Гематокрит: норма у жінок, причини його підвищення і зниження в крові

Кожен з нас хоч раз в житті робив аналіз крові. Метою його проведення, поряд з іншими характеристиками нашої крові, є визначення Ht – показника гематокриту.

Дуже добре, якщо він в нормі, тому що і високий, і низький гематокрит свідчать про будь-яких патологіях в організмі. Однак відхилення Ht в ту чи іншу сторону зовсім не означає, що у обстежуваного є невиліковне захворювання.

Воно лише означає, що потрібно провести більш глибоке обстеження і знайти причину таких показників аналізу крові.

Гематокрит: норма у женщин, причины его повышения и понижения в крови

Що таке гематокрит

Гематокрит (Ht) ще називають гематокритним числом або величиною. Цей показник визначає, яку частину від одиниці об’єму крові займає обсяг еритроцитів. Іноді число Ht є показником того, яку частину від одиниці об’єму крові займають еритроцити спільно з лейкоцитами і тромбоцитами.

З урахуванням того, що з цих трьох частинок на еритроцити припадає 99%, різниця між двома показаннями дуже мала. Вимірюється гематокрит у відсотках, рідше в мілілітрах на літр. В останньому випадку показник вираховується до другого знака після коми. Наприклад, 35%=0,35=350 мл еритроцитів на 1 літр крові.

Гематокрит: норма у женщин, причины его повышения и понижения в крови

Крім показника крові, гематокритом ще називається спеціальний вимірювальний прилад-тонка скляна трубка зі шкалою. З її допомогою вимірюють рівень еритроцитів, лейкоцитів і тромбоцитів в крові.

Значення гематокриту

Прийнято вважати, що середня величина нормального гематокриту для чоловіків знаходиться в проміжку 0,4 – 0,48, а для жінок в проміжку 0,36 – 0,46. Хоча деякі медики схильні вважати, що для чоловіків у віці від 15 років показання Ht 0,35-0,5, а для жінок (також від 15 років) 0,34-0,47 — теж норма.

Існує також градація Ht щодо віку пацієнта. Чим людина молодша, тим показання гематокриту нижче. У новонароджених дітей зазвичай гематокрит відсотків на 20 вище, ніж у дорослих. Це вважається нормою.

Поступово у малюків відбувається зниження гематокриту, і приблизно до року-двох його величина стає трохи нижче, ніж у дорослих. Крім віку, на величину Ht впливають розміри еритроцитів. Існують різні причини, через які рівень еритроцитів збільшується або зменшується.

Наприклад, нестача заліза викликає зменшення розмірів червоних кров’яних тілець. У цьому випадку їх обсяг і, отже, показання Ht будуть низькими, але їх загальна кількість на одиницю об’єму крові може бути в нормі.

Чим загрожує гематокрит підвищений

Гематокрит: норма у женщин, причины его повышения и понижения в крови

За аналогією з гемоглобіном, деякі пацієнти схильні вважати, що небезпечний тільки гематокрит знижений. Однак якщо його число дорівнює або вище позначки 0,55, слід обов’язково провести додаткові обстеження. Високий рівень еритроцитів в крові веде до її загустіння і сприяє утворенню тромбів. Підвищений гематокрит може бути викликаний різними захворюваннями, такими як: хвороби системи кровотворення; пухлини в матці; хвороби надниркових залоз; захворювання легенів і нирок; великі опіки; перитоніт. У здорових людей такий стан крові може спостерігатися:

– високо в горах, де атмосфера розріджена;

– у мартенівських печей або при тривалому знаходженні в зоні високих температур;

Причини низького гематокриту

  • Гематокрит знижений може бути викликаний наступними причинами:
  • – онкозахворювання кісткового мозку;
  • – анемії набуті або спадкові;

Гематокрит: норма у женщин, причины его повышения и понижения в крови

  • – кровотечі, великі крововтрати;
  • – патологічний гемоліз (розрив еритроцитів);
  • – трансплантація штучного серцевого клапана;
  • – порушення в системі відтворення гемоглобіну;
  • – гіпергідратація (коли людині внутрішньовенно надходить багато рідких препаратів);
  • – хімічні отруєння (гриби, укуси отруйних комах і змій та інші);
  • – нестача в організмі заліза, вітаміну В12 або фолієвої кислоти;
  • – останні місяці вагітності.
  • Чим небезпечний низький гематокрит

    Червоні кров’яні тільця-еритроцити-дуже важливі для життя людини, так як вони є постачальниками поживних речовин і кисню всім клітинам організму. Також еритроцити забирають з клітин вуглекислий газ.

