Коліна відносять до суглобів, які частіше за інших суглобових зчленувань піддаються травмуванню і розвитку різних патологічних процесів. Сильний біль в колінному суглобі турбує значну частину пацієнтів з тих, що приходять на прийом до ортопеда-травматолога або ревматолога.
Якщо вчасно не виявити проблему і не призначити пацієнтові ефективний засіб від болю в колінах, Можливо знерухомлення цих суглобів з порушенням функції ходьби. Щоб зберегти функцію колінних суглобів, важливо вчасно звернутися за медичною допомогою. Розглянемо, що треба зробити, коли з’явилися сильні больові відчуття в коліні, до якого лікаря варто звернутися.
Що може хворіти в області коліна?
Колінний суглоб відносять до найскладніших суглобів. На нього в процесі ходьби припадає основне навантаження. Він утворений трьома наступними кістками:
- стегновий;
- великогомілкової;
- надколінок.
Ці структури формують єдиний суглоб блоковидного типу, який представлений двома взаємопов’язаними суглобовими зчленуваннями: стегнової-надколінкових і стегнової-великогомілкової. Надколінок відносять до плоским додатковим кістковим утворенням в суглобі. Він прикріплений до поверхні головки стегнової кістки. Ця суглобова частина ковзає в увігнутому кістковому жолобі. Нею виконується роль своєрідного блоку.
Особливостями будови суглоба вважають те, що покривається окістям передня надколінкова поверхню. Його задня частина з’єднана з стегнової кісткою за допомогою гіалінового хряща. Надколінок зміцнюється зв’язками, до яких відносять основну і бічні. Виділяють вертикальні верхні і нижні лігаментарні освіти, а також горизонтальні бічні – зовнішні і внутрішні. Його функція полягає в передачі сили чотириголового стегнового м’яза до кістково-м’язових структур гомілки. Це забезпечує розгинання нижньої кінцівки в коліні. Поверхні кісток, що утворюють колінний суглоб покриті хрящем. Він виконує функцію амортизатора.
Додатковими структурами, які захищають колінне суглобове зчленування від травм, вважають пару серповидних хрящових менісків. Ці освіти розташовуються між великогомілкової і стегнової кістками. Правильне положення суглоба утримують зв’язки, сухожилля і суглобова капсула.
Травми і захворювання вражають різні види суглобових тканин. При ураженні не кожної з них можлива поява болю. У хрящової тканини відсутні нервові закінчення. Тому хрящ руйнується безболісно і непомітно для хворого. Суглобовий зв’язковий апарат і синовіальна оболонка містять багато нервових закінчень.
При ураженні цих утворень при травмах і запаленні відразу з’являється реакція у вигляді болю в колінному суглобі. Значне руйнування хряща викликає біль, пов’язану з включенням окістя в патологічний процес. Цей зовнішній шар кістки має багату іннервацію.
Причини болю в коліні
Біль в колінному суглобі супроводжує різні захворювання. Їх найчастіше артроз колінних суглобів, травми структур коліна, патології всіх відділів хребта і тазових кісток. Причинами болю в колінах або формування дискомфорту в колінному суглобі виступають хондропатії, артрити та інші патології. Розглянемо, чому болять коліна.
Артрит колінного суглоба
Біль в коліні в десятій частині випадків пов’язують з розвитком артриту і запаленням синовіальної оболонки. Захворювання виникає у людей різного віку, але частіше воно вражає молодих. Запалення розвивається в одному або обох колінних суглобах. Поразка колінних суглобових зчленувань викликає одна з наступних різновидів артриту:
- ревматоїдний;
- реактивний;
- подагричний;
- псоріатичний та інші.
До артритическим поразок відносять ще такі захворювання, як ревматизм і хвороба Бехтерева. Артричний запальний процес в колінному суглобі має швидкий початок, він розвивається протягом трьох діб. Може підвищуватися температура тіла.
