Не завжди гастрит. Коли біль в животі говорить про проблеми з судинами?
Біль в животі далеко не завжди буває проявом холециститу, панкреатиту або гастриту. Іноді це може бути симптомом таких захворювань, яких пацієнт може і не припускати.
Самою грізною патологією, яка може проявлятися болем в животі, є аневризма черевного відділу аорти – захворювання, яке характеризується локальним розширенням судини, що загрожує його розривом.
Коли розширення досягає максимальних розмірів (найчастіше 4,5–5 см), посудина лопається подібно повітряній кульці. Це може мати фатальні наслідки – починається масивна кровотеча. Врятувати такого пацієнта вдається в рідкісних випадках.
Крім болю в животі різної локалізації аневризма черевного відділу аорти може викликати також диспептичні розлади, болі в попереку.
Зазвичай ми пов’язуємо такі відчуття з розладом шлунково-кишкового тракту або радикулітом, нерідко намагаємося вирішити проблему самостійно – приймаємо активоване вугілля, мажемо спину зігріваючими мазями. А коли стає зовсім несила, звертаємося в поліклініку за місцем проживання, де в кращому випадку отримуємо направлення на аналізи і гастроскопію, яка судинну патологію виявити, на жаль, не може.
Тим часом в разі аневризми необхідно негайно пройти УЗД черевної порожнини, яке покаже розширений діаметр аорти. Якщо патологія виявлена вчасно, ще до розриву або надриву судини, ефективне лікування можливо – Оперативна Заміна розширеної судини на синтетичний судинний протез, після чого пацієнт може вести звичний спосіб життя.
Ішемія-не тільки в серці
Інше поширене захворювання, яке діагностують досить рідко, – ішемія кишечника. Для його симптоматики характерні ті ж болі в животі, а також порушення стільця, метеоризм, відрижка, порушення проходження їжі.
Ішемія кишечника відбувається через порушення кровообігу цього органу, коли формується стеноз (звуження) життєво важливих судин, таких як черевний стовбур, верхня і нижня брижова артерії.
В цьому випадку необхідно пройти КТ-ангіографічне дослідження судин, які кровопостачають органи черевної порожнини. У великих містах у всіх діагностичних центрах таке обстеження проводиться, хоча лікарі призначають його далеко не завжди, навіть якщо це необхідно. Всі інші обстеження-гастроскопія, колоноскопія, УЗД черевної порожнини – дану патологію не покажуть.
Якщо захворювання не виявити вчасно, засвоєння їжі в кишечнику буде відбуватися все гірше, що призведе до розвитку кишкової непрохідності, а в кінцевому рахунку до небезпечного стану: некрозу тканин кишечника і інфаркту цього органу.
Якщо ж хвороба не зайшла занадто далеко, хірургам нерідко вдається відновити прохідність артерій, і тоді результат лікування буде хорошим – за умови постійного прийому препаратів, що впливають на згортання крові і знижують рівень холестерину в крові.
Як підстрахуватися
Як правило, причина цих патологій – утворення бляшок і атеросклероз судин, який діагностується сьогодні навіть в 40-45 років і може проявитися в будь-якій ділянці кровоносного русла, а не тільки в судинах серця і головного мозку, як прийнято вважати.
Щоб цього не сталося, треба вести здоровий спосіб життя, правильно харчуватися, займатися спортом, стежити за рівнем холестерину в крові і після 45 років раз на рік проходити обстеження, яке обов’язково повинно в себе включати УЗД органів черевної порожнини.
Не треба терпіти болю в животі, намагатися вилікувати їх самостійно. Якщо ж причина больових відчуттів не виявлена при рутинних обстеженнях, наполягайте на додаткових. В першу чергу на КТ-ангіографії судин з контрастним посиленням, що дозволяє виявити, чи немає десь перешкоди кровотоку.