    Якщо гематокрит знижений, тобто обсяг еритроцитів на літр крові менше норми, клітини людського організму відчувають кисневе голодування, порушується кислотно-лужний баланс і порядок роботи всіх органів. Якщо Ht набагато нижче норми, людина може відчувати загальне нездужання, високу стомлюваність, задишку, часті головні болі.

    Найчастішою причиною низького гематокриту є анемія. Багато людей недостатньо серйозно ставляться до такого діагнозу, адже на перших етапах у них нічого не болить. Разом з тим, анемія (або ще кажуть — недокрів’я) є синдромом цілого ряду захворювань.

    У вагітних низький гематокрит буває за рахунок того, що для утворення еритроцитів майбутнього малюка витрачається велика кількість заліза. Його нестача в організмі мами веде до зменшення утворення її власних еритроцитів і, як наслідок, розвитку анемії.

    Читати ще: які таблетки від високого тиску найефективнішіГематокрит: норма у женщин, причины его повышения и понижения в крови

    Що робити, якщо гематокрит вище або нижче норми

    Якщо результати аналізу крові показали, що гематокрит знижений або підвищений, не варто панікувати. Лікарі обов’язково проведуть додаткові обстеження, щоб з’ясувати причину відхилення від норми.

    У разі необхідності призначається лікування, але найчастіше, особливо при низькому гематокриті, пацієнту потрібно організувати правильне харчування, що включає всі необхідні вітаміни, А також переглянути своє ставлення до куріння і алкоголю.

    Вагітним, у яких низьке число HT викликано нестачею заліза, прописуються препарати, що містять цей елемент. Як правило, застосування ліків згідно з приписами лікаря повністю відновлює норму гематокриту в крові.

    Як підвищити гематокрит, коли він нижче норми?

    Матеріали публікуються для ознайомлення, і не є приписом до лікування! Рекомендуємо звернутися до лікаря-гематолога у вашому лікувальному закладі!

    Співавтори: Марковець Наталія Вікторівна, лікар-гематолог

    Показник гематокриту в сироватці крові вимірює відносний коефіцієнт об’єму крові, який займають формені складові: тромбоцити, лейкоцити і, головним чином, еритроцити. Якщо гематокрит знижений, значить, в організмі виникли патології, і необхідно пройти обстеження.

    Підвищений гематокрит у жінок: причини і наслідки

    Гематокрит: норма у женщин, причины его повышения и понижения в крови

    Клінічний аналіз крові дозволяє оцінити стан організму, так як при будь-якої патології відбувається зниження або підвищення рівня показників. Саме з даного аналізу починається діагностика кожного захворювання. Аналіз на гематокрит входить в показники даного дослідження. Адже при його відхиленні від норми є можливість оцінити ступінь вираженості анемії, розрідження або згущення крові та інші параметри.

    Гематокрит-це процентне співвідношення кількості еритроцитів до загального обсягу крові. Його визначають для виявлення обсягу крові, який займають червоні кров’яні тільця. Гематокрит відображає не тільки кількість еритроцитів, але і їх розмір. Якщо даний показник збільшується, то і рівень еритроцитів теж буде підвищений.

    Нормативний показник гематокриту становить 38-42%.

    Ознаки підвищення гематокриту:

    • Головний біль, запаморочення і слабкість.
    • Оніміння кінцівок.
    • Болі в області серця.
    • Свербіж шкіри.
    • Утруднення дихання або задишка.
    • Постійна спрага.
    • Сухість і блідість шкірних покривів і слизових оболонок.
    • Блювота, судомні напади.
    • М’язова дистонія і гіпотонія.

    Гематокрит: норма у женщин, причины его повышения и понижения в крови

    Причина

  • Спадкове захворювання (хвороба Вакеза або справжня поліцитемія).
  • Надлишок вітамінів В9 і В12 в організмі.
  • Зневоднення організму при недостатньому надходженні рідини або надмірної її втрати.

    Даний стан може розвинутися при глибоких опіках, цукровому діабеті, важкому токсикозі під час вагітності, захворюваннях шлунка і кишечника, що супроводжуються діареєю і / або блювотою.

  • Недостатній обсяг рідкої частини крові, при цьому води в тканинах може залишатися в межах норми.

    Це буває при асциті, перитоніті, серцевої недостатності.

  • Захворювання нирок (гідронефроз, новоутворення, кістозні утворення), нецукровий діабет, недостатність кори надниркових залоз, які призводять до надмірного виведення рідини з організму.

  • Хронічні захворювання легенів (ХОЗЛ, емфізема, бронхіт, астма). Це пов’язано з посиленим виробленням еритропоетину, який сприяє виробленню червоних кров’яних тілець.
  • Патологія кісткового мозку.

