Препарати для лікування кашлю

Препараты для лечения кашля

Кашель-це природна реакція організму, яка виникає, якщо в дихальні шляхи потрапляє що завгодно, що заважає вільному проходженню повітря. Причиною може бути що завгодно: пил, потрапляння стороннього тіла, наявність патогенної мікрофлори або пухлин. Підбирати спосіб лікування повинен лікар, не рекомендується робити це самостійно. Особливо це важливо, якщо мова йде про хронічний стан. І все ж корисно знати, які бувають ліки. Список препаратів від кашлю в цій статті допоможе зорієнтуватися в цьому. Обов’язково потрібно враховувати протипоказання і не забувати повідомляти про них лікаря.

Основні причини появи кашлю

Людина починає кашляти, так як це захист організму на всілякі перешкоди для дихального процесу. В процесі трахея і бронхи очищаються від будь-яких сторонніх тіл, починаючи від чужорідних мікроорганізмів і закінчуючи випадково проковтнутим предметом. Тому кашель сміливо можна назвати корисною реакцією. Але іноді напади кашлю самі по собі можуть викликати небезпеку, якщо вони сильні. Також можливі неявні причини появи, коли кашель сам по собі є лише ознакою захворювання, такого як запалення легенів, від якого цей рефлекторний процес допомогти не може.

Поставити правильний діагноз можна за різними симптомами і особливостями. У складних випадках потрібно провести обстеження або здати аналізи, які призначить досвідчений лікар. Він же визначити методи лікування і вирішить, чи потрібна комплексна терапія.

Причини виникнення кашлю:

  • Гострі бактеріальні та вірусні інфекції верхніх і нижніх дихальних шляхів.
  • Алергічна реакція і набряк гортані.
  • Гіперактивність бронхів і трахеобронхіальна дискінезія, яка розвивається внаслідок перенесеної інфекції (при затяжному кашлі).
  • Абсцеси і новоутворення в дихальних шляхах і легенях (при хронічному кашлі).
  • Так званий “серцевий кашель”, який виникає при серцевих захворюваннях.
  • Захворювання шлунково-кишкового тракту.
  • Нервовий кашель-буває у людей з підвищеною збудливістю.

Види кашлю

Є кілька способів класифікації кашлю:

  • по продуктивності;
  • за інтенсивністю;
  • тривалість;
  • за вибором препаратів фармакологічної групи.

Продуктивність кашлю

Основні види кашлю в цій групі:

  • продуктивний кашель;
  • непродуктивний.

Для непродуктивного кашлю є більш зрозуміле непрофесійному медику назва-це сухий кашель. Зазвичай це симптом запальних процесів в гортані або носоглотці. Іноді вказує на фарингіти. Характерний симптом-відсутність мокротиння. Незважаючи на це, непродуктивний кашель часом буває болісним, болючим, він дратує горло і не дає спати. Через роздратування гортані такий кашель лише посилюється, там самим викликаючи порочне коло. Справитися з непродуктивним кашлем можна шляхом його придушення. Але діяти потрібно з обережністю, щоб це не призвело до застою мокротиння або хронічного бронхіту.

Продуктивний-це вологий або мокрий кашель. Його особливість в тому, що при відхаркуванні виділяється мокрота. Такий кашель не можна пригнічувати медичними препаратами. Навпаки, зазвичай лікування непродуктивного інфекційного кашлю проводять так, щоб привести його до продуктивного. Це дозволяє швидше позбутися від інфекції. Засіб від вологого кашлю полегшує його прояв.

Тривалість кашлю

  • Короткочасний – їм вважається кашель, періодичність якого становить не більше 3 тижнів. Зазвичай напади спостерігаються при гострих захворюваннях, таки як респіраторні інфекції, але проходять разом з ними.
  • Затяжний кашель триває 3-8 тижнів. Це постінфекційний підвид, але іноді він виникає при гострих респіраторних захворюваннях. Спостерігається при хронічних захворюваннях легенів.
  • Якщо кашель триває більше 8 тижнів, то зазвичай це свідчить про захворювання шлунково-кишкового тракту, серцево-судинної системи, сполучної тканини. Невротичний кашель теж є тривалим. Але також цей симптом характерний для деяких хронічних дихальних захворювань, таких як туберкульоз, муковісцидоз, бронхіальна астма. Він же спостерігається при новоутвореннях в легенях.
  • Короткочасний кашель можна лікувати сам по собі, якщо його причиною є місцева патогенна мікрофлора. Затяжний кашель, який став наслідком іншого захворювання, можна полегшити. Лікувати потрібно основну причину. Так, якщо кашель викликає задишку, то лікар діагностує його як серцевий.

