Як лікувати пролежні

Пролежні -досить часта проблема для людей, що знаходяться тривалий час в знерухомленому стані в лежачому або сидячому положенні. І їх поява позначається не тільки на фізичному, але і на емоційному стані підопічного, а також ускладнює щоденну гігієну для доглядає. Тому так важливо проводити попереджувальні процедури, щоб убезпечити лежачого пацієнта від подібної проблеми.

Коли є ризик появи пролежнів?

Пролежні зазвичай з’являються через порушення кровообігу, особливо часто в тих областях, в яких кісткові виступи стикаються з тканинами поверхонь постільної білизни. Найчастіше до утворення таких локальних пошкоджень м’якої тканини призводять і інші фактори, наприклад, тертя або підвищена вологість в проблемних областях, особливо при нетриманні.

У таких місцях без належного догляду та профілактичних заходів і з’являються пролежні, або некроз шкіри. Найчастіше вони виникають у людей, прикутих до ліжка або у людей з цукровим діабетом, з великою вагою, а також пацієнтів з забоєм спинного мозку, ушкодженнями нервових стовбурів, з травмами при неправильно накладеному гіпсі.

Найбільш вразливими до появи пролежнів є області крижів, великих вертелів, також вони можуть з’являтися в області колін, краю таза або ліктів при положенні тіла на боці.

Ступені розвитку пролежнів

Лікування пролежнів визначається за стадіями розвитку некрозу шкіри і тут виділяють кілька стадій.

Перша стадія пролежнів

На першій стадії можна помітити, що шкіра в вразливому місці стає спочатку блідою, потім червоніє. Відбувається гіперемія шкіри, яка може зникнути при зміні положення тіла.

Основні ознаки:

почервоніння шкірного покриву без його пошкодження;
набряк і огрубіння шкірного покриву.

Друга стадія пролежнів

На другій стадії виникає часткове пошкодження шкіри. Цей етап характеризується видимим витонченням шкіри і появою міхура.

Основні ознаки:

невеликий пролежень без пошкоджень шкірного покриву;
можливо набухання шкіри в місці утворення пролежня.


Третя стадія пролежнів

На цій стадії відбувається пошкодження шкіри. У рані можна побачити підшкірну жирову клітковину, але більш глибоких уражень м’язової тканини немає.

Основні ознаки:

пошкодження шарів шкіри;
м’язи і кістки не пошкоджені;
часткове покриття країв рани струпом.


Четверта стадія пролежнів

На найважчій стадії може відбуватися пошкодження сухожиль і навіть кісткової тканини. На цій стадії пошкоджуються глибокі тканини, сухожилля, м’язи, кістки. Рана покривається відмерлими тканинами. Залежно від ступеня ускладнень (інфікована чи ні рана) підбирається відповідний курс лікування.

Основні ознаки:

пролежень має вигляд воронки;
рана частково або повністю покривається скоринкою, відмерлими тканинами;
при інфікуванні тканини змінюється колір рани, з’являється неприємний запах і пухлина.
Профілактика і лікування пролежнів у лежачих хворих і літніх людей
В цілому, комплекс лікувальних процедур розробляється в залежності від стадії розвитку пролежнів і його можна розділити на три блоки: профілактика пролежнів, лікування і догляд. Звичайно, набагато простіше виконувати профілактичні процедури, щоб не доводити до ускладнень. Нижче ми опишемо базові профілактичні процедури і види лікування пролежнів.