    При такому стані підвищується вироблення еритроцитів, так як саме в цьому органі відбувається еритропоез або секреція еритроцитів.

  • Куріння. У курців в зв’язку з кисневим голодуванням постійно буде підвищений гематокрит за рахунок компенсаторного механізму (надлишкового утворення еритроцитів).

    Так само воно сприяє спазмування судин, за рахунок чого рідка частина крові виходить з них в тканини.

  • Застосування лікарських препаратів і гормональних харчових добавок, що стимулюють еритропоез: глюкокортикостероїди.
  • Злоякісні та доброякісні новоутворення, які зачіпають функції кісткового мозку.

  • Уживання сечогінних медикаментозних засобів або продукт: фуросемід, верошпирон, кава з молоком, урологічні збори, кавун, диня, кефір, калина, брусниця.
  • Надмірна фізична активність, що сприяє підвищеному потовиділенню.
  • Гірська хвороба.

    За рахунок компенсаторних механізмів рідина з судинного русла спрямовується в тканини організму.

  • Анемія.
  • Хронічна гіпоксія. Організм намагається заповнити дефіцит кисню шляхом посиленого утворення гемоглобіну.
  • Захворювання крові: лейкоз.

  • Патологія серця: пороки розвитку, хронічна серцева недостатність, симптоматична артеріальна гіпертензія.
  • Ураження печінки: цироз, гепатит, стеатогепатоз.
  • Патологія підшлункової залози: панкреатит.
  • Непрохідність кишечника.
  • Підвищення рівня гематокриту нерідко може призводити до негативних наслідків і серйозних ускладнень.

    Наслідки

    • Вихід рідини з судин і підвищена в’язкість крові призводять в результаті до тромботичних утворень.
    • Оніміння пальців рук або ніг.
    • Інфаркт або некроз різних органів.
    • Інсульт. Він пов’язаний зі стійким підвищенням артеріального тиску.
    • Закупорка судин верхньої або нижньої кінцівки тромбом, що нерідко призводить до гангрени. Первинні симптоми: набряклість кінцівок, болі, почервоніння.
    • При тромбозі судин сітківки: втрата зору на стороні ураження.
    • Дисеміноване внутрішньосудинне згортання крові.
    • Тромбоз глибоких і поверхневих вен.
    • Транзиторні ішемічні атаки.
    • Кровотечі, частіше шлунково-кишкові.
    • Мієлофіброз і рак крові.
    • Очна мігрень.
    • Синдром Бадда-Кіарі.
    • Застійна серцева недостатність, аритмія, збільшення розмірів серця.
    • Легенева гіпертензія.
    • З боку шлунково-кишкового тракту: надмірне газоутворення, некротизуючий ентероколіт.
    • Збоку сечовидільної системи: олігоурія, ниркова недостатність, тромботичні утворення в нирковій вені.
    • Зниження в крові рівня кальцію і магнію.
    • Білірубінемія, портальна гіпертензія, зниження показань тромбоцитів, зростання ретикулоцитів.
    • Спленомегалія або збільшення розмірів селезінки.
    • Фіброзні зміни кісткового мозку пов’язані з посиленою проліферацією їм клітин крові.
    • Інвалідність або загибель жінки.

    Гематокрит: норма у женщин, причины его повышения и понижения в крови

    Рекомендація

  • В першу чергу необхідно контролювати свій водний і сольовий баланс. Для цього потрібно дотримуватися питного режиму і обмежити споживання кави, алкоголю, динь, кавунів, брусниці, кефіру, сиру.

  • Рекомендується своєчасно звернутися за лікарська допомога для призначення обстеження і відповідної терапії.
  • Не рекомендується приймати каву, алкоголь, так як вони відносяться до діуретиків.

  • Необхідно відмовитися від куріння і почати займатися помірними фізичними навантаженнями.
  • Висновок

    Якщо за результатами загального аналізу крові виявляється підвищений гематокрит, то це лише є поштовхом до додаткового обстеження організму. Не варто відразу панікувати, тому що гематокрит зазвичай приходить в норму при правильному харчуванні і веденні здорового способу життя.

    Вимірювання гематокриту у жінок в крові

    Гематокрит-певний показник, який вказує, скільки за обсягом кров’яних клітин в процентному співвідношенні знаходиться в крові. Правильна назва даного значення-гематокритное число. Мало хто знає, що гематокрит у жінок і у чоловіків часто називають «густотою крові». Основна одиниця виміру даного показника-відсоток.

    Норма

    Процентне співвідношення густоти крові залежить як від віку, так і від статевої приналежності. Як правило, норма гематокриту у жінок у віці старше 45 років становить 35-47%, до 45 років – 35-45%.