    Інтенсивність кашлю

    За інтенсивністю кашель умовно ділять на наступні підвиди:

    • покашлювання;
    • легкий кашель;
    • сильний, або гострий кашель.

    Покашлювання і легкий кашель самі по собі зазвичай не потребують лікування, якщо мають коротку тривалість. Турбуватися слід тільки тоді, коли такий кашель стає хронічним. В цьому випадку потрібна діагностика, так як причина зазвичай не в дихальних шляхах. З цієї причини покашлювання не лікують препаратами від кашлю.

    Гострий кашель зазвичай пов’язаний з інтенсивно протікають запальними процесами або попаданням стороннього тіла. Якщо пацієнт володіє хорошим імунітетом, то при простудних та інфекційних захворюваннях така фаза кашлю не триватиме більше 2-3 тижнів. У деяких випадках гострий кашель виникає у відповідь на активну фазу або посилення хронічного захворювання.

    Чим лікувати кашель

    Вибір препаратів фармакологічної групи різниться, в залежності від того, який тип кашлю потрібно лікувати. Не завжди самостійно можна визначити, який тип препарату потрібно, тому не рекомендується призначати лікування кашлю без участі лікаря.

    Сухий кашель

    Цей вид ще називають непродуктивним. Лікування сухого кашлю вимагає використання протизапальних і комбінованих препаратів, щоб придушити спазми. Також буде потрібно засіб від пересихання і «заспокоювання» роздратованих дихальних шляхів.

    Причина сухого кашлю-роздратування в дихальних шляхах. Зазвичай його перебіг некероване і непередбачуване. Такий тип кашлю характеризується нападами, які не приносять стану полегшення. Вони виникають через відчуття «першіння в горлі». Зазвичай слизові оболонки запалені, а бронхи виділяють недостатньо слизу для ефективного відхаркування мокротиння. Тому такий кашель часто більше дратує, ніж сприяє одужанню. Іноді його називають гавкаючий кашель через характерного звучання.

    Якщо правильно визначити, що викликає такий кашель, то можна домогтися його переходу в стадію вологого. Вона вже набагато корисніше для одужання, так як з мокротою дихальні шляхи залишають і хвороботворні мікроорганізми.

    Вологий кашель

    Його ж називають продуктивним. Хорошим методом лікування вологого кашлю є відхаркувальні та муколітичні засоби, які посилюють виділення мокротиння. Незважаючи на помітне посилення симптому кашлю, такий підхід призводить до більш швидкого одужання.

    Вологий кашель характеризується полегшенням після нападів. Зазвичай джерело вологого кашлю відчувається в глибині грудної клітки, а не в гортані. Може супроводжуватися хрипом і іншими страхітливими звуками. Може мати характер нападів. Спати такий кашель зазвичай не заважає. Основна ідея лікування-в полегшенні відходженні мокротиння і в посиленні такого кашлю. Так пацієнт поправляється набагато швидше.

    Гострий кашель

    Для такої стадії знадобляться протизапальні препарати, іноді муколітики і бронхолітики (залежить від типу кашлю).

    Гострий кашель зазвичай сухий і швидко проходить. Але іноді вологий кашель теж супроводжується значними нападами. Важливо не плутати їх, так як ліки від сухого кашлю протилежне вологому.

    Хронічний кашель

    На окрему увагу заслуговує хронічна форма. Її рекомендується лікувати спільно з лікарем. Проводиться збір анамнезу, враховуються додаткові фактори: курить людина, чи має місце алергія, шкідливе виробництво та інші обтяжливі обставини, які можуть бути причиною.

    Призначення лікування

    Щоб правильно призначити засіб від кашлю, необхідно знати його причину. Найбільш поширена-це інфекційні та бактеріальні захворювання. Якщо захворювання супроводжується підвищенням температури, то часто в комплексі йде призначення антибіотиків. Якщо потрібно засіб від сухого кашлю, то призначають відхаркувальні засоби і муколітичні, які полегшують виділення мокротиння. Через пару-трійку днів повинен наступити перехід сухого кашлю в мокрий. Якщо цього не відбувається, необхідна консультація лікаря. Можливо, потрібно змінити курс лікування.

    Але є й інші типи кашлю, при яких застосовують зовсім інші схеми лікування. Так, якщо у людини спостерігається напад астматичного кашлю або кашель через набряк гортані, то не рекомендується приймати препарати, необхідно негайно викликати швидку допомогу. Те ж можна сказати про серцевий кашель, який посилився і не припиняється.

