Препарати від головного болю

Препараты от головной боли

З таким неприємним симптомом як короткочасні або хронічні головні болі хоча б кілька разів у житті стикається кожна людина. Це може бути, як легке нездужання, так і сильні напади, що заважають нормально жити.

Причини головного болю

Іноді голова болить у абсолютно здорових людей, в інших випадках – це симптоми небезпечних захворювань, ігнорувати які категорично не рекомендується. Серед них: крововиливи в мозок, онкологія, пошкодження судин. Джерел виникнення больових відчуттів величезна безліч. Найпоширеніші серед них:

  • стреси, психоемоційні навантаження;
  • регулярне недосипання;
  • скачки артеріального тиску;
  • інфекційні захворювання;
  • зловживання алкоголем, куріння;
  • перенесені хвороби мозку;
  • гормональні порушення;
  • патології хребта;
  • надмірні фізичні навантаження.

Болить голова по-різному. Різним буває симптоматичний характер, його інтенсивність, тривалість, локація. Неприємні відчуття виникають в області надбрів, чола, скронь, тім’яної, потиличної зонах. Вони можуть бути різкими, ниючі, пульсуючими, давлять. Тривалі симптоми в більшості випадків свідчать про важких ураженнях нервової системи, енцефаліті, менінгіті.

Вони нерідко супроводжуються запамороченням, підвищенням температури тіла, ознобом, нудотою, блювотою, загальною слабкістю. Успішність лікування безпосередньо буде залежати від правильно встановленої причини. Доведено ефективність профілактичного лікування. Знеболюючі підбираються індивідуально в кожному окремому випадку. При головному болю необхідно проконсультуватися з лікарем, які визначить причини головного болю і призначить відповідне лікування. У рідкісних випадках може знадобитися госпіталізація, тому до будь-якого головного болю варто приділити особливу увагу.

Види ліків від головного болю

Асортимент ліків досить великий, вибір відповідних варіантів багато в чому буде залежати від її типу і причини. Існує кілька основних груп препаратів:

  • Анальгетики
  • Судинозвужувальний
  • Спазмолітики
  • Нестероїдні протизапальні

Анальгетики

Анальгетики-це один із засобів від головного болю першої необхідності, яке обов’язково повинно бути в кожній аптечці. Адже больові напади можуть виникнути раптово і ігнорувати їх не варто. Придбати таку продукцію доступно в будь-якій аптеці, без рецепта. Основні завдання анальгетиків-пригнічувати больові відчуття. Це досить велика група ліків, що надають протизапальну, знеболюючу, жарознижувальну дію. Такі ліки здійснюють купірування больових синдромів, без анестезуючого ефекту. Прийом анальгетиків допоможе при слабких і помірних проявах. Вони не викликають залежності, ейфорії, пригнічення дихання. Усунути причину захворювання вони не здатні, тому практично не використовуються в якості тривалої систематичної терапії.

Це можуть бути таблетки, свічки, розчини для ін’єкцій. Останній варіант гарантує відсутність потреби в повільному підвищенні дози, швидке настання терапевтичного ефекту. Як і перед прийомом будь-яких інших знеболюючих препаратів обов’язково рекомендується вивчити інструкцію. Таблетки починають діяти приблизно через півгодини, отриманий результат зберігається до 8 годин. Щоб не допустити побічних ефектів, категорично заборонено одночасно вживати різні анальгетики. Ні в якому разі не можна і перевищувати зазначені в інструкції разові і добові дози.

До складу зазвичай входять такі діючі речовини як похідні піразолону, алканових, саліцилових кислот, аніліну. Більшість сучасних ліків містять комбінації різних компонентів, що надають виражену знеболюючу дію, дозволяють швидко впоратися з неприємними відчуттями.

Протипоказаннями до прийому анальгетиків можуть стати: індивідуальна непереносимість окремих речовин, виразкові або запальні захворювання шлунково-кишкового тракту, деякі патології печінки і нирок.

Судинозвужувальний

Іноді головний біль може бути викликана розширенням або звуженням судин, яке в свою чергу призводить до застою крові, безпосередньо пов’язана з артеріальним тиском. При таких патологіях призначають судинозвужувальні засоби. У першому випадку збільшені судини головного мозку тиснуть на нерви, тим самим викликають неприємні симптоми. Причина спазмів судин-недостатнє кровопостачання мозку.

Зазвичай неприємні відчуття з’являються в симетричних частинах потиличної області.

Також така патологія вічний супутник гіпертоніків, що з’являється при зміні погоди, фізичних навантаженнях, в галасливих приміщеннях і вранці. При сильному підвищенні артеріального тиску пульсуючі больові реакції з’являються в лобно-скроневої області, в потилиці або охоплюють всю голову, що є прямою причиною призначення гіпотензивних ліків.