    Варто враховувати, що у вагітних гематокрит в крові може бути незначно знижений. Незважаючи на те, що подібний результат не говорить про будь-які відхилення, будь-які зміни в складі крові у вагітних жінок повинні бути прийняті до уваги. Таблиця норми гематокриту за статтю та віком людини.

    Гематокрит: норма у женщин, причины его повышения и понижения в кровиТаблиця норми гематокритного числа

    Підвищувати

    Причини підвищеного гематокриту у жінок можуть бути наступними:

    Найчастіше, підвищений показник гематокриту може бути пов’язаний з зневодненням організму, яке може статися внаслідок цукрового діабету, частої блювоти і діареї. В результаті перенесеного шокового стану або опікової хвороби, може зменшитися обсяг рідкої складової крові. Це відбувається за рахунок зменшення плазми.

    Подібна проблема може виникнути і при недостатньому вживанні рідини. В такому випадку організму нікуди діватися, і він змушений добирати рідину. Таким чином, склад крові різко змінюється, і вона стає густішою, тому норма гематокриту в крові у жінок змінюється.

    Часто, рівень гематокриту вище норми, не є наслідком будь-якої хвороби. У деяких ситуаціях підвищений гематокрит у жінок-причина перебудови організму, який намагається адаптуватися до нових умов.

    Підвищений показник гематокриту може виникнути не тільки в результаті нестачі рідини, але і в разі нестачі кисню. Виявляється у хворих на цукровий діабет і курців зі стажем. В даному випадку виникає підвищення осідання еритроцитів. Таким чином, заповнюється недолік кисню. У свою чергу загальний обсяг крові не змінюється.

    Підвищений гематокрит у жінок може виникнути після тривалого перебування в горах, де кисню завжди менше. У народів, які постійно проживають на височинах показник завжди вище норми, однак, ніякого дискомфорту вони не відчувають.

    Також рівень гематокриту високий, якщо:

    Гематокрит: норма у женщин, причины его повышения и понижения в кровиНормальний і високий гематокрит

    Знижений

    Схильність до зниженого гематокриту в крові у жінок може спостерігатися:

    • у курящих;
    • у разі, якщо раціон недостатньо насичений залізом;
    • у вагітних жінок і недавно народили;
    • при наявності хронічних захворювань серця і нирок.

    У вагітних

    Під час вагітності в організмі жінки трапляється маса змін, організм повністю перебудовується. Всі ці модифікації відбуваються лише з однією метою – зберегти плід. В даному випадку, кров теж піддається ряду трансформацій.

    Через 3-4 місяці вагітності, у жінки спостерігається підвищене вироблення плазми в крові. Незважаючи на те, що кількість еритроцитів теж підвищується, в процентному співвідношенні поряд з плазмою, їх значно менше. Саме подібний процес і призводить до знижених показників.

    Аналіз крові на гематокрит у вагітних допомагає виявити процентну рівновагу еритроцитів і плазми. Як правило, низький рівень гематокритного числа, в подібних випадках є нормою. Середній показник гематокриту у вагітних жінок варіюється від 31% до 36%.

    Знижений рівень гематокриту у вагітних жінок може виникнути і з деяких інших причин:

    • при інфекціях;
    • при порушенні роботи імунної системи;
    • збій в роботі печінки і нирок;
    • гастрит, захворювання шлунково-кишкового тракту;
    • анемія;
    • дефіцит вітамінів в організмі.

    Однак, в деяких випадках, показник гематокритного числа може бути навпаки вище норми. Це негативно позначається не тільки на роботі серцево-судинної системи, але і всього організму в цілому. Подібні відхилення можуть викликати порушення у фізичному і розумовому розвитку плода, і навіть привести до його загибелі.

    Як нормалізувати

    Для того, щоб знизити рівень гематокриту в крові, потрібно слідувати декільком простим правилам. По-перше, слід звести до мінімуму вживання їжі, з великим вживанням заліза.

    Продукти та харчування знижують рівень гематокриту:

    • курка;
    • риба;
    • яловичина;
    • брокколі і шпинат;
    • сухі сніданки.

    Гематокрит: норма у женщин, причины его повышения и понижения в кровиПродукти для розрідження крові

    По-друге, постарайтеся вживати якомога більше рідини. В якості напоїв підійде не тільки звичайна питна вода, а й різні спортивні напої, неконцентровані соки. Варто взяти за звичку вживання від 8 до 10 склянок рідини на добу.