Цей вид суглобового запалення супроводжує виражених набряк з набряканням тканин коліна. Больовий синдром при артриті в області ураженого колінного суглоба посилюється в нічний час. Дискомфортні відчуття при цьому захворюванні сильніше виражені в спокої. Біль в коліні при ходьбі турбує рідше.
Бурсит
Колінний бурсит відносять до запальних захворювань опорно-рухового апарату, яке обумовлено розвитком запалення в тканинах суглобової сумки. Це захворювання супроводжується набряком на передній поверхні коліна вище надколінка.
Характерна біль в коліні при згинанні і розгинанні. Причини цього запалення різні. Тканини сумки можуть дивуватися інфекціями, виникати в результаті травм і інших патологічних процесів. При бурситі колінного суглоба з’являються характерні ознаки хвороби. До симптомів хвороби відноситься гострий біль, припухлість над надколінком і зниження рухливості суглоба. Суглобова сумка збільшується в кілька разів в розмірах через потовщення її стінок і переповнення суглобової рідиною.
Травми зв’язок і меніска
Частою причиною болю в суглобах колін вважають пошкодження зв’язкового апарату. Можливо надрив зв’язок з їх розтягуванням в результаті травми, неповний розрив і повне пошкодження колінних зв’язок. Найчастіше розвивається ураження передньої хрестоподібної і внутрішньої бічної зв’язки.
Пошкодження виникає під час занять спортом і роботи з сильними навантаженнями. Виділяють кілька клінічних ознак, які характерні для травм зв’язкового апарату колінного суглоба. При травмі виникає характерний звук рветься зв’язки у вигляді клацання або тріска.
З’являється сильний біль в колінному суглобі навіть при незначних травмах. Коліно набрякло, на шкірі видно крововиливи. Виявляється обмеження рухливості колінного суглобового зчленування. Виникає суглобова нестабільність.
Частою причиною болю в колінах є пошкодження менісків. Вони пошкоджуються в будь-якому віці. Розриви менісків відбуваються частіше в одному колінному суглобі. Характерним проявом травми стає стрімкий розвиток симптоматики. Воно спровоковано невдалим рухом.
Пошкодження меніска супроводжує хрускіт. Виникає гостра, інтенсивний біль в коліні, яка не дає рухатися. Через п’ятнадцять хвилин вона послаблюється, у хворого відновлюються руху. При травмі менісків на наступну добу больові відчуття знову посилюються, а також сильно опухає коліно. Меніскопатію доповнює защемлення диска, яке супроводжується відчуттям «вбитого в коліно цвяха».
Гонартроз (остеоартрит)
Поширеною причиною болю в колінах вважають артроз. При цьому хронічному захворюванні виникає дегенеративно-дистрофічний процес в суглобових хрящах. Розвиток артрозу коліна провокується розладом обмінних процесів в хрящової тканини, впливом суглобових травм в минулому.
Часто артроз коліна виявляють у осіб в середньому і літньому віці, спортсменів і людей, робота яких пов’язана з фізичною працею і постійними навантаженнями. Для захворювання характерно хронічний перебіг і повільне прогресування патологічного процесу в хрящових тканинах.
Типовим проявом артрозу коліна вважають стартові болі в коліні з порушенням рухливості. Ходьба протягом півгодини покращує стан. Захворювання веде до істотного обмеження рухливості в колінному суглобі.
Порушується опорна функція обох кінцівок, з’являються сильні болі в коліні. Для них типовий тупий, ниючий характер. Вони виникають при рухах, їх супроводжує хрускіт в коліні. Часто ці симптоми виникають при підйомі по сходах.
З плином часу хрящі в коліні продовжують руйнуватися. Пацієнт відчуває біль в колінному суглобі інтенсивного характеру. Вона присутня в стані спокою. Руйнування поверхонь і деформація суглоба стає причиною інвалідності хворого. Перебіг гонартроз нерідко ускладнюють запальні процеси, якими уражається синовіальна сумка, сухожилля і зв’язки.
