тому далі ви можете ознайомитися з основними методами лікування ВСД, які допоможуть назавжди позбутися від неприємних ознак.

    • Застосування лікарських препаратів (заспокійливі засоби, Антидепресанти).
    • Патогенетичне лікування, спрямоване на усунення головної причини хвороби.
    • Фітотерапія.
    • Фізіотерапія(лазеропукнтура, магнітотерапія, фототерапія і т. п.).
    • Лікування вітамінами.
    • Кардинальна зміна способу життя.

    Вегето-сосудистая дистония у женщин: лечение, симптомы и причины

    Необхідно кардинально змінити свій спосіб життя – більше відпочивати, не перенапружуватися на роботі

    Перш ніж розглянути кожен з цих методів окремо, варто згадати і про загальні рекомендації лікарів щодо лікування даного захворювання:

    • Більше відпочивати, поєднувати роботу з відпочинком, не перенапружуватися.
    • Створити такі умови, при яких не буде щоденних стресових ситуацій.
    • Відмовитися від шкідливих звичок, які руйнують внутрішні органи і системи.
    • Більше часу проводити на свіжому повітрі, в тих місцях, які віддалені від міської забрудненості.
    • Регулярно відвідувати психотерапевта, проводячи з ним бесіди, які допоможуть по-іншому поглянути на навколишній світ.

    Варто пам’ятати про те, що дане захворювання – це сукупність великої кількості різних симптомів, тому і лікування вегето-судинної дистонії у жінок має бути комплексним, починаючи від простих методів і закінчуючи прийомом лікарських препаратів, якщо в цьому виникне така необхідність.

    Медикаментозне лікування

    • Вибір того чи іншого засобу залежить від тяжкості захворювання, а також індивідуальних особливостей організму людини.
    • Лікар обов’язково повинен провести обстеження, після чого призначити відповідні психотропні ліки.
    • При ВСД не завжди призначається медикаментозне лікування, якщо доктор не бачить для цього передумов, то рекомендує інші методи.
    • Ось список з найбільш поширених препаратів при вегето-судинної дистонії у жінок:
    • Седативні засоби. Це медикаменти на основі речовин рослинного походження, відрізняються м’яким впливом на організм. До таких можна віднести валер’янку, пустирник і інші ліки, що випускаються у формі таблеток або у вигляді настоянки.
    • Транквілізатор. Такі препарати багато в чому схожі з седативними засобами, але відрізняються більш потужним дією. Їх завдання полягає в наступних функціях: викликати заспокоєння, розслаблення, стійкість до стресів. Ситуацію з вибором ліків повинен вирішувати лікар, в іншому випадку є великий ризик зіткнутися з побічними ефектами деяких транквілізаторів.
    • Антидепресанти. Слід відразу зазначити, що дана група препаратів призначається у виняткових випадках, коли без їх застосування неможливо зупинити напад захворювання. Це і Леривон, і Піразидол, Пароксетин, Вальдоксан та ін.
    • Ноотропи. Препарати, які роблять благотворний вплив на роботу головного мозку людини. Пірацетам, анірацетам, Біотредин та ін.

    Вегето-сосудистая дистония у женщин: лечение, симптомы и причины

  • Медикаментозне лікування ВСД включає застосування транквілізаторів, антидепресантів, седативних препаратів
  • Медикаментозне лікування вегето-судинної дистонії у жінок повинно проводитися під суворим наглядом лікаря.
  • При виникненні побічних ефектів слід негайно розповісти про їх особливості лікаря, в результаті чого будуть прийняті відповідні поправки в призначений курс лікування.
  • Дієта при хворобі

    Коли мова заходить про немедикаментозному лікуванні, то тут, перш за все, варто звернути увагу на рекомендовану дієту.