    По-третє, слід відмовитися від вживання спиртних і кавових напоїв. Як відомо, ці продукти виробляють сильний сечогінний ефект, тому навіть при достатньому вживанні рідини, її може не вистачити. Повністю виключіть з раціону пиво, вино, солодкі газовані напої, концентровані соки, лікери.

    Крім усього перерахованого, фахівці рекомендують вести здоровий спосіб життя, займатися спортом, регулярно здавати кров і відмовитися від куріння.

    Для того, щоб знизити рівень гематокриту, проводиться комплексне обстеження, після якого призначаються розріджують препарати, спеціальні розчини, проводиться кровопускання. У деяких випадках призначається дієта, обмежується вживання рідини.

    Наскільки можна помітити, високий гематокрит у жінок, як і знижений, не є серйозним відхиленням або небезпечною хворобою. Подібний збій в організмі легко лікується, і без праці приходить в норму.

    Гематокрит у жінок, чоловіків і дітей-основи проведення лікування

    Гематокрит у жінок в організмі являє собою показник концентрації лейкоцитів, еритроцитів і тромбоцитів. Як правило, це значення відображається у вигляді співвідношення відсотків або в рідкісних випадках — у вигляді дробу. Визначення величини дозволяє діагностувати розвиток захворювання і ступінь його тяжкості.

    Нормальні показники гематокриту

    Норма гематокриту у жінок становить 47% лейкоцитів, тромбоцитів і еритроцитів від загального обсягу крові. Для чоловіків така величина дорівнює 54%.

    Це важливо! У дітей показники гематокриту змінюються відповідно до віку.

    Так, наприклад, рівень гематокриту безпосередньо залежить від статі, ваги дитини і його загального розвитку, а у новонароджених дітей відсоток змінюється від 44% до 62%. У три місяці діапазон гематокриту у дитини становить від 32% до 44%.

    У дітей з одного року нормальна величина починається з 36%, а у дітей з десяти років — з 37%, межа при цьому дорівнює 44%.

    При визначенні рівня клітинних складових в крові менше 0,25% – гематокрит вважається зниженим. Зниження величина може бути викликано наступними факторами:

  • Виношування дитини на другому і третьому триместрі — так як починається посилене харчування плода завдяки запасам в організмі матері.
  • Порушення обмінних процесів солі і води, а також зайва концентрація рідини в тілі.
  • Підвищена концентрація білків в організмі.
  • Знижена концентрація еритроцитів, що провокує сильні кровотечі.
  • Якщо аналізи свідчать про те, що норма для жінок і чоловіків порушена і становить більше 0,55 — то у пацієнта підвищений гематокрит. Унаслідок високої концентрації в крові лейкоцитів, еритроцитів і тромбоцитів підвищується в’язкість крові, а це викликає формування і розростання тромбів в судинах.

    Гематокрит: норма у женщин, причины его повышения и понижения в крови

    Велика концентрація формених компонентів буває пов’язана з наступними явищами:

    • Великі опікові рани.
    • Розвиток перитоніту.
    • Розвиток лейкозу
    • Розвиток гідронефротичної трансформації нирок.
    • Полікістоз нирок.
    • Еритремія.
    • Безконтрольний прийом глюкокортикострероидов.

    Виявлення показників

    Для визначення гематокриту в чисту заздалегідь продезінфіковану колбу збирається кров, а потім посудину встановлюється в центрифугу і на швидкості півтори тисячі оборотів за хвилину розділяється вміст на компоненти. Таким чином, клітинні компоненти крові спускаються на дно, а плазма концентрується зверху. На колбі є ділення, що допомагають встановити рівень концентрації конкретного цікавить речовини.

    З розрахунку вмісту відбувається розрахунок процентного співвідношення формених елементів до загального обсягу крові. У лабораторіях з сучасним обладнанням застосовуються новітні апарати, що дозволяють визначити рівень гематокриту автоматично.

    Фактори, що впливають на даний показник:

  • Концентрація гематокриту у людини, що палить завжди буде трохи більше в порівнянні з нормою. З цієї причини організм постійно перебуває в ненормальному стані кисневого голодування, що провокує високе виробництво еритроцитів в людському організмі.
  • Люди, вимушені працювати або постійно перебувати на висоті, також відрізняються підвищенням рівня еритроцитів в крові. Це фактор дуже схожий з попереднім, тому що людина точно також отримує недостатній обсяг кисню — його концентрація в повітрі в міру захоплення висоти зменшується.
  • Наслідки підвищення гематокриту в крові

    Аналогічно рівню гемоглобіну деякі люди вважають, що небезпеку для здоров’я представляє тільки знижений рівень гематокриту. Але при цьому, якщо його концентрація дорівнює або перевищує позначку 0,55, то важливо своєчасно організувати додаткові дослідження.

