Фіброз печінки розвивається внаслідок реакції її клітин на пошкодження, що виникає внаслідок запального процесу. Даний процес супроводжується активацією клітин запалення, які виробляють активні речовини, що впливають на зірчасті клітини печінки або клітини Іто. Ці клітини реагують на запалення додатковим виробленням колагену – особливого білка, який є основою сполучної тканини організму і заповнює простору між клітинами.
Фіброз печінки – це не самостійна хвороба, він супроводжує практично всі хронічні хвороби печінки, і займає проміжну стадію між хронічним гепатитом будь-якого походження і цирозом печінки. На ранніх стадіях фіброз печінки-оборотне захворювання, але якщо не зупинити несприятливий вплив провокуючих чинників, виникає незворотне захворювання – цироз печінки.
Профілактику фіброзу можна розділити на первинну і вторинну.
Первинна профілактика – це запобігання хвороб печінки, що викликають зміни її структури.
Вторинна профілактика – це профілактика розвитку і прогресування фіброзу печінки при наявності хронічних захворювань, які можуть сприяти його розвитку. До вторинної профілактики відносяться заходи, спрямовані як на лікування основного захворювання, так і на запобігання прогресування фіброзу. Чим раніше розпочато лікування захворювання печінки, тим більша ймовірність звернути процес назад.
Захворювання печінки розвиваються під дією наступних факторів:
- Накопичення зайвого жиру;
- Алкоголь;
- Вірус;
- Накопичення заліза або міді, пов’язаного зі спадковими захворюваннями;
- Лікарських препаратів або токсичних речовин;
- Збою в імунній системі.
Не всі захворювання печінки можна запобігти, але найпоширеніші з них – алкогольна і неалкогольна жирова хвороба печінки, а також хронічний вірусний гепатит B мають відомі засоби профілактики.
К вторинної профілактики фіброзу печінки відноситься раннє виявлення захворювань печінки і їх своєчасне лікування під наглядом лікаря. Багато захворювань печінки мають тривалий початковий безсимптомний період, тому, щоб не пропустити розвиток захворювання, бажано раз на рік відвідувати лікаря і проходити обстеження печінки.
Крім лікарської терапії для запобігання прогресування физброза печінки ефективні:
- Повна відмова від алкоголю, куріння і наркотичних препаратів;
- Раціональне і збалансоване харчування (відмова від занадто гарячої, копченої, смаженої і консервованої їжі, обмеження вживання солодощів і простих вуглеводів). При захворюваннях печінки рекомендована дієта №5 за Певзнером, але при порушеннях обміну заліза і міді необхідна особлива дієта;
- Помірна регулярна фізична активність;
- Підтримка нормальної маси тіла, а при її надлишку або ожирінні-повільне зниження, так як однаково шкідливі і різкий набір ваги, і швидка його втрата;
- Зниження або виключення впливу шкідливих виробничих і побутових факторів, токсичних для печінки лікарських препаратів.