    Правильно провести діагностику кашлю і призначити лікування можуть наступні лікарі:

    • терапевт;
    • лор;
    • пульмонолог.

    Ці фахівці, якщо бачать, що причина не в захворюваннях дихальних шляхів, перенаправлять пацієнта до невропатолога або кардіолога.

    Необхідно пам’ятати, що кожне ліки від кашлю має протипоказання і побічні ефекти. Багато препаратів стають небезпечні, якщо не дотримуватися дозування. Більшість лікарських препаратів ефективні лише при правильному призначенні відповідно до діагнозу, який поставити може тільки лікар. З підвищеною обережністю слід ставитися до будь-яких призначень ліки від кашлю для дітей і вагітних.

    Вибір препаратів для лікування кашлю

    Щоб вирішити, якими ліками лікувати кашель, потрібно знати основний їх принцип. Всі препарати можна умовно поділити на дві групи:

    • перешкоджають виникненню кашлю;
    • полегшують перебіг кашлю і сприяють його інтенсивності.

    Перші пригнічують рефлекс кашлю, впливаючи на нервову систему. Їх призначають, якщо від нападів людині стає погано, а дихальні шляхи при цьому не розчищаються. Такі препарати не можна приймати довго, вони розраховані на короткий термін. В іншому випадку вони можуть ускладнити захворювання.

    Якщо ліки першого типу ефективно подіяло, і препарат другого типу правильно підібраний, то кашель йде за термін від 1 до 2 тижнів.

    Ні в якому разі не можна приймати одночасно препарати від кашлю першого і другого типів, в іншому випадку можливий бронхоспазм – це небезпечне для життя стан.

    Муколітики

    Такий тип препаратів розріджує мокротиння, щоб вона могла швидше і простіше покинути бронхи і легені. Дія компонентів лікарських засобів також сприяють евакуації мокротиння. Використовується при постійних густих виділеннях.

    Діючі речовини муколітиків:

    • амброксол;
    • ацетилцистеїн;
    • карбоцистеїн;
    • бромгексин.

    Відхаркувальне

    Це препарати, які полегшують відходження мокроти. Вони ефективні, коли слиз з бронхів занадто в’язка і густа. У ролі розріджують компонентів можуть виступати екстракти чебрецю, подорожника, алтея лікарського. Стимулюючі ефект дають такі речовини:

    • трипсин;
    • хімотрипсин;
    • бромгексин.

    Речовини цієї групи не можна приймати спільно з препаратами, які пригнічують кашель і пригнічують нервові центри (мають протикашльовий ефект). Спільний прийом може викликати спазм бронх, а також привести до пневмонії або інших запалень дихальної системи.

    Бронхолитичсекие

    Деякі захворювання викликають спазми в бронхах-це характерно при астмі, бронхолегеневої дисплазії, обструктивних бронхітах. Бронхолітики допомагають усунути спазм і полегшити дихання. Часто застосовуються при інгаляціях.

    Такі препарати потрібно приймати, якщо їх призначив лікар. Самостійне неправильне застосування може привести до ускладнень, таким як звуження бронхів, скупчення слизу і поява набряків.

    Протизапальний

    Якщо кашльові напади виникли, тому що є бактеріальні або вірусні захворювання, то дихальна система може реагувати запаленням, яке посилює симптоми і ускладнює напади кашлю. Препарати з протизапальною дією допомагають зняти важку симптоматику і знизити чутливість дихальних шляхів.

    Антигістамінні

    Препарати цієї групи використовуються при алергічному кашлі.

    Перешкоджають кашлю

    Протикашльові препарати, які пригнічують спеціальні рецептори, використовується, коли перебіг захворювання супроводжується сильними нападами, і вони стають болісними для пацієнта. Такі ліки впливають на периферичну і центральну нервову систему, також для них характерно анестезуючу дію.

    Комбінований

    Такі препарати відрізняються більш високою ефективністю, так як одночасно впливають на кілька симптомів. Всі діючі речовини збалансовані і не заважають один одному, тому цей варіант працює краще, ніж призначення декількох окремих ліків з тими ж діючими речовинами. Але в цьому випадку значно підвищується необхідність правильного вибору лікарського засобу.

    Властивості, які можуть поєднувати комбіновані препарати:

    • муколітики;
    • бронхолітики;
    • відхаркувальне;
    • антигістамінні;
    • іноді жарознижуючі.

    Підвищена ефективність завжди пов’язана з більш інтенсивним впливом на організм, тому слід дуже уважно ставитися до протипоказань. З обережністю слід приймати такі препарати людям з хронічними захворюваннями і страждають алергією. Слід звертати увагу на компоненти, так як можна мати місце індивідуальна непереносимість. Лікування кашлю у дітей до 2 років комбінованими засобами не проводиться. Недорогі препарати рідко бувають Комбіновані.