    Гематокрит: норма у женщин, причины его повышения и понижения в крови

    Підвищений гематокрит у жінок викликає підвищення густоти крові, провокую формування тромбів і закупорок в судинах. Високий гематокрит розвивається під впливом різних патологій, наприклад, захворювань нирок і легенів, хвороби кровотворної системи, формування пухлини в матці, ураженням надниркових залоз, великих опіків і перитоніту.

    Це важливо! У здорової людини подібний стан спостерігається при підйомі високо в гори, при тривалій відсутності пиття і розвитку зневоднення.

    Як себе вести і що робити при виявленні підвищеного гематокриту?

    Встановлення показників гематокриту проводиться майже для всіх пацієнтів, при цьому потрібно чітко усвідомлювати, що показники відповідають тільки за кількісні характеристики еритроцитів, не розповідаючи про їх якість. Але і така інформація буде дуже інформативною.

    При хорошому стані здоров’я показник не буде співвідноситися із зовнішніми негативними впливами і залишаються на конкретній позначці протягом десятків років. При цьому підвищується гематокрит лише за умови, що змінюється висота перебування над рівнем моря.

    Це важливо! Також концентрація гематокриту відрізняється для чоловічої і для жіночої статі. У жінок він коливається в межах 42%. У чоловіків в порівнянні з цим числом гематокрит становить 40% — 52%,А цьому трохи вище.

    Різниться і гематокрит у дитини. Зазвичай відразу після народження він підвищується на 10% або навіть більше, а молодший дитячий вік характеризується зниження концентрації. Подібні зміни не викликають побоювань серед лікарів. Ще однією причиною збільшення концентрації гематокриту стає непрохідність в кишечнику.

    Як вчинити при відхиленні показника від норми?

    Коли результати аналізів крові свідчать про те, що гематокрит підвищений або гематокрит знижений у жінок або чоловіків, то не варто відразу вдаватися в паніку.  Фахівці в обов’язковому порядку призначать додаткові дослідження для виявлення причини порушень.

    При необхідності організовується лікувальна терапія, але найчастіше, особливо при низькій концентрації, хворому потрібно нормалізувати свій раціон харчування. Включаючи в нього всі життєво важливі для організму вітаміни. Крім того, доведеться переглянути ставлення до споживання алкогольних напоїв і до куріння.

    Вагітним, в організмі яких гематокрит пов’язаний з нестачею вмісту і надходження в нього заліза, призначається прийом препаратів відповідно до порад фахівця, але в їх складі обов’язково має бути залізо. Використання лікарських препаратів відповідно до призначення лікаря дозволяє повністю відновити нормальні показники гематокриту в крові.

    Гематокрит: норма у жінок, причини його підвищення і зниження в крові

    Кров людини являє собою як рідку частину-плазму, так і клітини (формені елементи) – еритроцити, тромбоцити і кілька різновидів лейкоцитів.

    У нормі плазма становить 59-60% від загального обсягу крові, Інші 40-41% – формені елементи, 99% яких є еритроцитами.

    Так як еритроцити складають переважну більшість клітинних елементів крові, гематокритное число показує співвідношення обсягу еритроцитів до обсягу всієї крові в організмі.

    Гемоглобін, що входить до складу еритроцитів, виконує функцію транспортування кисню до всіх клітин і тканин організму. Таким чином, еритроцити відповідають за клітинне дихання. Збільшення або зменшення обсягу еритроцитів по відношенню до обсягу плазми тягне за собою порушення дихання органів і тканин організму. Причинами зміни гематокритної величини можуть стати:

    • збій в роботі еритроцитарної частини крові;
    • зменшення або збільшення об’єму циркулюючої крові (ОЦК).

    Величина гематокриту виражається у відсотках до обсягу всієї кількості крові; або в одиниці літр на літр (л/л), коли фіксується кількість еритроцитів в одному літрі крові.

    Норми артеріального тиску у дітей

    Вік, стать і тип нервової системи мають значний вплив на артеріальний тиск, який варіює в залежності від пори дня і фізичного навантаження. Усереднені показники в 120/80 мм рт. ст. відносяться виключно до дорослих людей зі сформованим організмом.

    Немовля, школяр і підліток – це різні категорії пацієнтів, які потребують особливого підходу. Знаючи, як працює Кровоносна система в певному віці, можна уникнути багатьох серйозних патологій.

    Якщо чадо скаржиться на слабкість, головний біль, швидку стомлюваність і неуважність, першим кроком до лікування буде вимірювання артеріального тиску.

