В Україні з’явився новий штам коронавірусу JN.1: особливості

З жовтня на грип, ГРВІ та Covid-19 захворіли майже 2,3 млн українців, з них 54% – це діти. Наразі зберігається неепідемічний поріг, ситуація контрольована та не вимагає додаткових заходів. Про це повідомляє МОЗ України.  

Новий субваріант штаму Омікрон Дженні: симптоми

Вірус SARS-CoV-2 постійно мутує. Вірус вражає ослаблений імунітет, захворіти можуть навіть раніше вакциновані пацієнти. З початку епідсезону в Україні зареєстровано 130 232 випадків захворювань на ковід, з них – 650 смертельних випадків. Вже цього року 3 людини захворіли на штам Пірола. 

У січні в Україні зареєстровано 9 випадків нового штаму коронавірусу JN.1 під назвою Дженні. Вже з вересня JN.1 циркулює в інших країнах світу. На Дженні припадає 62% усіх випадків захворювань на ковід. 

Поряд з відомими симптомами Covid-19 лікарі відзначають нетипові прояви хвороби. Це – шкірні висипи, проблеми зі сном, занепокоєння та тривожність. 

Для штаму JN.1 характерна досить неприємна особливість: він проявляє та посилює ті патології, що були у пацієнта до захворювання. На фоні ковіду значно посилюються симптоми та прояви хронічних захворювань. Тому людям, які не завершили курс вакцинації від Covid-19 та особам з групи ризику, потрібно проконсультуватися з лікарем та зробити щеплення. 

Ситуація із захворюванням на грип

Раніше, під час пандемії ковіду, циркуляція вірусів грипу мала поодинокі випадки. Сьогодні в Україні, особливо з початку року, кількість вірусів грипу А та В значно збільшилася і починає конкурувати з ковідом, розповідають лікарі. Після зараження протягом перших 3 днів спостерігається розвиток хвороби та імунна відповідь, що проявляється підвищенням температури.

При грипі гарячка триває 3-5 днів, при цьому температура погано збивається жарознижувальними препаратами та швидко піднімається знову. З’являється інша симптоматика: загальна слабкість, втрата апетиту, біль у м’язах, млявість. Іноді – нудота та діарея.  

Лікарі радять утриматися від самолікування та звертатися до фахівців. Так, у клініці Вільне дихання наголошують, що антибактеріальні препарати неефективні проти вірусів. Нерозсудливе використання медпрепаратів може тільки завдати шкоди та призвести до ускладнень.

Covid-19: прогнози фахівців на 2024 рік

Вірусні хвороби наразі займають перше місце серед найрозповсюдженіших захворювань, обігнавши бактеріологічні захворювання за швидкістю розповсюдження та масштабністю. Експерти з вірусів попереджають, що Covid-19 з нами надовго.

Саме тому розробники вакцин наразі тестують оновлену вакцину проти ковіду з урахуванням нових штамів та варіантів так само, як щорічно з’являється нова вакцина проти грипу. Наразі на завершальному етапі також  розробка комбінованої вакцини – проти грипу та ковіду одночасно.
Хворобі легше запобігти, ніж лікувати. Для цього існує профілактика захворювань. Специфічна профілактика передбачає використання вакцинації. Неспецифічна профілактика ґрунтується на культурі поведінки хворих, які повинні самостійно ізолювати себе в домашніх умовах, щоб не наражати на небезпеку інших та не розповсюджувати інфекцію.