    Ось корисні поради щодо правильної дієти при ВСД:

  • Слід відмовитися від міцної кави.
  • Бажано їсти різні види каш: гречану, вівсяну.
  • Пити якомога більше рідини щодня.
  • Вживати в їжу свіжі овочі та фрукти.
  • Відмовитися від жирної їжі, фаст-фуду.
  • Фізіотерапія

    Фізіотерапія включає в себе кілька ефективних методів лікування:

    • Електрофорез. Спосіб електротерапії, при якому на організм людини впливає постійний струм малої сили. Процедура допомагає розширити кровоносні судини, нормалізувати роботу залоз внутрішньої секреції.
    • Масаж. Це може бути не тільки класичний вид, але і точковий масаж в області шиї, спини і поперекового відділу.
    • Голковколювання. Незважаючи на те, що ефективність процедури не доведена з наукової точки зору, вона користується сьогодні популярністю при лікуванні ВСД, оскільки відновлює необхідну циркуляцію енергії в тілі людини.
    • Контрастний душ та інші водні процедури (циркулярний душ, прийняття ванни зі спеціальним лікувальним розчином), які надають загальнозміцнюючу дію і нормалізують кровообіг.

    Вегето-сосудистая дистония у женщин: лечение, симптомы и причины

    Голковколювання як один з методів фізіотерапії при ВСД

    Варто розуміти, що сам по собі жоден метод не буде ефективним, рекомендується поєднувати кілька способів, щоб забезпечити комплексне і повноцінне лікування.

    • До того ж, якщо один з методів виявився невдалим, не варто засмучуватися, адже є безліч варіантів, як позбутися від неприємних симптомів хвороби.
    • Тепер ви знаєте, як і чим лікувати вегето-судинну дистонію у жінок, залишилося лише звернутися до лікаря і пройти повний курс лікування, щоб, нарешті, назавжди забути про існування такого підступного недуги, який може неабияк зіпсувати життя людині.
    • Автор статті: Бургута Олександра, лікар акушер-гінеколог, вища медична освіта за спеціальністю»Лікувальна справа”.

    Дата публікації статті: 19.04.2017

    Як проявляється вегетосудинна дистонія у жінок і як її лікувати

    20.06.2019

    Доброго часу доби, дорогі читачі. У сьогоднішній статті ми розглянемо, що собою являє вегетосудинна дистонія у жінок. Ви дізнаєтеся, з яких причин може розвиватися даний стан. З’ясуйте, як воно проявляється. Вам стане відомо, як поєднати вагітність і ВСД. Поговоримо про те, які методи лікування існують.

    Читайте також: як заспокоїти серцебиття в домашніх умовах, способи знизити ритм і зменшити биття серця

    Можливі причини

    Часті стреси, перевтома можуть призводити до розвитку ВСД

    Нейроциркуляторна або вегетосудинна дистонія є застарілою назвою вегетативної дисфункції. Це синдром, який включає в себе ознаки, різні за походженням, що зачіпають функціонування внутрішніх органів (в основі лежить розлад їх нервової регуляції).

    Існує безліч факторів, що впливають на розвитку ВСД, як у жінок, так і у представників чоловічої статі. Ми розглянемо найпоширеніші з них.

  • Спадкова схильність. Якщо у матері спостерігаються симптоми цієї недуги, то з великим ступенем ймовірності і у дитини він буде проявлятися.
  • Захворювання периферичної і Центральної НС.
  • Наявність хронічних недуг, зокрема зачіпають ендокринну, серцево-судинну або травну систему.
  • Неправильний розпорядок дня, порушений режим сну.
  • Наявність шкідливих звичок, зловживання алкоголем і куріння.
  • Тривале перенапруження, постійні стреси, серйозна перевтома дуже часто у представниць жіночої статі провокує розвиток ВСД.
  • Впливу зовнішнього середовища, її негативних факторів, а також вплив поганих умов праці (шум, інсоляція, емоційне навантаження, вібрація та інші).
  • Порушення режиму харчування.
  • Зловживання напоями, що містять кофеїн.
  • Вегето-судинна дистонія часто є ознакою біологічного захисту від психотравмуючої, малопереносної, хронічної ситуації, яка може занурювати в стані фрустрації. У жінки передумовами до цього явища можуть бути:
    • невиправдані надії, часто пов’язані не з нею самою, а з дітьми або чоловіком;
    • невідповідність того, що вона бажає мати з тим, що можливо;
    • недооцінка близькими її ролі в сім’ї.

