Вранці особа в нормі набрякати не повинно, хоча багато людей часто скаржаться на симптом. Якщо проблема виникає разово, після вживання алкоголю або безсонної ночі, не страшно. Коли вона носить хронічний характер, потрібно бити тривогу. Розповімо, звідки береться набряк обличчя, розглянемо способи, як можна прибрати припухлість.
Чому набрякає обличчя
У міжклітинних структурах людського тіла постійно циркулює лімфа – вона і є головною причиною набряклості. Під час нічного відпочинку наше тіло зберігає спокій, кровообіг сповільнюється, лімфа не переміщається в принципі (за її струм відповідають м’язові скорочення). Невеликий набряк обличчя лікарі відносять до норми, але він швидко проходить. Основні припухлості виникають в зонах носогубного трикутника і століття.
Ранкова одутлість частіше зустрічається у чоловіків, але жінок вона теж може турбувати під час гормональних змін в організмі. Так опухлість зазвичай турбує за кілька днів до початку менструацій.
Інші часті причини, чому набрякає обличчя:
- Пізні вечері, звичка багато пити перед сном.
- Зневоднення, що приводить до загущення лімфи і уповільнення її струму. Зневоднення виникає в тому числі через зловживання солодкою газованою водою, чаєм, кавою.
- Гіподинамія. Знижена рухова активність в цілому не створює адекватних навантажень на м’язові волокна, а значить, лімфа застоюється, не виштовхується в належній мірі. Застійні явища-головна причина набряклості, і не тільки особи.
- Надмірні фізичні навантаження. Ефект виходить аналогічним за рахунок травмування, спазмування м’язових волокон, передавлювання судин, перешкоджання нормальної циркуляції лімфи.
- Стреси. Вони викликають різні захворювання і набряклість.
- Не здорова поза під час сну. Якщо ви лежите на животі особою в подушку, це призводить до здавлення судин. Безсоння і надмірний сон також можуть викликати набряк обличчя.
- Дерматологічні захворювання. Деякі хвороби шкіри викликають роздратування, почервоніння, набряклість.
Негативну роль відіграє повсюдне поширення смартфонів. Якщо постійно сидіти в телефоні в не здорової позі, розвивається синдром екранної шиї. М’язи спазмуються, лімфоток істотно сповільнюється. Ймовірні порушення дихання, болі в спині і інша характерна симптоматика.
Щоб забути про сильні набряках, зменшіть вміст солі в раціоні – якщо її багато, виникають виражені затримки рідини. Надлишок натрію в раціоні викликає затримки води. Також варто обмежити алкоголь-процеси переробки спирту, виведення продуктів розпаду стимулюють сечовипускання. Виникають ризики зневоднення, організм реагує затримкою рідини.
При яких захворюваннях може бути набряк обличчя
Названі вище причини набряку обличчя відносять до найбільш поширених. Після їх усунення проблема проходить. Якщо нічого не допомагає, потрібно виключити наступні захворювання.
Алергічні реакції
Опухле обличчя з почервоніннями може виникати через контакт організму з алергенами. Серед останніх-тварини, пилок, продукти харчування. Часто пацієнти скаржаться на почервоніння очей, чхання, нежить, роздратування. Ваше завдання – точно визначити алерген і усунути його. Швидке полегшення приносить прийом антигістамінних.
Небезпечна реакція-набряк Квінке. Для нього характерна раптова виражена припухлість обличчя. Процес зачіпає слизові оболонки, повіки, губи, щоки і ротову порожнину. Ангіоневротичний набряк може бути небезпечним для життя, тому потрібна швидка лікарська допомога. Деякі люди погано переносять укуси комах. При гіперчутливості до впорскується отрути швидко розвивається небажана реакція, сильний набряк, може утруднюватися дихання.
Ендокринні патології
Набряки обличчя супроводжують дисфункціональні порушення щитовидки. Знижується вироблення гормонів, виникає хронічна втома, можливо витончення волосся, сухість шкіри і набряки обличчя. Тому, якщо постійно відзначаєте виражену припухлість вранці не ясною етіології, пройдіть обстеження щитовидної залози.
Інфекції пазух
Гайморити та інші захворювання часто проводжаються головними болями, набряками особи в зоні чола. Дискомфортні відчуття можуть посилюватися при нахилах голови, біль віддає в зуби. Можливі закладеність носа, підвищення температури тіла і, знову ж таки, набряк обличчя.