Окремим судинним захворюванням можна виділити мігрень, що мучить жінок у віці до 55 років. Артеріальні судини періодично звужуються. Такі коливання призводять до дисбалансу внутрішньочерепного тиску. Больовий синдром зазвичай з’являється раптово в скроні, оці або в якійсь іншій одній частині голови. Серед поширених ускладнень: нудота, запаморочення, падіння зору, мерехтіння в очах, судоми в потиличній і шийній зонах. Зменшується здатність сприймати те, що відбувається, свідомість може плутатися. Причому мігренозна часто передається у спадок.

Активні речовини, що входять до складу, нормалізують мозковий кровообіг, підвищують тонус капілярів, артерій і вен. Такими компонентами можуть бути: кофеїн, триптани, ерготамін. Правильно підібрані медикаменти допоможуть зняти головний біль максимально швидко і ефективно. Багато судинозвужувальні не відпускаються без рецепта лікаря.

Спазмолітики

Порушення, викликані звуженням просвіту судин-ще одна поширена причина. У таких випадках при прикладанні до больового місця холоду спазм буде тільки посилюватися, а анальгетики виявляться абсолютно неефективними. Тільки спазмолітичні засоби здатні в такому випадку відновити кровообіг в тканинах і принести пацієнтові бажане полегшення.

Такі медикаменти прийнято класифікувати на дві основні групи:

  • нейротропні
  • міотропні.

Дія нейротропних препаратів від головного болю направлено на розслаблення гладкої мускулатури і блокування нервових імпульсів. Перераховані вище процеси сприяють відновленню кровообігу і усунення головного болю. Серед побічних ефектів: сонливість, тахікардія, сухість у порожнині рота, затримка сечопускання. Тому часто такі лікарські засоби застосовуються в умовах стаціонару.

Міотропні спазмолітики призначають при підвищеному артеріальному тиску. За рахунок зняття спазму з гладких м’язів, судини розслабляються і розширюються. До складу часто додатково входять седативні речовини. Міотропи здатні змінювати іонний баланс в клітинній мембрані, знижувати її проникність. У свою чергу міотропні спазмолітики діляться на селективні і неселективні.

Відомо сотні активних речовин, які використовуються при виготовленні спазмолітиків, дозволених для пацієнтів будь-якого віку. Необхідна дозування підбирається в залежності від ваги тіла і особливостей захворювання. Також варто пам’ятати, що такі медикаменти не лікують, а надають виключно тимчасовий болезаспокійливий ефект.

Нестероїдні протизапальні

НПЗЗ приймають як при помірних, так і сильних больових проявах. Це одна з найбільш затребуваних в медицині лікарських груп, спектр показань, до прийому яких досить широкий. Діють вони дуже швидко, зберігають ефект протягом декількох годин. Основні завдання-блокування синтезу простагландинів. Призначаються для зняття больових симптомів при застуді, запальних процесах, гарячкових станах. Такі медикаменти надають комплексну терапію: знеболюючу, протизапальну, жарознижувальну. Саме подібним сполученням НПЗП є одними з найпопулярніших сьогодні лікарських препаратів. Для посилення дії їх часто призначаються одночасно з триптанами. НПЗЗ відрізняється доступною вартістю, відпускається без рецепта лікаря. Випускаються в різних лікарських формах. Це можуть бути ін’єкції, свічки, саше, швидкорозчинні таблетки від головного болю.

Подібні засоби прийнято класифікувати за складом, тривалості впливу, вираженості протизапальної активності, селективності. Існують такі медикаменти зі слабким і яскраво вираженим ефектом. Вибір відповідних варіантів буде залежати від причини, характеру, ступеня тяжкості захворювання, віку, стану здоров’я пацієнта, наявності хронічних захворювань і індивідуальної непереносимості деяких речовин.

Засоби з нетривалим дією зазвичай призначають при епізодичних і короткочасних нездужаннях. Для тривалих нападів знадобляться більш ефективні НПЗЗ.

Побічний ефект-пошкодження слизової шлунково-кишкового тракту, що тягнуть за собою печію і діарею. Тому не рекомендується приймати таку продукціюпрі гастроезофагеальному рефлюксі, виразках дванадцятипалої кишки або шлунка. Також не бажаний прийом НПЗЗ протягом тривалого часу.

Популярні препарати від головного болю

Вгамувати слабкі і помірні симптоми можна за допомогою препаратів, до складу яких входить ацетилсаліцилова кислота. Щоб зменшити кількість впливу такої речовини на людський організм, виробники практикують використовувати його комбінації з кофеїном або парацетамолом. Серед найбільш популярних знеболюючих таблеток з таким складом: Аспірин, Цитрамон, Аскофен, Копацил.