    Що таке артеріальний тиск

    Кров в організмі щомиті рухається по системі трубочок різного діаметру, забезпечуючи кожен орган корисними речовинами і необхідним йому кількістю кисню. Провідним механізмом є серце, яке грає роль живого насоса. Завдяки скороченню м’язових волокон міокарда відбувається викид крові в артерії. Рівень тиску в них називається артеріальним.

      Чим небезпечна аневризма серця для людини і як її лікувати?

    При класичному вимірі АТ отримують дві його різновиди:

    • систолічний – верхнє) – розвивається в період максимального скорочення серцевого м’яза;
    • діастолічне – нижнє) – характеризує пасивне просування крові по судинах під час діастоли.

    Після інтенсивного скорочення серця (систоли) настає період діастоли, коли міокард повністю розслабляється. Знаючи нижнє і верхнє АТ, можна встановити пульсовий тиск. Це різниця між двома такими показниками, яка в нормі становить 40-60 мм рт. не менш важливим показником в діагностиці хвороб серця є частота пульсу, яка не повинна перевищувати 70-80 уд/хв.

    Як правильно вимірювати тиск у дитини

    Тонометри бувають механічними, напівавтоматичними і автоматичними.

    Щоб отримати максимально точні показники, краще використовувати класичний тонометр, який складається з плечової манжети, груші для нагнітання повітря, простого фонендоскопа і манометра.

    Перше таке вимірювання рекомендується проводити під контролем лікаря, так як існує ризик виробити неправильну техніку. Педіатр швидко встановить рівень нагнітання повітря і на основі багаторічного досвіду зможе відповісти на ваші запитання.

    Рекомендації по вимірюванню АТ у дітей старше 3 років:

    • оголити плече, затягнути манжету на 2 см вище ліктьового згину, злегка зігнути ліктьовий суглоб, щоб середина плеча була на рівні серця;
    • помістити мембрану фонендоскопа в ліктьову ямку, дочекатися початку вираженої пульсації;
    • активними стисками груші нагнітати манжету повітрям до позначки на манометрі в 60 мм рт. ст. і далі, поки пульсація не зупиниться;
    • припинити накачування, відкрити клапан на груші і акуратно випускати повітря з манжети;
    • поява тонів пульсу вказує на верхній рівень артеріального тиску, а час зникнення останнього тону-показник нижньої межі;
    • процедуру завершити випусканням повітря з манжети, яку потім знімають і чекають 5-10 хвилин для повторного вимірювання.

    Роблять таку процедуру в першій половині дня, не менше ніж через годину після їжі і активних вправ, під час процедури пацієнт повинен перебувати в спокійному стані.

    Потрібно заздалегідь придбати прилад з манжетою відповідного розміру, спроби затягнути тугіше занадто велику манжету можуть привести до невірних результатів.

    Немовлята дуже неспокійні, їм легше провести вимірювання артеріального тиску за допомогою електронного тонометра.

    Норми для малюка до 1 року

    Дитячі артерії більш еластичні, за рахунок чого судинний тонус у немовляти трохи нижче. Стрімке зростання призводить до постійного збільшення артеріального тиску протягом першого року життя. Підвищується судинний тонус, стінки артерій і вен стають міцнішими.

    Нормальні показники варіюють протягом року:

    • для новонародженого 60-96 / 40-50 мм рт. ст.;
    • в кінці першого місяця життя 80-112/40-74 мм рт. ст.;
    • у дітей 2-12 місяців згідно загальноприйнятої таблиці показники можуть коливатися в рамках 90-112/50-74 мм рт. ст.

    Чи може бути у місячної дитини тиск, як у його однорічного сусіда? Не варто дивуватися, що норми АТ в один місяць і в один рік практично збігаються. Кожен малюк розвивається по-своєму. Одні діти можуть відзначитися поступовим підвищенням артеріального тиску, а У інших відбувається стрімкий розвиток серцево-судинної системи.

    Яке має бути тиск у дитини в 2-3 роки

    Підвищений інтерес до навколишнього світу вимагає від дитячого організму помітних зусиль. Кроха постійно рухається, витрачаючи велику кількість енергії. У 2-3 роки показники коливаються від 100/60 мм рт. ст. до 112/74 мм рт. ст.

    Серцевий м’яз скорочується з новою силою, завдяки чому кров рухається швидше, забезпечуючи органи і тканини новими корисними речовинами.

    АТ залежить від спадковості, фізичної активності і стану кровоносної системи на даний момент.

    Норми тиску у дітей в 4-5 років

    Організм все ще формується, в зв’язку з чим можливі коливання показників в рамках 100-110/65-75 мм рт. у цьому віці більшість дошкільнят починають відвідувати дитячий сад.