Набряк під оком і роздута щока: травми і не тільки
Набряк обличчя можуть викликати механічні травми. Опухла щока сильно болить, можуть проявлятися шкірні пошкодження, кровотечі. Призводять до проблеми падіння, побиття, ДТП. Якщо травма легка, досить прикладати лід до місця удару – це зменшить набряк і прискорить реабілітацію. Коли людині погано, він втратив свідомість, або відзначаються нудота, блювота, потрібно вживати заходів.
Часто роздуття щоки і набряк під оком викликають стоматологічні захворювання – наприклад, абсцес пародонту з червоністю, хворобливістю, труднощами в прийомі їжі. Головний показник того, що пора до стоматолога: набряки асиметричний з однієї частини обличчя.
Патології нирок і надниркових залоз
Якщо набряк обличчя турбує регулярно, обов’язково перевірте нирки. На тлі нефротичного синдрому порушується структура ниркових клубків, руйнуються білкові сполуки. Концентрація останніх в крові постійно падає, що впливає на тиск плазми. Паралельно відбувається затримка натрію. Це викликає скупчення рідини в тканинах, поява набряків. Зазвичай при проблемах з нирками сильно опухають повіки і гомілки.
Гормони надниркових залоз відповідають за нормальний метаболізм і баланс електролітів. Якщо загальний фон порушений, відбувається затримка натрію, виникає набряклість. Також особа опухає на тлі прийому глюкокорикостероидов і оральних контрацептивів. Це поширений побічний ефект.
Інший
Сильно набрякає обличчя на тлі глибоких інфекцій шкіри, підшкірної клітковини, запалень. Навколо передодня носа, його вершини, верхньої губи потрібно провести внутрішньовенну або внутрішньом’язову антибактеріальну терапію. Не зволікайте – стан небезпечний, може прогресувати. Судини зони пов’язані з судинами головного мозку, і запальний процес може запускати небезпечні ускладнення.
Також слід виключити:
- Запалення слізної системи, століття, орбіти очей.
- Ускладнення риніту.
- Паротит.
- Запальні процеси в м’яких тканинах підщелепної або сублінгвальної областей.
Коли потрібно звертатися до лікаря?
У ряді ситуацій, коли сильно набрякає обличчя, потрібно терміново звертатися за лікарською допомогою. У домашніх умовах можна приймати сечогінні засоби, певні косметичні препарати, але це дасть тільки тимчасовий ефект (якщо він буде взагалі).
Набряк обличчя-далеко не завжди чисто естетичний і нешкідливий симптом. Якщо він з’являється після прийому алкоголю, а в інший час відсутня, дійсно, нічого страшного немає. Але проблема хронічного характеру вимагає ретельної, комплексної діагностики. Ігноруючи її, ви втрачаєте час. Набряки обличчя при відсутності лікування можуть викликати серйозні ускладнення – дискомфорт, свербіж, хронічні проблеми з кровообігом, розтягування шкіри, хворобливість в проблемних зонах, атрофічні процеси. Небезпечним є набряк Квінке, який може призводити до анафілактичного шоку або задухи. Серцеві, ниркові набряки обличчя вказують – органи не справляються з поточними навантаженнями, працюють на межі, потрібно терміново вживати заходів. Мова про усунення затримок рідини, прийомі препаратів для підтримки серцевого м’яза, пр.
При набряклості можна обмежитися домашніми засобами, якщо проблема проявляється епізодично, явно пов’язана з фізіологічними змінами (наприклад, ПМС у жінок) або похибками в харчуванні (ви вжили багато солі напередодні). Записуйтеся до лікаря в наступних випадках:
- Набряк з’явився з ранку після пробудження з незрозумілих причин. Він сильний, викликає виражений дискомфорт, або ви не можете відкрити повіки.
- Особа стало набрякати до вечора, симптом повторюється, риси обличчя змінюються.
- Одутлість виражена, супроводжується іншими негативними симптомами. Припухлість наростає.
Варто проконсультуватися з фахівцем, якщо на тлі набряку стрибає тиск, регулярно турбують мігрені, сеча стала каламутною. Будьте уважні до себе, свого здоров’я, вживайте заходів в разі необхідності. Будь малоприємний симптом може вказувати на серйозні проблеми зі здоров’ям. Ігноруючи його, ви втрачаєте час.
Як швидко зняти набряк обличчя в домашніх умовах
Є кілька ефективних способів, як зняти набряк з обличчя самостійно із застосуванням домашніх засобів. Перераховані вище варіанти можна використовувати в будь-якому віці, незалежно від першопричини захворювання.
