Хронічний холецистит-це запальний процес в жовчному міхурі, який супроводжує порушення нормальної моторики. У ряді випадків можливе утворення конкрементів. Пацієнти скаржаться на тяжкість, болі в правому боці. Зазвичай симптоматика проявляється після вживання алкоголю, жирної їжі. Можуть приєднуватися гіркота, сухість у роті, блювота і нудота.
Для постановки діагнозу і призначення лікування потрібен комплексний скринінг. Інформативними методиками вважають холецистографію, УЗД органу, біохімічні проби, зондування. При калькульозної формі патології потрібно видаляти жовчний. Консервативна терапія передбачає використання фізіо -, фітотерапії і певних медикаментів.
Загальні відомості
Хронічним холециститом називають запальний процес в жовчному. Патологія має рецидивуючий хронічний характер, нерідко супроводжується порушеннями відтоку жовчі. Також холециститу часто супроводжують ентероколіт, гастродуоденіт, панкреатит.
Хронічні застої жовчі призводять до появи каменів, розвитку калькульозної форми холециститу. Патологія діагностується менш, ніж у 1% людей. Більшою мірою захворювання схильні жінки 40-60 років. Оскільки рекомендована дієта при холециститі передбачає суворі обмеження, патологія часто зустрічається в економічно розвинених країнах. Це пояснюється особливостями способу життя і харчування.
Причини холециститу
Серед провокують розвиток холециститу факторів виділяють:
- Дискінезію жовчовивідних шляхів у відповідність з гіпотипом.
- Проблеми з дієтою. Особливо небезпечні любов до жирної, гострої їжі, ожиріння, переїдання, алкоголізм.
- Анатомічні вроджені аномалії в будові жовчного. Можливі зміни в результаті вагітності, опущення органів очеревини, гіподинамії.
- Глистові інвазії. Небезпечні всі типи паразитів.
- Жовчокам’яна хвороба.
Також ризики постановки діагнозу зростають при спадкової схильності, закупорці жовчних проток камінням, вірусних ураженнях та інших пошкодженнях органу. Найчастіше виникає патологія на тлі зниженого імунітету, цукрового діабету, гормональних збоїв.
Бажано нормалізувати фізичні навантаження, уникати стресів, не голодувати. Оскільки причин розвитку холециститу багато, можна зробити висновки – діагноз може бути поставлений широкому колу людей.
Види холециститу
Головний критерії класифікації хронічних патологій-присутність або відсутність конкрементів (каменів) в жовчному міхурі. З урахуванням даного параметра розрізняють калькульозні і некалькульозні форми захворювання. Вони мають певні особливості перебігу, вимагають конкретного підходу до терапії.
За збудника запального процесу холецистит ділиться на:
- вірусний;
- паразитарний;
- бактеріальний;
- імуногенний немікробний;
- алергічний;
- ідіопатичний неясної етіології;
- ферментативний.
Перебіг запалення нерівномірний, залежить від різних факторів – індивідуальні особливості організму, вік, стан здоров’я пацієнта. Для гострої фази характерна яскрава клінічна симптоматика. Поступово загострення проходить, починається ремісія (нестійка або стійка).
Для постановки точного коректного діагнозу потрібна комплексна діагностика. Зверніться до фахівця – він відповість на поставлені питання, збере анамнез, розпитає про характер скарг, направить на додаткові обстеження. Самостійно ви можете припускати, але не діагностувати.
Симптоми холециститу
Симптоми хронічного холециститу менш виражені, ніж гострого, але все одно позначаються на якості життя. Помітити наявність холециститу просто. Клінічна картина захворювання досить інтенсивна і виражена. Паралельно можуть виникати психічні розлади, болі в серці. При заповненні жовчного міхура камінням від 5 мм в діаметрі з’являються напади печінкових кольок. Тому для постановки вірного діагнозу і призначення оптимального лікування потрібна комплексна, диференціальна діагностика. Орієнтуватися тільки на симптоми за скаргами не слід.
Загострення хронічного холециститу супроводжується:
- Помітними колючими болями в підребер’ї справа.
- Підвищенням загальної температури тіла.
- Блювотою, нудотою.
- Характерним шкірним свербінням, жовтизною покривів.
- Відчуттям гіркоти в роті, відрижкою.
Ознаки хронічного холециститу:
- Розлади шлунково-кишкового тракту, болі в області живота.
- Жовтизна шкіри.
- Ниючі, тупі болі в боці праворуч, які віддають в подлопаточную частина.
- Зниження апетиту.
Для холециститу характерно підвищення ШОЕ і лейкоцитів крові за результатами лабораторних аналізів. Тому дуже бажано пройти всі обстеження.