    Характерні прояви

    До найпоширеніших ознак вегето-судинної дистонії відносять:

    • посилене серцебиття;
    • зайва пітливість;
    • відчуття ознобу або припливу жару;
    • слабкість;
    • хворобливі відчуття в області шиї;
    • запаморочення, головний біль;
    • оніміння ніг або рук;
    • зайва дратівливість;
    • порушення концентрації уваги, погіршення пам’яті;
    • поверхневий сон;
    • поява почервоніння на шкірі при найменших впливах з боку;
    • метеочутливість;
    • погана переносимість холодної та спекотної погоди;
    • плаксивість, різкі скачки настрою;
    • зниження працездатності;
    • у жінок може відзначатися прояви аноргазмії і вагинизма.

    Якщо ви відзначаєте всього лише одна ознака з тих, що описують вегетосудинну дистонію, то не варто відразу вирішувати, що у вас є дане захворювання. Про наявність цієї патології можна говорити тільки, якщо присутній комплекс описаних симптомів.

    Вагітність і ВСД

    Деякі дівчата, які дізналися про свій діагноз, починають переживати про плановану вагітність, їх лякають можливі ускладнення і наслідки. Хтось вважає, що вагітніти при ВСД небезпечно, як для здоров’я майбутньої матері, так і для малюка, так як при даному діагнозі може ускладнюватися перебіг вагітності.

    Якщо у жінки ВСД за гіпотонічним типом, тобто супроводжується зниженим тиском, то у дитини під час внутрішньоутробного розвитку може спостерігатися дефіцит корисних речовин, а також недолік кисню. Головні болі, запаморочення можуть переслідувати вагітну жінку. Але багатьох проблем можна уникнути, якщо слідувати певним рекомендаціям, бути під наглядом лікаря, прислухатися до його порад:

    • не приймати ніяких медикаментів без направлення лікаря;
    • робити собі легкий масаж шиї загальнозміцнюючого напрямку;
    • застосовувати заспокійливі засоби, наприклад, фіточай, ароматизовані ванни;
    • вдаватися до мінімальних фізичних навантажень;
    • скласти денний розпорядок і слідувати йому;
    • частіше бувати на свіжому повітрі.

    Що цікаво, багато жінок, які виносили дитину при ВСД і народили, відзначають, що в період виношування плоду, а також після його появи на світ їх самопочуття значно поліпшувалося. Я живе тому підтвердження.

    Діагноз “вегетосудинна дистонія” мені поставили в 10 років, і до вагітності мене регулярно мучили сильні головні болі, нерідко паморочилася голова.

    З початку вагітності головні болі стали мене залишати, І ось уже 14 років вони мене не турбують, я взагалі не відчуваю на собі прояви ВСД.

    Методи лікування

    Лікування вегетосудинної дистонії має на увазі цілий комплекс дій, що складається з прийому медикаментів, зміни способу життя і немедикаментозного впливу.

  • Для поліпшення тонусу судин потрібно вдатися до розумних фізичних навантажень. Для початку можна зайнятися зарядкою.
  • Також позитивним ефектом володіє загартовування. Можна почати з обтирання холодним рушником.
  • Важливо дотримуватися раціону харчування. Потрібно розуміти, що гіподинамія і надмірна вага є факторами ризику, які впливають на посилення симптоматики ВСД. Жінка повинна обмежувати споживання жирних сортів м’яса, мучного і солодкого. Потрібно більше їсти продукти з високим вмістом магнію, а також калію: вівсяна або гречана каша, квасоля, бобові, шипшина, абрикоси, сухофрукти, морква, горіхи.
  • Медикаментозна терапія. Повинна призначатися лікарем, який основний упор зробить на причину, що провокує ВСД, і спробує її усунути. Фахівцем також може застосовуватися патогенетична терапія: призначаються седативні засоби, можуть виписуватися холінолітики. Також лікар може вдатися до застосування симптоматичних засобів: антиаритмічних і гіпотензивних. Можуть призначатися курси заспокійливих препаратів (наприклад, Гліцин або Новопассит) і вітамінів.
  • Фітолікування. Спеціаліст може призначати рослинні стимулятори, наприклад, женьшень, елеутерокок. Також можуть виписуватися сечогінні збори і трави, зокрема, ялівець, мучниця, брусниця. Це стосується розладів по парасимпатикотоническому типу. Якщо має місце ВСД по змішаному або симпатікотоніческому типу, то можуть виписувати збори і заспокійливі трави, наприклад, м’яту, пустирник, валеріану, корінь півонії, шавлія.
  • Тепер ви знаєте, як лікувати ВСД. Як бачите, це не завжди справжнє захворювання. Нерідко вегетосудинна дистонія є недугою, що проявився на тлі психосоматики, згодом важкої події. Якщо ви виявили у себе наявність ознак ВСД, зверніться до фахівця за консультацією і допомогою. Пам’ятайте про те, що будь-яку хворобу не можна пускати на самоплив.