Холод
Помітний освіжаючий, тонізуючий ефект в домашніх умовах дає протирання обличчя льодом. Холод підвищує тонус м’язів, ефективно розганяє лімфу і запобігає появі набряків. Можна вмиватися холодною водою, використовувати кубики льоду, прикладати мокрий рушник.
До речі, лід заморожують з простої води або трав’яних розчинів. Можете поекспериментувати. При куперозі застосування льоду протипоказано. Якщо є сумніви і питання, краще зверніться до косметолога.
Контрастні вмивання
Для особи можна робити місцевий контрастний душ – вийде відмінна зарядка для м’язів, шкіри. Процедура дарує бадьорість і позитивно впливає на ваш зовнішній вигляд, надає профілактику набряклості. Звичайно, при вираженій проблемі тільки вмивання буде мало, але з легкими набряками особи процедура справляється прекрасно.
Чай і кава в допомогу
Чай і каву можна пити або використовувати в якості косметичних засобів. Маски зі спитої заварної кави-ідеальний тонізуючий, Очищуючий засіб, натуральний скраб. Накладати їх досить на 10-20 хвилин. Але врахуйте, що великий помел може травмувати чутливу шкіру.
Чайною заваркою просочують марлю або ватяні диски. Використовуйте основу як маску або тампони для протирання обличчя. У складі чаю, кави багато танінів, які дають виражений тонізуючий, освіжаючий ефект.
Масаж
Освойте техніки самомасажу, щоб швидко приводити особа в порядок в домашніх умовах. Є дієві і прості в проведенні процедури, виконання яких не викличе у вас проблем.
Фахівці рекомендують діяти максимально акуратно і дбайливо. Постукуйте пальцями по шкірі в напрямку від очей до чола, від крил носа в напрямку до скронь. Щоб зробити результат більш помітним і швидким, можна використовувати мезороллер. Але не забувайте, що маленький прилад з голочками вимагає регулярної дезінфекції, має обмежені терміни служби, може травмувати шкіру. Домашня мезотерапія з сироватками і коктейлями має ряд переваг, але спочатку вивчіть всі плюси і мінуси, переконайтеся, що цей варіант підійде вам.
Масаж-хороший спосіб, як зняти набряк з обличчя після вживання надмірного об’єму рідини, солоної їжі напередодні. Допомагає він жінкам в періоди гормональних коливань. Можете працювати подушечками пальців, кубиками льоду, холодними ложками, робити спеціальні маски від набряків. Але якщо проблема викликана системними захворюваннями, контактом з алергенами, масаж марний.
Кардионагрузки
Активна робота серця прискорить кровообіг у всьому тілі і допоможе поліпшити зовнішній вигляд обличчя. Ставку варто робити на велосипедні прогулянки, ранкові пробіжки. Закінчуйте тренування розтяжкою. Такий ранковий фітнес дасть заряд бадьорості на весь день і усуне набряки.
Спеціальна косметика
Для усунення набряків обличчя і очей рекомендовано застосовувати патчі з кінським каштаном, кофеїном, екстрактами водоростей і зеленого чаю. Активні речовини надають м’який спрямований вплив на шкіру, стимулюють процеси відтоку лімфи і мінімізують ризики появи набряків. До речі, патчі можна накладати не тільки під очі, але і на інші проблемні місця – спробуйте.
Сечогінні-пити чи не пити?
Зловживання сечогінними препаратами небезпечно для здоров’я, може призводити до порушень роботи нирок. Якщо ви багато п’єте, варто відкоригувати споживану кількість рідини, відмовитися від чаю перед сном. При деяких захворюваннях сечогінні корисні, але це може сказати тільки лікар. Спочатку з’ясовуйте причини затримки рідини і тільки потім починайте лікування.
Додатково лікар направить на комплексний скринінг здоров’я, запропонує відвідати профільних фахівців. Він порекомендує певну дозування сечогінних засобів – її не можна перевищувати. Самолікування завжди небезпечно, може бути не ефективними. Прийом сечогінних при алергічному набряку марний в принципі.
Про народні засоби
Сечогінні збори і відвари приймати так само небезпечно, як аптечні препарати. Не варто думати, що трави – це на 100% натуральний і тому нешкідливий рецепт. Народні засоби вимагають строго дозування, професійного призначення.
Набряки обличчя-часта проблема, виникає вона на тлі системних захворювань, порушення дієти, вживання алкоголю. Якщо симптом турбує вас рідко, нічого страшного. При постійній, сильної або швидко прогресуючої набряклості обов’язкове лікарська консультація. Нагадуємо-самолікування може бути не безпечним. Дійте згідно з рекомендаціями лікаря, не перевищуйте дозування.