    Взимку багато дошкільнят схильні до інфекційних захворювань, що робить значний вплив на судинний тонус.

    Віддалення від будинку і зустріч з вихователями є серйозним стресом, що призводить до спазму судин.

    Показники АТ у дітей в 6-12 років

    Знижений гематокрит крові: більше 5 причин, що це означає, норма, лікування, як підвищити у дитини, дорослих (жінок ,чоловіків)

    Гематокритне число або гематокрит — це лабораторний показник, який визначають в рамках загального аналізу крові. Значення відображає насиченість крові форменими елементами, а відповідно, дає уявлення про в’язкості і здатності виконувати газообмінну функцію.

    Лікарі розглядають гематокрит разом з іншими значеннями ОАК. Оцінюючи їх в комплексі, можна запідозрити деякі захворювання, їх небезпека для життя людини, прийняти рішення про термінові заходи лікування (введення замінників крові, переливання, плазмаферез).

    Наслідки завищеного гематокриту у чоловіків і жінок

    В першу чергу необхідно пам’ятати, що збільшення кількості еритроцитів – це значить згущення сполучної тканини кровоносної системи.

    Для гарної циркуляції кровотоку і повноцінного обміну речовин збільшена густота стане перешкодою. В’язкість крові призводить до негативних наслідків, а саме, до утворення тромбів.

    Якщо в судинах утворюється» пробка”, вона перекриває доступ до тканин і органів.

    Наслідки високого Ht, що спровокував тромбоз:

      Що таке передінфарктний стан і як розпізнати його?

    • Інсульт;
    • Інфаркт;
    • Гангренозний процес;
    • Тромбоемболія;
    • Смерть.

    У чоловіків і жінок підйом гематоктриту в аналізах має насторожити і спонукати до вирішення проблеми.

    Дуже часто летальний результат у пацієнтів виникає саме через утворення тромбу, що закупорив артеріальний кровотік. При настанні інфаркту лише 30% з усіх людей доживають до приїзду лікарів.

    А якщо виникне ішемічний інсульт, ускладнення можуть стати незворотними і привести до часткової або повної нерухомості.

    Наслідки згущеної крові у дитини можливі ускладнення

    Якщо у малюка відзначається тривале підвищення гематокриту, дуже важливо діагностувати причину відхилень аналізу. Не можна ігнорувати такий стан, тому що воно здатне спровокувати небезпечні ускладнення:

    • Тромбоз;
    • Порушення трофіки тканин / органів;
    • Некрози через перекриття доступу кровотоку;
    • Гангрени кінцівок;
    • Дихальна недостатність;
    • Ішемічний інсульт.

    Найнебезпечнішим ускладненням згущеного складу крові стає закупорка великих судин. У таких випадках тромби стають причиною смерті.

    Щоб не допустити розвитку серйозних порушень у дитини, важливо регулярно проходити обстеження. Особливо, якщо малюк вже стикався з підвищеним Hct і проходив лікування

    Своєчасна діагностика відхилень показників дозволить швидко вирішити проблему і запобігти ускладненням.

    Аналіз, показання до аналізу і норми

    І це ще не всі випадки:

  • Для того щоб діагностувати ступінь тяжкості анемії і поліцитемії. Для першого захворювання всі показники будуть знижені, а для другого, навпаки, підвищені.
  • Для того щоб підтвердити ефективність лікування вищевказаних та інших хвороб, які впливають на рівень еритроцитів.
  • Аналіз крові на гематокрит покаже, чи потрібно провести процедуру переливання крові, а також Чи є необхідність в лікуванні іншими способами.
  • Показник гематокриту використовується для оцінки стадії зневоднення організму.
  • Показаннями для проведення подібного дослідження є такі симптоми:

    • слабкість;
    • постійна втома;
    • непритомність;
    • блідість шкіри;
    • задишка;
    • проблеми із зором;
    • запаморочення і головний біль;
    • збільшення розмірів селезінки;
    • часті припливи крові в області обличчя;
    • спрага;
    • сухість у роті;
    • недостатня кількість сечі.

    У деяких випадках кров перевіряється кілька разів. Як згадувалося вище, норма гематокриту (HCT) відрізняється у жінок, чоловіків і дітей.

  • Найвище гематокритное число у новонароджених. Воно досягає 55-68%.
  • До трьох місяців цей показник знизиться практично вдвічі і буде дорівнює 30-36%.
  • До підліткового віку нормальний показник досягне 36-40%.
  • Гематокритний показник у жінок дорівнює 38-46%.
  • Гематокрит ж в нормі для чоловіків становить 42-54%.
  • Якщо результати аналізу показують відхилення від норми, в роботі організму є порушення.