    Як проявляється вегетосудинна дистонія у жінок і як її лікувати посилання на основну публікацію Вегето-сосудистая дистония у женщин: лечение, симптомы и причины Вегето-сосудистая дистония у женщин: лечение, симптомы и причины

    Вегетосудинна дистонія (ВСД) у жінок: симптоми, причини і лікування

    Причини ВСД у жінок

    Часті прояви вегетосудинної дистонії у жінок безпосередньо пов’язані з циклічними змінами, що відбуваються під впливом гормонів: щомісячні коливання їх рівня, вагітність, клімактеричний період.

    Жінки набагато емоційніше, що позначається на стані здоров’я. Вегетосудинна дистонія вважається функціональним станом, викликаним порушеннями узгодженості роботи центрального і периферичного відділу автономної нервової системи. Недуга виникає у жінок з наступних причин:

    • сильні фізичні, емоційні, розумові навантаження, стрес;
    • захворювання серця, судин, хронічні захворювання інших органів;
    • гормональні зміни в пубертатному періоді, вагітності, під час клімаксу;
    • відставання розвитку нервової системи від фізичного зростання в підлітковому віці;
    • наявність шкідливих звичок (пристрасті до алкоголю, куріння), гіподинамія;
    • обтяжена щодо ВСД спадковість;
    • зміна клімату, часового поясу, метеорологічних факторів;
    • надмірна недовірливість, схильність до тривоги, депресії.

    Як підтверджують діагноз

    Головна умова для виключення ризику ускладнень і негативних наслідків – своєчасне виявлення первинного процесу, який супроводжується вегетосудинною дистонією. Однак, поставити діагноз ВСД не так вже й просто, так як таке поняття в офіційній медицині не існує.

    При першому відвідування лікаря у людини вимірюють артеріальний тиск, збирають відомості про давність виникнення симптомів, їх частоті, вираженості.

    Також потрібне проведення загального або клінічного аналізу крові. Для виключення серцевого захворювання або патологій судин направляють на електрокардіографію.

    ЕКГ виявляє почастішання серцевого ритму, порушення в серцебитті за типом екстрасистолії.

    Типові клінічні прояви дистонії судин мозку-зниження працездатності, нездужання, поява задишки, підвищення або зниження артеріального тиску, що бере до уваги лікар при постановці діагнозу. Одним з основних діагностичних заходів виступає ЕКГ з навантаженням

    Якщо присутній дистонія судин, організм дасть реакцію у вигляді посилення викиду адреналіну і норадреналіну.

    При наявності частого запаморочення, непритомного стану потрібна консультація невропатолога, проведення реоенцефалографії та УЗД судин шиї, голови. Рег допомагає виявити патологічні зміни в судинах, наприклад, утруднення венозного відтоку. При необхідності проводять МРТ головного мозку.

    Якщо виникає оніміння, похолодання кінцівок, лікар направляє на реовазографію-дослідження кровотоку. В такому випадку можна виявити звуження артерій, яке і стає причиною порушення струму крові.

    Часто призначають проведення вегетативних проб-спеціального дослідження ВНС.

    Особливості прояви жіночої ВСД

    Симптоми вегетосудинної дистонії у жінок маскуються під прояви хвороб внутрішніх органів – серця, шлунка, кишечника, бронхолегеневої системи. Тому лікарі-неврологи поділяють ВСД на 3 типи:

    • Кардилогический. Різкі коливання кров’яного тиску, прискорене серцебиття, болі без патології цього органу.
    • Респіраторний. Хворий страждає від задишки, нападів задухи.
    • Шлунково-кишковий. Поганий апетит, відчуття тяжкості в шлунку після їжі, різі, болі в животі. Нудота, напади блювоти, підвищене газоутворення, запори, проноси.
    • З боку сечостатевої системи відзначаються такі ознаки: часті позиви до сечовипускання, болі тягне характеру внизу живота, статевих органів.
    • Страждати вестибулярний апарат. Це проявляється: запамороченням, болями, а іноді непритомністю.
    • Порушується робота механізму терморегуляції: напади спека змінюються ознобом, періодично підвищується температура, жінка потіє навіть без сильного навантаження, в прохолодну погоду.

