Не кожен знає, що шкіра – то є найбільший орган в тілі людини. Здорова шкіра – це не тільки про красу, важливою є діагностика раку шкіри, який наразі, є однією з самих розповсюджених форм онкологічного захворювання в світі. Меланома є найпоширенішим онкологічним захворюванням у жінок віком від 25 до 30 років. Хороша новина полягає в тому, що загалом, рак шкіри перебігає сприятливіше, ніж рак внутрішніх органів. При своєчасній діагностиці, I та II стадії захворювання, успішно піддаються лікуванню.
Консультація дерматолога – перший крок до здорової шкіри. Лікар дерматолог займається діагностикою та лікуванням захворювань шкіри та її приданків. Такі шкірні новоутворення, як родимка, або невус, найчастіше потребують діагностики – дерматоскопії, на відміну від інших утворень, наприклад папілом чи бородавок, які фаховий лікар може розпізнати по клінічним ознакам, під час огляду.
Що таке невус?
Невус (родимка) – це шкірне новоутворення, яке може локалізуватися на будь якій ділянці тіла, має розмір від 1 мм до декількох см, а колір – від природнього світлого до темно-коричневого і навіть чорного. Більшість родимок складається з клітин меланоцитів, виробляючих пігмент, який надає шкірі природнього кольору.
Нові родимки можуть з’являтися протягом життя, а деякі можуть пропасти самостійно. Здорова людина може мати до 40 невусів по всьому тілу, і це не є патологією. У родимках немає нічого страшного, більшість з них є доброякісними утвореннями шкіри. Але не завжди..
На що варто звернути увагу?
Такий тип невуса, як диспластичний має більше шансів на переродження в злоякісний. Диспластичні невуси, як правило, мають нерівномірний колір із темно-коричневими центрами та світлішими нерівними краями.
Вроджені невуси, тобто ті, які були присутні при народженні, можуть з більшою ймовірністю перерости в меланому , ніж родимки, які з’являються після народження.
Якщо ви помітили свербіж, кровоточивість чи якісь інші виділення з невуса, слід звернути на це увагу.
Існує міжнародна система визначення ознак ракової родимки – ABCDE:
- A asymmetry – краї родимки асиметричні, мають неправильні контури
- B bolderirregularity – межі родимки нерівні, розмиті
- C color – колір родимки неоднорідний, є вкраплення іншого кольору
- D diameter – діаметр родимки понад 6 мм
- E elevation – висота або підняття родимки над поверхнею шкіри
Якщо ви самостійно визначили у себе хоча б одну, з цих знак, краще записатися на дерматоскопію до дерматолога або дерматоонколога. Якщо родимка виявляється раковою, її потрібно повністю видалити хірургічним шляхом. Якщо ж родимка доброякісна, видаляти її чи ні, ви можете вирішити самостійно. Доброякісні родимки видаляють частіше з естетичних міркувань, або якщо родимка є дискомфортною і заважає у повсякденному житті, наприклад, чіпляється та травмується одежою.
Існує декілька сучасних та безпечних методів видалення доброякісних родимок та інших утворень шкіри. Це лазерне та радіохвильове видалення. Ці методи відрізняються мінімальною травматичністю тканин та швидким періодом загоєння, без шрамів та рубців. Лікар дерматолог обов’язково розкаже вам усі нюанси видалення на консультації, та допоможе визначити необхідність та метод видалення.
Більшість родимок виникають на відкритих ділянках тіла, на які часто потрапляє сонячне світло. Ви можете побачити, що чим довше ви перебуваєте на сонці, тим більше родимок у вас з’являється. Надмірне перебування під ультрафіолетовим випромінюванням, збільшує ризик розвитку злоякісних процесів шкіри.
Будьте уважними до своєї шкіри, проходьте завчасно діагностику усіх новоутворень у лікаря дерматолога, це допоможе зберегти здоров’я та не допустити важких наслідків. Дерматологи МЦ SENSAVI рекомендують оглядати шкіру дерматоскопом мінімум раз на пів року.