Роль печінки
З давніх-давен люди називали печінку «джерелом життєвого початку» і знали,що це найголовніший орган в організмі людини. Зараз вчені і медики мають повну картину про те, як працює ця залоза, що виділяє і чому може постраждати. Завдяки цьому ми маємо можливість підтримувати печінку в хорошому стані протягом довгих десятиліть.
Печінка вважається найбільшою залозою в організмі людини. Вона знаходиться з правого боку черевної порожнини під областю міжребер’я.
Головна функції печінки-метаболізм, нейтралізація токсинів, підтримка обміну речовин. Орієнтовна маса здорової печінки близько 1700
грам. Складається з великих часток, поділених на більш дрібні часточки, що мають форму багатогранної призми. Клітини печінки відповідають за знешкодження токсичних речовин і вироблення жовчі. У печінці білки розщеплюються до амінокислот, а зайва глюкоза переходить в запасну речовину – глікоген. Печінка не дарма називають “депо жиру” – вона відповідає за жировий обмін. Крім того, в печінці здійснюється метаболізм вітамінів і гормонів.
Печінка розщеплює отрути, токсини і речовини, здатні викликати алергію на більш нешкідливі речовини. Зайві вітаміни в організмі так само проходять через печінку і розщеплюються там. В середньому, за одну годину цей орган здатний пропустити через себе близько 90 літрів крові!
Причини розвитку патологій
Найбільш небезпечні фактори розвитку патологій печінки:
– зловживанням алкоголем;
– надмірне споживання жирної, смаженої їжі;
При алкогольному отруєнні печінки людина стає млявим, у нього з’являється швидка стомлюваність і дратівливість. Після симптоми тільки посилюються. З’являється жовтяниця, тахікардія (прискорене серцебиття) та інші симптоми. Найстрашніше, що на ранніх стадіях алкогольної хвороби печінки не виникає больових відчуттів, так як у цього органу немає нервових закінчень.
Неправильне харчування з великою кількістю жирної і смаженої їжі в сукупності з відсутністю фізичного навантаження згубно впливають на здоров’я печінки. Печінка не встигає переробляти велику кількість жиру, що поступається в організм і жир починається відкладатися в клітинах печінки, тим самим провокуючи їх дистрофію. Що в подальшому може привести до цирозу або навіть раку печінки.
Вживання медикаментів так само негативно відбивається на печінці, вона як губка вбирає всі шкідливі елементи, не дозволяючи їм вступити в інші органи з кров’ю. Особливо акуратними потрібно бути з покупкою ліків без призначення лікаря – вони можуть завдати серйозного удару, про наслідки якого ви навіть і не здогадуєтеся. Щоб уникнути згубного впливу ліків потрібно дотримуватися їх дозування і пити тільки препарати, призначені лікарем.
Печінка може дивуватися і вірусним гепатитом. Це найбільш небезпечне захворювання, яке може привести до летального результату (в залежності від виду вірусу). Загальні симптоми озноб, жовтяниця, загальне нездужання. Біль в правій стороні підребер’я. Більше 30% жителів Росії з хворобою печінки мають фактори ризику алкогольного ураження цього органу.
Основними видами патологічних змін печінки вважають: гепатоз (жирова дистрофія печінки, стеатоз) гепатит; фіброз цироз; печінкова недостатність; рак та інші. Симптоми при порушенні роботи печінки часто схожі з симптомами захворювання інших органів, тому буває складно поставити кінцевий діагноз.
Серед загальних симптомів виділяють:
– загальне нездужання;
– слабкий апетит і зміна стільця;
– дратівливість, пов’язана з поганим виведенням токсичних речовин з
організму, які згубно впливають на мозок;
– млявість і часті простудні захворювання на
тлі ослабленого імунітету;
– свербіж шкіри та алергічні реакції;
– відчуття тяжкості в животі;
– больові відчуття в область правового підребер’я;
– нудота і відчуття гіркоти у роті.
Найголовніша ознака, властивий тільки захворювань печінки-жовтяниця.
Жовтяниця-жовтизна шкірних покривів і білків очей. Вона безпосередньо пов’язана з підвищеним вмістом білірубіну в крові. Рання діагностика захворювання допоможе лікарю призначити вам ефективне лікування тому чим раніше ви звернетеся за медичною допомогою-тим краще для вас і вашої печінки.
Лікуванням патологій печінки займається лікар-гастроентеролог. Профілактикою хвороб печінки є дотримання дієти, виключення жирних і смажених продуктів з раціону. Повна відсутність алкоголю (навіть в малих кількостях!). Порції повинні бути невеликими, а прийоми їжі – частими (близько 4-5 разів на день), щоб не робити велике навантаження на печінку.
Бережіть себе і свою печінку!