Діагностика запалення жовчного міхура
Діагностика хронічного холециститу передбачає застосування:
- Лабораторних методів. Так в періоди загострень в крові будуть ознаки неспецифічних запальних процесів – лейкоцитоз, підвищення ШОЕ. Біохімічний аналіз крові покаже зростання активності ферментів печінки.
- УЗД-дослідження. Сонографія показує товщину стінок, розміри жовчного міхура, можливу наявність каменів, деформаційні зміни. УЗД дозволить визначити запалені ділянки, спайки, розширені протоки, проблеми з моторикою міхура.
- Дуоденального зондування. Аналіз жовчі при порушенні моторики покаже присутність бактеріального збудника, точно визначить його. Можна буде зробити тест культури на чутливість до лікування антибіотиками – це дозволить підібрати оптимальний терапевтичний засіб. Для безкам’яного хронічного холециститу характерно зниження жовчних кислот, зростання білірубіну, білка і амінокислот у вільній формі. Присутність кристалів холестерину в жовчі – теж тривожний симптом.
- Рентген. У випадку з жовчним міхуром мова про холеграфії, холецистографії. Потовщення стінок демонструє артеріографія жовчного.
Під час діагностики виявляються фактори, які привели до розвитку хронічного холециститу – це порушена моторика міхура, застої жовчі, придбані або вроджені дефекти в будові органів, через які циркуляція жовчі сповільнюється, виникають застої. Лікар скаже, яку роль відіграє дієта при хронічному холециститі для конкретного пацієнта, фізичні навантаження. При пальпації очеревини, опитуванні можна визначити локалізацію больового синдрому.
Лікування хронічного холециститу
Медикаментозне лікування хронічного холециститу проводиться найчастіше. Для некалькульозної форми консервативні техніки мають високу ефективність. Головне завдання-зняти гострі симптоми, санувати вогнище бактеріальної інфекції із застосуванням антибіотиків, вивести токсини і відновити травну функцію. Спочатку лікар виписує антибіотики широкого спектру дії-найчастіше цефалоспорини, але інші варіанти теж можливі. Для дезінтоксикації роблять інфузійне введення розчинів хлориду натрію, глюкози. Ефективні у відновленні роботи шлунково-кишкового тракту препарати з ферментами.
Якщо пацієнта турбують сильні болі, для усунення синдрому, зняття запалення рекомендовано використовувати протизапальні нестероїдні засоби. Спазми проток і гладкої мускулатури міхура ефективно усувають спазмолітики. Коли потрібно прибрати застої жовчі, прописуються підсилюють перистальтику жовчних шляхів формули і компоненти – магнезія, обліпиха, оливкова олія. Холеретики для підвищення секреції жовчі застосовувати потрібно дуже обережно, щоб не викликати посилення хворобливих відчуттів і погіршення ситуації із застоями.
Як лікувати хронічний холецистит неускладненого типу під час загострення? Або медикаментозними засобами, або відварами трав. Добре показують себе настої ромашки, кульбаби, валеріани, м’яти перцевої, квітів календули.
Популярні препарати
Зазвичай лікарі призначають для лікування холециститу наступні засоби:
- Фестал. Стабілізує роботу підшлункової залози. Препарат ефективний, недорогий, перевірений часом.
- Амоксиклав. Призначається при інфекційних ураженнях жовчовивідних шляхів. Тривалість терапії – 2 тижні в середньому, але точніше скаже тільки лікар.
- Карсіл. Відновлює пошкоджені клітини печінки, запускає активні процеси росту гепатоцитів. Активна речовина-силімарин або екстракт розторопші.
- Бактеріофаг. Засіб від гнійних запалень, що викликаються стафілококом.
- Піобактеріофаг. Антибактеріальний препарат для лікування гнійних процесів.
- Урсофальк. Розчиняє жовчні холестеринові конкременти. Активна речовина-урсодезоксихолева кислота.
- Але-шпа. Популярний спазмолітик, розслабляє гладку мускулатуру органу. Не перевищуйте дозування, щоб уникнути побічних ефектів.
- Холензим. Топовий препарат від хронічного холециститу. У складі є слизові тонкої кишки, висушені фрагменти підшлункової, суха жовч забійної худоби.
Всі вони є в каталозі інтернет-аптеки Farmani. Нагадуємо, що самодіагностика і неграмотний підбір препаратів – це не тільки не ефективно, але і не безпечно.
Фізіотерапія
Коли пройде гостра стадія, патологія перейде в ремісію, можна робити тюбажі з сорбітом, магнезією, ксилітом. Також багатьом пацієнтам рекомендують приймати відвари деревію, алтея, крушини, пижма.
Популярні методики фізіотерапії при холециститі:
- СМТ;
- електрофорез;
- рефлексотерапія;
- грязелікування.
По можливості розгляньте бальнеологічну терапевтичну програму. Регулярний відпочинок в санаторіях здатний помітно поліпшити стан здоров’я і мінімізувати число рецидивів в майбутньому.