Тендиніт власної зв’язки надколінка
Тендинітом коліна називають запально-дегенеративні зміни в сухожиллях, що прикріплюються до колінного суглобу. Запалення сухожилля розвивається у власній зв’язці надколінка. Воно найбільш виражено в місці прикріплення до кістки. Рідше воно локалізується на іншому сухожильном ділянці.
Різкий біль в коліні спочатку виникає при активному навантаженні, а потім і в стані спокою. Іноді больовий синдром супроводжується почервонінням шкіри, місцевим набряком і обмеженням рухів. Це захворювання зв’язок надколінка часто виявляють у спортсменів.
Кіста Бейкера
Підколінна кіста являє собою освіту, розташоване в зоні підколінної ямки. Воно формується через витікання з порожнини суглоба синовіальної рідини і заповнення простору ззаду коліна. Кіста розвивається безсимптомно протягом декількох років. Розмір освіти досягає більше шести сантиметрів. Її розвиток супроводжує різноманітні суглобові патології. Пацієнтів з кістою турбує біль в коліні при фізичному навантаженні і в стані спокою. Виникають больові відчуття в підколінної ямці і хрускіт в суглобі. Відзначається скутість рухів.
До якого лікаря звертатися при болю в колінах?
Розглянемо, що робити, якщо болять коліна. При частому виникненні больових відчуттів в колінному суглобі варто звернутися до лікаря. Якщо у пацієнта відзначається недавнє вплив травмуючих факторів, йому потрібно звернутися до ортопеда-травматолога. В інших ситуаціях треба піти до терапевта.
Методи діагностики колінного суглоба
Коли з’явився біль в коліні, лікар вивчає ситуацію, оцінює скарги, оглядає пацієнта. Після цього для підтвердження діагнозу його направляють на додаткове обстеження. Воно включає кілька лабораторних та інструментальних методик.
МРТ коліна
Магнітно-резонансну томографію вважають найточнішим діагностичним методом для виявлення різних патологій суглоба. Воно виявляє руйнування тканини суглобових структур, оцінює стан хрящів. Метод чітко візуалізує внутрішні поверхні колінного суглоба. Він визначає стан тканин синовіальної сумки.
УЗД колінного суглоба
Метод візуалізує ураження м’яких тканин суглоба. З його допомогою досліджують структурні частини суглобового зчленування і прилеглих до нього тканин. На УЗД колінних суглобів оцінюють стан хрящової тканини, менісків і сухожиль. Лікарі визначають кількість внутрішньосуглобової рідини.
КТ коліна
За допомогою цього методу виявляють наявність пошкоджень на суглобових поверхнях кісток в області коліна. Застосування в ході процедури рентгеноконтрастного сканування виявляє патологічні зміни в м’яких тканинах, що відносяться до колінного зчленування.
Чек-АП
Програма досліджень при болю в коліні включає наступні методи:
- лабораторні тести (ОАК, Біохімія крові) – вони потрібні, щоб виявити ознаки запальних та інфекційних захворювань в організмі;
- рентген в двох проекціях-його проводять, щоб оцінити стан кісткових структур коліна, воно показує непрямі ознаки дегенеративного процесу в суглобовому зчленуванні;
- ревматоїдний фактор – його визначення виявляє наявність в крові групи антитіл, які служать індикатором патологій імунної системи;
- з-реактивний білок – його виявлення вказує на вираженість запалення в організмі.
Також методом при захворюваннях коліна служить артроскопія. Метод відносять до малоінвазивних хірургічних втручань, який проводять в діагностичних цілях.
Для проведення використовують артроскоп, який оснащений системою відеомоніторингу, джерелом освітлення і маніпулятором. Його вводять в суглобову порожнину для огляду внутрішніх поверхонь суглоба і пошуку патологічних змін.
Лікування болю в колінних суглобах
Так як виявляють безліч патологій, які проявляються болем в коліні, єдиної терапевтичної програми не існує. При кожному захворюванні існує своя тактика і набір лікувальних заходів. Вони засновані на характері патологічного процесу, ступеня вираженості змін.