    Поширені помилки при призначенні препаратів

    При сухому кашлі без мокротиння не рекомендується починати лікування з муколітиків. Але можуть допомогти протизапальні засоби або препарати, що пригнічують кашльові Центри (їх самостійно собі призначати не рекомендується).

    Ліки від вологого кашлю не повинно пригнічувати кашльові нервові центри ліки.

    Важливо пам’ятати, що кашель – не основний напрямок лікування. Він-лише симптом, а лікувати потрібно проблему, яка його викликає.

    Не можна покладатися виключно на ліки. Для загального поліпшення самопочуття потрібно проводити вологе прибирання приміщення, приймати більше рідини і провітрювати кімнату, не переохолоджуючи її.

    Лікування кашлю при вагітності

    Лікування кашлю у вагітних і під час лактації потрібно проводити під контролем лікаря. Необхідно ретельно читати інструкції і перевіряти, чи не вказано побічних дій для вагітних.

    Що не можна робити при кашлі під час вагітності:

    • ставити гірчичники;
    • заборонено більшість фізіопроцедур;
    • парити ноги і приймати гарячі ванни;
    • лікуватися спиртовими настоянками;
    • використовувати власні збори на травах, дія яких ви не розумієте на 100%.

    При виборі будь-яких препаратів, в тому числі і від кашлю, потрібно враховувати триместр. Зазвичай в інструкції, яку має кожен засіб від кашлю для вагітних, спеціально зазначено, що воно підходить.

    По можливості, перевагу слід віддавати натуральним засобам, але призначати їх повинен лікар. Є спектр ліків, адаптованих або призначених для лікування від кашлю вагітних.

    Ліки від кашлю для дітей

    Самолікування-поганий шлях для вибору ліків дорослим, але для дітей такий варіант просто непридатний. Кашльовий рефлекс у дітей повністю формується тільки до 5-6 років, тому є деякі обмеження на прийом препаратів і правила їх призначення.

    • Не можна призначати маленьким дітям протикашльові засоби.
    • Малюкам не підходять препарати, які надають відхаркувальну дію. Через недостатнє кашльового може початися застій, що призведе до погіршення і реінфекції і шкоди дитячому організму. Також не годиться ніяке засіб, яке супроводжується виділенням і збільшеною кількістю мокротиння.
    • Найчастіше для дитячого кашлю застосовують муколітики. Вони підходять для захворювань і верхніх і нижніх дихальних шляхів.
    • Існують засоби від кашлю для дітей, які спеціально пристосовані для дитячого організму.
    • Ефективно призначення дітям інгаляцій.
    • Найчастіше використовують ліки на основі рослинних і натуральних компонентів.

    Як вилікувати кашель народними засобами

    Багато засобів для лікування від кашлю мають під собою рослинну природу і засновані на трав’яних компонентах. Тому деякі використовують трав’яні збори, щоб лікуватися без використання аптечних препаратів. Деякі збори дійсно дуже ефективні при лікуванні простудних захворювань і кашлю.

    Але перед використанням слід уважно ознайомитися з тим, як діють ті чи інші трави. Якщо є сумніви, як лікувати кашель народними засобами, то можна порадитися з лікарем. Вкрай обережно у виборі трав’яних зборів слід ставитися для перебігу кашлю у вагітних і маленьких дітей.

  • Чай з липового цвіту. Візьміть ¼ склянки висушеного цвіту липи і залийте 1 літром окропу. Коли чай настоїться і охолоне, його можна пити – на це буде потрібно 15-30 хвилин. Для смаку можна додати мед. Такий чай зміцнює імунітет, має протимікробну дію і підсилює вихід мокротиння.
  • М’ятний чай. ½ Склянки сушеного листя м’яти потрібно залити окропом. Пити гарячим, підігріваючи на водяній бані. Лимон і мед добре доповнять такий чай. Корисний при сухому гострому кашлі, полегшує напади. Добре приймати його на ніч, щоб кашель не заважав сну.
  • Ромашка і шавлія. Візьміть столову ложку ромашки і столову ложку шавлії на 1 літр води. Для такого складу потрібна гаряча кип’ячена вода, але не окріп. Підходить для прийому всередину і для полоскання горла. Надає протизапальний і антибактеріальний ефект.
  • Засоби народної медицини можуть служити хорошим доповненням або самостійним лікуванням. Але хронічні види не вилікуєш народними засобами, це важливо враховувати.

    Зверніть увагу на наступні товари