    Неврологи стверджують, що всі пов’язані з неузгодженістю реакції органів на сигнали симптоми ВСД обумовлені психологічними проблемами, прихованими в підсвідомості.

    Тому панічні атаки у жінки (характерні ознаки ВСД) викликають погіршення самопочуття.

    Чи небезпечно захворювання?

    Багатьох людей завжди цікавить питання про те, небезпечно це захворювання чи ні?.

    Насправді ж ВСД не становить загрози для життя людини, проте може привести до серйозних ускладнень:

    • різкі напади хвороби з яскравими проявами: сильний головний біль, проблеми з травленням, тахікардія, гіпертонія та ін.;
    • виникнення психологічних проблем через те, що пошкоджуються функції центральної нервової системи;
    • інсульт, якщо порушена робота головного мозку (дуже рідко!);
    • поява панічних атак і тривожних станів через безперервних симптомів.

    Читайте також: кров на ттг: що це, норма гормонів, підготовка, і як здавати аналіз

    Будь-яке захворювання може бути небезпечно, тому краще звернутися за медичною допомогою на початковому етапі, коли шанси одужати все ще досить високі.

    Захворювання небезпечне тим, що симптоми з кожним разом проявляються все наполегливіше і частіше

    Симптоми ВСД у жінок

    Перші неприємні епізоди, пов’язані з ВСД, більшість жінок помічають ще будучи підлітками. Особливо вразливі дівчата астенічної статури, у яких дистонія проявляється гіпотонією, запамороченням, непритомністю. Вони чутливі до погодних змін.

    Закінчення школи, вибір професії, навчання в Інституті – серйозне випробування для психіки і фізичних сил жінки. Це час постійних переживань, стресів, безсонних ночей, проведених над підручниками. Результат-загострення симптоматики вегетативної дистонії. Найбільш часто лікарі чують від пацієнток скарги на такі симптоми:

    • раптове підвищення артеріального тиску;
    • болі в грудях, області серця;
    • порушення роботи шлунка, кишечника;
    • знесилення.

    Місячні і ВСД

    Нормальне функціонування репродуктивної системи жінки передбачає нормальний перебіг оваріально-менструального циклу. Менструальний цикл ділиться на кілька фаз. Особливістю кожної з них є різний показник присутності в крові гормонів: в першу фазу головні регулятори — естрогени і естрадіол, а в другу — прогестерон.

    У виробленні біологічно активних речовин бере участь нервова система, Ендокринні, репродуктивні органи. Вони відчувають чимале навантаження, що неминуче позначається на самопочутті – болить живіт, голова, ломить спину, може з’являтися діарея або запор. Присутня загальна слабкість.

    При ВСД стан в передменструальний період, перші дні нового циклу, ще більше погіршується. До перерахованих симптомів приєднуються: нудота, дратівливість, апатія, безсоння. Якщо симптоми вегетосудинної дистонії повторюються кілька місяців поспіль, необхідно звернутися до лікаря. Він порадить спеціальні препарати, що знімають нервову напругу, поліпшують роботу організму.

    Дистонія-ворог вагітних

    Виношування немовляти може стати періодом дебюту ВСД або погіршити симптоми, якщо жінка вже знайома з проявами цього захворювання. Причина полягає в змінах, які відбуваються в організмі майбутньої мами.

    Жіночий організм в процесі вагітності відчуває навантаження вдвічі більшу. Серце, нирки, судини змушені працювати з максимальною силою. Регулює відбуваються зміни вегетативна нервова система. Однак ВСД перешкоджає нормальній реакції організму, виникають порушення, що відбиваються на різних системах:

    • кровоносний – кардіалгія, перепади артеріального тиску, порушення ритму;
    • дихальний – Періодичне покашлювання, задишка, характерна неможливість глибокого вдиху;
    • травний – відсутність апетиту (постійне відчуття голоду), напади нудоти, підвищене газоутворення, запори;
    • ендокринний – перепади настрою (дратівливість, сльозливість), поява почуття, ніби в горлі стоїть ком;
    • нервовий – напади сильної тривожності, паніки, страх смерті;
    • видільний – часті позиви до сечовипускання.