Також в будь-який домашній аптечці обов’язково знайдеться парацетамол, здатний усувати прояви різної етіології. Коштують такі препарати недорого, прекрасно переносяться організмом, тому при необхідності можуть прийматися до 5 разів на день. Анальгін, Темпалгін, Пенталгін, баралгін і Спазмалгон можна віднести до сильних болезаспокійливу, жарознижувальну і протизапальну засобів. Так як такі таблетки надають седативний ефект, приймати їх слід з обережністю, особливо якщо має бути робота, що вимагає концентрації уваги.

При синдромі напруги непогано справляється але-Шпа. Спазмолітики сприяють розширенню судин, поліпшенню кровообігу. На ефективність препаратів можна розраховувати вже через 15 хвилин після прийому. Непоганою популярністю користується такий комбінований препарат, як Нурофен на основі ібупрофену. Ліки застосовується при лікуванні головного болю напруги і мігрені. Максимальна концентрація активної речовини в крові накопичується вже через 30 хвилин. Ефективність зберігається до 8 годин.

Головний біль при вагітності

Такі хворобливі явища при вагітності – досить часті явища. Синдром може носить як первинний, так і вторинний характер. Якщо в першому випадку неприємні симптоми з’являються самостійно, при впливі певних факторів, то другий варіант свідчить про наявність певних захворювань. Найчастіше вагітних жінок турбує синдром напруги або виникає мігрень.

Перша різновид зазвичай турбує на ранніх термінах вагітності, несе здавлює, двосторонній характер. Основні зони її локації-віскі, лоб, потилицю. Зазвичай такі симптоми з’являються сутра і посилюються до вечора. Можлива світлобоязнь, нудота і блювота. Для нападів мігрені характерна досить інтенсивні, пульсуючі відчуття в зоні чола, скроні або очі. У третьому семестрі неприємні відчуття зазвичай повністю зникають.

Ні в якому разі вагітним жінкам не можна терпіти, а в терміновому порядку зайнятися лікуванням мігрені. Ігнорування може привести до тривожності, депресивних станів, надалі негативно відбитися на здоров’ї майбутнього малюка. Але і приймати різні лікарські препарати не варто без попередньої консультації з лікарем. Спеціаліст обов’язково порекомендує найбільш безпечні медикаменти, в мінімальних дозах.

Вагітність вносить певні зміни в жіночому організмі, з якими він не завжди може легко впоратися. Головне вчасно провести діагностику і призначити метод лікування.

Існує і ряд симптомів, які категорично не рекомендується ігнорувати, а негайно звернутися до медичного закладу. Серед них:

  • наявність неврологічної симптоматики;
  • больовий симптом дуже інтенсивний, з’явився раптово, триває більше години, супроводжується нудотою, блювотою, зоровими порушеннями;
  • спазм посилюється в положенні лежачи.

Народні засоби від головного болю

Існує безліч народних засобів, здатних принести бажане полегшення. Наприклад, якщо болить голова після стресу, зняти тривожність можна, заваривши в склянці окропу 1 чайну ложку ромашки. Напій також допоможе в тих випадках, якщо неприємні симптоми викликані запальними процесами в організмі. Якщо немає алергічних реакцій, можна додати натуральний мед.

Улюблений багатьма лимон буде корисний практично при будь-яких видах недуг. Необхідно просто додати кілька крапель соку в теплу воду.

Не менш дієвим вважається коріандр, насіння якого можна додавати в їжу, напої або просто розжовувати.

Корінь імбиру містить безліч антиоксидантів, протизапальних речовин та інших цілющих компонентів, тому досить часто застосовується в народній медицині. Чай з такої рослини не тільки дуже корисний, але має приємний аромат.

Хороший масаж також знімає напругу і зменшує больові відчуття. Починати масажувати необхідно з області чола, повільно прямуючи до потиличної зоні. Не менш дієвий Точковий масаж основи брів, зони міжбрів’я, обох сторін від перенісся.

Больові відчуття, викликані перенапруженням або алергією можна зняти за допомогою холодних компресів, прикладеним до чола або скронь.

Порушення кровообігу в результаті шийного остеохондрозу або спазму м’язів усувають за допомогою тепла. Підійде гарячий душ, ванна або грілка.

Справжніми рятувальниками для багатьох людей є ефірні масла. Головне, щоб підібраний аромат подобався користувачеві. Серед найпоширеніших варіантів: евкаліптова, Ромашкова, розмаринова, м’ятна і лавандова. Такі запахи розслаблюють, допомагають зняти напругу, ефективно справляються з порушеннями сну.

Зверніть увагу на наступні товари