Фізіотерапія ефективна, але вона має накопичувальний ефект. У самостійному вигляді даний метод зазвичай не застосовують, а в комплексі він показує себе відмінно.
Хірургічне лікування
Лікування хронічного холециститу калькульозної форми передбачає видалення жовчного міхура-джерела утворення каменів. Операція при хронічній формі патології – не екстрена міра, її призначають планово. Застосовуються аналогічні терапії гострої форми методи-холецистектомія з мінідоступу, лапароскопія. Якщо людина літня, ослаблений, можна провести черезшкірну холецистостомію – вона дасть альтернативні шляхи желчеоттока.
Після видалення жовчного потрібно буде регулярно відвідувати лікаря в перші 3 місяці. Через квартал, півроку і рік пацієнт здає аналізи крові і робить УЗД органів черевної порожнини. Додатково призначають дієту і курс жовчогінних препаратів. Від жирних страв слід відмовитися. Якщо ви не перебудуєте харчування, агресивна жовч призведе до появи ризиків раку прямої кишки.
Як можна зруйнувати конкременти
Лікування хронічного холециститу при відсутності протипоказань до проведення операції здійснюється шляхом нехірургічного дроблення каменів із застосуванням методу ударно-хвильової екстракорпоральної літотрипсії. Але лікар повинен попередити пацієнта: руйнування каменів не гарантує лікування без рецидивів. Дуже часто конкременти з’являються знову. З цієї причини потрібен комплексний підхід, по можливості виключіть всі провокуючі фактори. Хороший лікар обов’язково проконсультує з усіх питань.
Є метод руйнування каменів медикаментозно із застосуванням препаратів на основі хенодезоксихолієвої, урсодезоксихолієвої кислот. Але лікування тривале-вимагає близько 2 років. Повного лікування також не буде. Видалення каменів-робота з симптомами, а не причинами.
Дієта при запаленні жовчного міхура
Дієта при хронічному холециститі потрібна абсолютно всім пацієнтам. Ви повинні відкоригувати меню і строго дотримуватися рекомендованого режиму харчування. При хронічній формі холециститу призначається стіл номер 5. Він поліпшить стан на стадії ремісії і запобіжить загострення в майбутньому. Дієта 5а призначається при гострій формі захворювання, є більш суворою.
Основні принципи наступні. Харчуватися потрібно маленькими порціями і часто. Плануйте прийоми їжі кожні кілька годин – оптимально 3-4, дробове харчування надає терапевтичну дію. Приберіть певний набір продуктів. Це:
Не слід вживати в їжу фрукти, овочі в сирому вигляді, жовтки курячих яєць, вироби із здобного тіста, морозиво, горіхи, креми на вершковій і масляній основі. Ставку дієта при хронічному холециститі пропонує робити на відварені, приготовані на пару продукти. Вони повинні бути теплими – не холодними і не гарячими. Для поліпшення моторики жовчного, лікування запорів слід вживати чорнослив, родзинки, дині, кавун, морква, курагу.
Якщо ви будете порушувати принципи лікувального харчування, патологія почне посилюватися і прогресувати, можливі часті рецидиви. Також з часом запускаються незворотні деструктивні процеси в стінках органу.
Профілактика
Головний спосіб профілактики холециститу-ведення здорового способу життя, дотримання дієти, відмова від вживання алкоголю та інших шкідливих звичок. Перестаньте переїдати, приберіть з раціону всі жирні і гострі страви. Винятки можна робити у свята, але, якщо порушувати правила постійно, це обов’язково негативно позначиться на самопочутті.
Загальний рівень фізичної активності теж важливий. Слідкуйте за здоров’ям, регулярно проходите комплексні скринінги. Такий підхід дозволить своєчасно виявляти застійні явища і коригувати їх при необхідності. Профілактика завжди простіше, дешевше, швидше і ефективніше лікування. Але вам потрібно буде привчити себе відвідувати лікаря регулярно, проходити обстеження, здавати аналізи, а не чекати прояви вираженої негативної симптоматики.
Фахівці рекомендують кожному нормалізувати спосіб життя, почати боротися зі стресами, здавати аналізи на глистові інвазії. Якщо лікар призначає лікування, строго дотримуйтеся його-не пускайте ситуацію на самоплив і не чекайте, що все пройде якось само. Для профілактики загострень включіть в свій розклад хоча б пробіжку або зарядку. А ось переохолодження, фізичні перевантаження потрібно виключити. Якщо у вас стоїть діагноз хронічний холецистит, Приходьте на плановий прийом двічі на рік навіть при відсутності серйозних занепокоєнь. Поцікавтеся у дільничного лікаря про можливість проходити регулярне санаторно-курортне лікування. Профілактика загострень хронічного холециститу в санаторії помітно підвищить якість життя, мінімізує ризики рецидивів в майбутньому.