Алгоритм дій для профілактики утворення пролежнів

По-перше, потрібно намагатися знижувати постійний тиск на м’язову тканину, перевертаючи і змінюючи положення тіла. Це критично важливо, особливо, на ранніх стадіях появи гіперемії шкіри. Для профілактичних цілей досить перевертати лежачого 1 раз в 2-3 години.
По-друге, потрібно збалансувати харчування. Для вироблення захисного колагену і прискорення процесів загоєння і відновлення шкіри потрібно білкова їжа (не менше 20% від загального обсягу їжі, ~ 120 гр.). У раціоні обов’язково повинні бути присутніми фрукти і овочі. Також рекомендується вживати велику кількість води (при відсутності протипоказань) не менше 1,5 л., а ось від вживання цукру і цукровмісних продуктів краще відмовитися.
Велике значення має вибір матраца і акуратно заправлене постільна білизна. Правильно вибирати спеціальні протипролежневі або дуже м’які матраци з урахуванням ваги тіла людини. На матрац краще застеляти натяжні простирадла, важливо уникнути складок постільної білизни.
Для гігієнічних процедур з’явилося безліч спеціальної косметики, яка полегшує догляд за чутливою шкірою лежачого. Більшість засобів містить цинк, підсушує рани. Шкіру обробляють ніжно, без розтирань пошкоджених ділянок. Уважно потрібно проводити гігієну після кожного спорожнення кишечника, видаляючи забруднення. Існують різноманітні пінки і гелі, які значно спрощують цей процес і доглядають за чутливою шкірою, допомагають в лікуванні пролежнів у лежачих хворих.

Чим лікувати пролежні у лежачих хворих на ранніх стадіях?

Саме лікування повинно відповідати стадії захворювання. На початкових стадіях пролежнів, навіть коли є відкриті рани, можливе лікування і обробка рани в домашніх умовах. Далі ми докладніше розповімо про те, як лікувати пролежні в домашніх умовах.

Лікування пролежнів на першій стадії

На першій стадії лікувальні заходи повинні бути спрямовані на відновлення цілісності шкірного покриву, запобігання пошкоджень і набухання шкіри. Догляд за шкірою на цьому етапі проводиться із застосуванням косметичних засобів харчування шкірного покриву.

Лікувати починається пролежень, коли шкіра червоніє, можна з використанням захисного крему з цинком з цинком і пов’язки з нанесенням ранозагоювальний крему. Лікувальні пов’язки активно впливають на рану (очищають від гною і некрозу, стимулюють регенерацію тканин) і одночасно підтримують оптимальні умови для вологого загоєння. При цьому з лікування виключаються: марганцівка, йод, зеленка і перекис водню. Ці кошти викликають опік тканин і погано допомагають загоєнню. До лікування приступають тільки, попередньо очистивши пролежень від некротичних тканин і гною за допомогою спеціальних засобів.

Під пов’язками розуміють не тільки звичний текстиль (марля, сітка, Неткане полотно), а й плівки, губки, гідроколоїди, гелі та їх комбінації. Такі пов’язки дренують поверхню і підтримують оптимальний мікроклімат.

Лікування пролежнів на другій стадії

На другій стадії важливо стежити за чистотою рани, тому з’являється необхідність в перев’язках. Догляд за шкірою більш комплексний і передбачає видалення відшарованого епідермісу (поверхневий шар шкіри), обробку рани антисептиками, її промивання, і накладення пов’язки.

Як лікувати глибокі пролежні

Якщо недостатньо профілактичних заходів і некроз шкіри досяг граничного рівня і з’явився гній, призначають антибіотики. При необхідності проводять оперативне лікування-висічення відмерлих тканин. Таке лікування спрямоване на те, щоб не допустити перехід сухого некрозу у вологий. Це прискорює процес очищення і загоєння рани. Однак, хірургічне втручання допустимо не у всіх випадках і тут важливо керуватися рекомендаціями лікаря.

Догляд за шкірним покривом на даних етапах розвитку пролежнів передбачає процедури по обробці рани і нанесення спеціальних абсорбуючих і антисептичних пов’язок. Глибокі пролежні 4-го ступеня (на куприку, сідницях, п’ятах і ін.), коли рана покрита кіркою, потрібно лікувати із застосуванням серветок зі спеціальним розчином. Вони допомагають спочатку перевести некроз у вологий стан. А далі приступають до лікування.