Грає роль наявність супутніх хвороб і індивідуальні особливості пацієнта. До складу обов’язкового комплексного лікування з усіма суглобовими патологіями обов’язково входять: медикаментозне лікування, фізіотерапія і ЛФК. Якщо консервативні заходи не допомагають, показано хірургічне лікування.
Медикаментозна терапія
Медикаментозна терапія зазвичай включає симптоматичні та етіотропні засоби. Перша група застосовується, щоб швидко поліпшити самопочуття пацієнта, усунути біль в коліні і гострі запальні явища. Метою другої групи служить видалення причини порушення і нормалізація стану пацієнта.
Пацієнтам часто призначають наступний комплекс засобів від болю в колінах:
Фізіотерапія
Для терапії патологій опорно-рухового апарату з больовим синдромом в колінах застосовують фізіотерапевтичні процедури. Підвищується ефективність всіх методів терапії. Їх перелік підбирають індивідуально. Найчастіше пацієнтам призначають наступне:
- магнітотерапія;
- СМТ-терапію;
- УВЧ;
- фонофорез;
- ампліпульс;
- електрофорез;
- вібраційний масаж.
Фізіотерапію призначають курсами до п’ятнадцяти процедур.
Плазмоліфтинг при болю в коліні
Процедура являє ін’єкційне ведення в уражений суглоб плазми, яка отримана з крові пацієнта. Ще її вводять в навколосуглобових м’які тканини. Плазма насичена факторами росту і цитокінами, які стимулюють природну регенерацію клітин.
Відновлюється нормальний склад і обсяг синовіальної рідини. Активізується кровообігу, поліпшується живлення хряща. Процедура усуває запалення і зменшує біль в коліні. Відновлюється нормальний обсяг рухів в суглобовому зчленуванні. Скорочуються терміни лікування в два рази при комплексному застосуванні.
ЛФК при виникненні болю в коліні
Лікувальну фізкультуру вважають важливою частиною в лікуванні суглобових патологій. При дозованому застосування вона збільшує обсяг рухів і стимулює кровообіг в тканинах. Активізується харчування всіх суглобових елементів і їх регенерація.
Вправи зміцнюють м’язово-зв’язковий апарат. Пацієнту підбирають комплекс фізичних вправ, максимально корисних в його ситуації. Заняття ЛФК доступні людям в будь-якому віці. Програма забезпечує дозоване навантаження. Комплекс позитивно впливає на хворі суглоби.
Мануальна терапія
Техніки мануального впливу глибоко опрацьовують м’язи нижніх кінцівок, зв’язок і суглобів. Їх підбирають виходячи з виду і тяжкості захворювання. Мануальна терапія ефективно усуває компресію сідничного нерва при хронічних хворобах хребта.
Популярні препарати від болю в колінному суглобі
Для полегшення стан при больових відчуттях в області коліна застосовують такі ліки:
- Найз. Він допомагає зняти сильний біль. Це ефективні ліки входить в групу нестероїдних протизапальних засобів. У нього мінімум побічних ефектів. Він зменшує біль в коліні і знімає набряклість.
- Пенталгін. Препарат відносять до комбінованих знеболюючих засобів. Він знімає, біль, спазм судин, припухлість коліна. Випускається в таблетках.
- Гель Вольтарен. Засіб зовнішнього застосування, яке швидко всмоктується глибоко в шкірні покриви. Воно зменшує набряки, запалення і біль в коліні.
- Гель Димексид. Препарат відносять до знеболюючих і протизапальних засобів. При його застосуванні швидко досягається лікувальний ефект. Він пригнічує ріст сполучної тканини в суглобі, зберігаючи рухливість кінцівки.
Ліки для лікування суглобів купуйте за доступною ціною в аптечній мережі Farmani. Всі ці лікарські препарати продаються в аптеці без рецепта. Оформляйте на них замовлення попередньо. Після цього забирайте в найближчій аптеці.