    При появі порушення вегетативних реакцій у жінки необхідно ретельне обстеження. Під час вагітності за маскою проявів ВСД можуть критися небезпечні стани для життя майбутньої матері і її дитини.

    ВСД тридцятирічних

    Вважається, що після 30 років жінка вступає в «кризовий» період. Вона оцінює свої досягнення, порівнює їх з тим, про що мріяла, ставить нові цілі на майбутнє. Це неминуче позначається на душевному стані. Почуття нереалізованості, розчарування стає причиною сильного стресу, провокує появу ВСД або посилення її симптомів.

    Рекомендуємо якнайшвидше звернутися за консультацією. Вчасно розпочате лікування здатне відновити роботу і нормальне самопочуття, допомагає повернути душевний спокій. У цьому випадку Вік ” 30 ” – умовна цифра. Криза може наступити в 25, 40 років.

    Профілактика

    Незважаючи на те, що ВСД як патологічний збій буває вродженою і передається немовляті на генетичному рівні, найчастіше зустрічається вона саме в форматі набутого стану.

    Кризова ситуація, нехтування турботою про здоров’я, важко перенесена хвороба або навіть просто стрес, похований і засунутий на задвірки психіки, здатні зробити зі здорової жінки слабку, непрацездатну, схильну до неврозів і паніки пацієнтку.

    Додатковими факторами можуть бути нездоровий раціон, збитий режим дня, погана екологічна обстановка. Вегето-судинна дистонія безпосередньо залежить від харчування і способу життя, а також від психічного навантаження на роботі і в колі сім’ї.

    Для профілактики ВСД необхідно ретельно стежити за своїм фізичним станом, підтримувати тонус м’язів і баланс роботи і відпочинку, чергувати напругу і спокій. Зміна способу життя і мислення здатне викорінити проблему, що здавалася невирішуваною, і усунути неприємності навіть спадкової схильності до ВСД.

    • ВСД і шлунково-кишкового тракту: психосоматика захворювань і методи лікування
    • Чому виникає тахікардія без причини
    • Секс при ВСД: як впливає розлад на наше життя
    • Користь чи шкода від кави при ВСД

    Сексуальні розлади у жінок при ВСД

    При ВСД характерно зниження сексуального бажання (лібідо) як для жінок, так і для чоловіків. Синдром панічного розладу, який виступає винуватцем відсутності бажання займатися сексом, змушує постійно думати про те, щоб не померти.

    При таких умовах просто немає місця думкам про близькість. Жінка, яка страждає ВСД, під час статевого акту не може розслабитися, так як зосереджено вважає частоту ударів серця, намагається стежити, щоб не збилося дихання, побоюється нападу задухи.

    Вислухавши скарги, лікар часто зазначає, що функціональний стан органів статевої сфери нормальне. Іноді виникає порушення з боку видільної системи-кожне відвідування туалету супроводжується неприємними відчуттями. Однак органічних змін при цьому немає.

    Повернути забутий оргазм, пробудити сексуальне бажання – лікувати сексуальні розлади допоможе психотерапія. Вона ж допоможе бачити події, що відбуваються в реальному ракурсі, не піддаючись впливу дистонічної депресії.

    Лікування дистонії у жінок

    Оскільки ВСД легко сплутати з іншою серйозною патологією, цей діагноз лікарі ставлять після ретельного обстеження. Помітивши, що самопочуття регулярно погіршується, краще не відкладати надовго візит до лікаря.

    Симптоми і лікування дистонії у жінок індивідуальні. Доктор (невролог, психотерапевт), орієнтуючись на вираженість симптомів, визначає терапевтичну схему.

    Комплексний підхід до вирішення проблеми вегетосудинної дистонії передбачає:

    • застосування лікарських препаратів;
    • ведення здорового способу життя;
    • збалансоване харчування;
    • достатню фізичну активність;
    • зміцнення імунітету, адаптаційних механізмів організму.

    Важливо оволодіти вмінням розслаблятися, абстрагуватися від навколишньої суєти. У цьому допомагають заняття йогою, медитації, виконання дихальної гімнастики. Терапія важких форм дистонії передбачає застосування медикаментів:

    • засобів, що впливають на нервову систему (транквілізаторів, антидепресантів, седативних, ноотропів);
    • гіпотензивних і метаболічних, що поліпшують роботу серцево-судинної системи;
    • адаптогенів, загальнозміцнюючих (вітамінно-мінеральних комплексів, фітопрепаратів, БАДів).

    Лікування вегетосудинної дистонії у вагітних ускладнюється через різке обмеження застосування медикаментів. Приймати їх слід тільки за вказівками лікаря.

    Полегшити стан майбутньої мами допоможе збалансована дієта, повноцінний відпочинок. При цьому корисними будуть регулярні прогулянки на свіжому повітрі, помірні фізичні навантаження, позитивні емоції.

    Діагностика

    Визначаючи ознаки ВСД у дівчат, потрібно провести відповідну діагностику перед початком терапії. Для цього використовуються сучасні технічні засоби:

    • Ультразвук. Дозволяє обстежити внутрішні органи людей.
    • Електрокардіограма виявляє ймовірні порушення в функціональності серця.
    • МРТ черговий спосіб обстеження внутрішніх органів.

    Важко обходитися без лабораторних обстежень, які мають на увазі вивчення аналізів крові і сечі. Деякі симптоми ВСД подібні ознаками інших хвороб. Дослідження органів із застосуванням сучасних засобів дає можливість визначити стан людини точніше.

    Препарати при ВСД у жінок

    У жінок для лікування ВСД використовуються основні і допоміжні препарати. До числа основних препаратів від вегетосудинної дистонії відносяться наступні групи засобів:

    • Седативні медикаменти. Займають перше місце, оскільки саме емоційна лабільність пацієнток стає причиною погіршення їх стану.
    • Антидепресанти-ліки, позитивно впливають на психологічний стан пацієнток. Покращують настрій, знижують апатію, стабілізують емоційний фон.
    • Нейропротектори покращують метаболізм нейронів і гліальної тканини в ЦНС. Ноотропи-це препарати, які використовуються для захисту нейронів від негативних впливів екзо – і ендогенних факторів.

    Головне завдання терапії вегетосудинної дистонії у жіночої статі-нормалізація емоційної сфери. До допоміжних препаратів відносять такі групи ліків:

    • медикаменти, що впливають на серцево – судинну систему пацієнтки (альфа-і бета-адреноблокатори, ІАПФ, інші);
    • мінеральні, вітамінні комплекси;
    • метаболічні препарати;
    • засоби рослинного походження.

    Підбір програми лікування повинен бути узгоджений з лікарем. Тільки він зможе кваліфіковано оцінити стан пацієнтки і порадити ті препарати, які допоможуть конкретно їй. Самолікування неприпустимо.

    Седативні препарати

    Жіноча емоційна сфера-важлива особливість, що впливає на характер лікування. Через природної лабільності, яка посилюється хворобою, відбувається прогресування характерних симптомів. Найчастіше жінки пред’являють такі скарги:

    • постійна тривожність;
    • страх за власне життя;
    • розлади ритму сну;
    • головний біль, запаморочення;
    • почуття ” кома в горлі»;
    • дискомфорт в грудях, неможливість глибоко вдихнути.

    Більшість із зазначених ознак не є результатом органічного ураження, а обумовлено функціональним розладом. Прийом седативних препаратів покращує самопочуття пацієнтки. Нижче будуть описані найбільш популярні заспокійливі засоби.

    Седасен Форте

    Препарат, створений на основі цілющих трав.

    • Сприяє м’якому зменшенню активності розумових процесів, але без негативного впливу на складні інтегративні функції ЦНС.
    • Усуває тривогу.
    • Допомагає нормалізувати ритм сну.
    • Знижує негативні впливи стресу.

    Рідко викликає побічні реакції або ускладнення, оскільки складається з натуральних компонентів. Випускається в таблетках для внутрішнього застосування.

    Седуксен

    Препарат належить до транквілізаторів бензодіазепінового ряду (Реланіум, Діазепам).

    • Нормалізує емоційний фон.
    • Усуває тривоги, нервове перенапруження.
    • Покращує розумову працездатність.
    • Має міорелаксуючу властивість.

    Розслабляє гладкі м’язові волокна судин головного мозку. Завдяки цьому стабілізується метаболізм в ЦНС і ВНС, знижується вираженість головного болю.